Uchylone okno zagrożeniem dla kota

Kot to zwierzę, które posiada bardzo rozwinięty instynkt łowny. Posiadanie kota, to nie lada przyjemność, ale warto zastanowić się nad tym, co można zrobić, aby życie kota w naszym domu było jeszcze bardziej bezpieczne.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Fundacje, hodowcy, właściciele kotów wciąż poruszają temat zabezpieczania mieszkania czy domu nie bez powodu. Koty miewają różne pomysły na ucieczki. Jednym z nich jest wyskoczenie przez okno otwierane w sposób uchylny. Wciąż wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczna jest to pułapka dla czworonożnego pupila. Media społecznościowe ociekają przykrymi historiami. Część z takich wypadków kończy się dla zwierzęcia śmiercią.

W Polsce i na świecie panuje przekonanie, że kot zawsze spada na cztery łapy. Jest to bardzo zgubne pojęcie, ponieważ koty jak wszystkie inne zwierzęta nie mają kości z gumy. Każdy upadek z wysokości może okazać się zabójczy. Tym bardziej, jeśli upadek będzie z wysokiego piętra. Połamane kończyny, uszkodzenia narządów wewnętrznych, złamany kręgosłup, kalectwo to tylko część konsekwencji ludzkiej nieodpowiedzialności.

Koty są niezwykle inteligentnymi stworzeniami, ale instynkt zawsze bierze górę. Zapachy wolności, odgłosy ptaków, ciekawość świata sprawia, że za wszelką cenę zwierzę będzie chciało wydostać się z pomieszczenia. Jedną z najczęściej ignorowanych spraw, jeśli chodzi o zabezpieczenie pupila jest właśnie uchylne okno. To ono bardzo często staje się śmiertelną pułapką. Kot chcąc wyskoczyć przez szparę może zawisnąć. Szamoczący się zwierzak spada coraz niżej. Dochodzi do niedokrwienia organizmu. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby doszło do paraliżu oraz obumierania narządów. Istnieje również ryzyko zawieszenia się tylną kończyną. W takim przypadku próbujący uwolnić się kot po prostu wyrywa łapkę narażając się na ogromny ból. W takich sytuacjach potrzebna jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna. Jeśli jesteśmy w domu, nasza szybka reakcja może ocalić kotu nie tylko sprawność, ale również życie. Gorzej, jeśli nie ma nas w takiej chwili i nie jesteśmy w stanie szybko uwolnić zwierzęcia. Historii o takich przypadkach jest wiele. Niestety przeważająca większość ma w następstwie kalectwo. Czy warto ryzykować życie zwierzęcia? Oczywiście, że nie.

Zabezpieczenie okna nie jest w dzisiejszych czasach trudne. Wystarczy dosłownie kilkanaście złotych na zakup ograniczników. Są dostępne niemal w każdym markecie budowlanym. Odpowiednie ustawienie takiego sprzętu sprawia, że okno nie może uchylić się bardziej niż to konieczne ani zamknąć. Powstała dzięki temu mała szpara nie będzie już zagrażała kotu w żaden sposób. Drugim rozwiązaniem jest zakup kratek montowanych na śrubki do ramy okna lub w sposób, który nie wymaga ingerencji w obudowę okna – wystarczy użyć kleju. Takie kratki są nieco droższe od ogranicznika, ale nadal są dużo tańsze niż późniejsze leczenie i rehabilitacja zwierzęcia. Traumy, bólu i cierpienia nie można przeliczyć na żadne pieniądze. Warto pomyśleć o bezpieczeństwie naszego pupila jeszcze zanim nadejdą bardzo ciepłe dni, które zmuszą nas do otwierania okien i wietrzenia mieszkania.

Zapewnienie bezpieczeństwa zwierzęciu, za które wzięło się odpowiedzialność jest oczywiste, dlatego podczas przygotowywania się na przyjęcie nowego członka rodziny warto od razu pomyśleć o wszystkich możliwych opcjach. Inwestycja w solidne zabezpieczenia to podstawa.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz