Udar cieplny
Czas czytania: 3 min
Dlaczego dzieje się tak, że zwierzę nie może się schłodzić? Ma to związek z jego mechanizmami termoregulacyjnymi. Ponieważ psy i koty pocą się tylko przez opuszki łap, mechanizmami termoregulacyjnymi, które dużo wydajniej im służą są parowanie wody z powierzchni błon śluzowych (dlatego psy zieją) oraz oddawanie ciepła z rozszerzonych naczyń krwionośnych. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy z powodu wysokiej temperatury, mechanizmy te stają się niewystarczające.
Na wystąpienie udaru cieplnego szczególnie narażone są psy dużych ras, otyłe, te, które mają za sobą epizody udarów cieplnych, oraz te cierpiące na choroby, które dodatkowo mogą utrudniać oddychanie, jak na przykład porażenie krtani, zapaść tchawicy lub psy ras brachycefalicznych (czyli te o krótkich kufach).
Udar cieplny postępuje szybko, im mniej wentylowane i bardziej wilgotne środowisko, tym gorzej. Koronnym przykładem są psy zamknięte w rozgrzanych samochodach. W upalny dzień wnętrze samochodu rozgrzewa się do około 50°C już w 20 minut! W takich warunkach śmierć zwierzęcia może wystąpić nawet w ciągu godziny.
Jak więc rozpoznać objawy udaru cieplnego? Jeżeli mamy ciepły dzień (często to nie muszą być nawet upały błagające o pomstę do nieba, nawet temperatury rzędu 25°C i powyżej mogą być niebezpieczne!), naszą uwagę powinny zwrócić objawy takie jak:
-intensywne dyszenie,
-omdlenie/zaleganie na podłodze i brak chęci wstawania,
-ogólne osłabienie,
-nadmierne ślinienie,
-wymioty, biegunka.
Mniej powszechnymi objawami, które mogą wystąpić, są drgawki, drżenie mięśni, zmienione, dziwne zachowanie, obecność krwi w moczu, krwotok z nosa, obrzęk języka czy nadmierna wokalizacja.
W przypadku kiedy zaobserwujesz wymienione objawy u swojego zwierzęcia, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii. Dlaczego nie wystarczy tylko przeniesienie zwierzaka w chłodniejsze miejsce?
Ponieważ z powodu wysokiej temperatury otoczenia, obwodowe naczynia krwionośne zwierzęcia są znacznie rozszerzone, te zaopatrujące ważne narządy wewnętrzne zwężają się, tak aby umożliwić krwi jednolity przepływ i nie doprowadzić do wstrząsu. W wyniku tego mechanizmu kompensacyjnego, narządy wewnętrzne nie są wystarczająco zaopatrywane w krew, a co za tym idzie, w tlen. W wyniku tego bardzo łatwo może dojść do trwałego i poważnego uszkodzenia organów wewnętrznych. Dlatego konieczna jest wizyta lekarska, aby ocenić skalę problemu, ustabilizować zwierzę oraz monitorować jego stan.
Uwaga, jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak może mieć udar, bezwzględnie zakazana jest zimna kąpiel czy okładanie go lodem! To spowoduje obkurczenie najbardziej zewnętrznych naczyń krwionośnych, a zarazem znacznie zmniejszy powierzchnię, przez którą powinno zostać oddawane ciepło. Zwierzę należy schładzać stopniowo, najlepiej pod opieką lekarza.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj