Venomous Art – niezwykle o zwykłych owadach i pająkach

Wywiad z Wojtkiem Kubiakiem - Absolwent Wrocławskiej Politechniki. Twórca kanału Venomous Art, który posiada ponad 108 tysięcy subskrybentów. Z zamiłowania znawca owadów i pająków.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 4 min

Proszę przybliżyć naszym czytelnikom jakie treści mogą odszukać na Pańskim kanale?

Przez pierwsze 2 lata większość czasu poświęcałem ptasznikom czyli tym wielkim, włochatym pająkom, ale w ostatnich miesiącach tematyka owadów, zarówno krajowych jaki i tych bardziej „tropikalnych” bierze górę i zyskuje na popularności. Na moich filmach staram się pokazać, że nawet małe, czarne, często niezauważalne przez człowieka organizmy, które żyją wokół nas, są niesamowitym, bardzo ciekawym i unikalnym światem.

Skąd wzięła się nazwa Venomous Art. Czy Pana kanał ma nawiązania do sztuki?

Kanał Venomous Art od początków jego istnienia nosił inną nazwę, a konkretnie „Łysy i Potwory”, więc nazwa nadal nawiązywała do głównej tematyki, jaką są pajęczaki i owady. Ten dopisek „Art” postanowiłem dodać w związku z moim zamiłowaniem do rysowania oraz po części do kierunku studiów, jakie ukończyłem (Architektura). Aktualnie, zarówno nazwa jak i logo mojego kanału są zarejestrowanymi znakami towarowymi.

Jakie treści są najczęściej wyświetlane przez użytkowników?

Zdecydowanie seria „W terenie”. Rozpocząłem cykl tych filmów, w których odwiedzam polskie lasy, łąki i inne tereny, do których mamy praktycznie bezpośredni dostęp i pokazuję jakie owady/pajęczaki możemy tam spotkać. Sam nie spodziewałem się, że tak dobrze się to przyjmie i bardzo cieszy mnie, że widzom podobają się tego typu materiały. Seria powróci w 2023 roku.

Skąd pomysł na stworzenie takiego contentu?

 Zamiłowanie i fascynację wszelakimi małymi stawonogami przejawiałem już od dziecka. Pierwsze motyle łowiłem w 2003 roku, więc miałem tylko 8 lat. Nigdy mnie nie brzydziły, nie bałem się brać ich do ręki i stąd młodzieńcze zainteresowanie rozwinęło się w pasję, a później w kanał i sposób na pokazanie tej pasji ludziom.


Mogłoby się wydawać, że porusza Pan temat obcy wielu osobom, jednak odniósł Pan sukces. Jak zdobywa Pan subskrybentów?

Subskrybentów zdobywam jak praktycznie każdy twórca, pokazując coś, co ludzi interesuje, co chętnie obejrzą. Składa się na to wiele czynników technicznych (jakość obrazu, dźwięku), psychologicznych (sposób tworzenia miniaturek, tytuły filmów) oraz ludzkich, czyli sposób przekazu na filmie. Filmów o ptasznikach jest ogrom i muszę przyznać, że one oglądały się słabo. Dopiero tematyka polskich owadów i pająków przyciągnęła do mnie dziesiątki tysięcy odbiorców.

Opowiada Pan o wielu gatunkach owadów i pająkach. Jakie znajdują się w Pana hodowli?

Aktualnie w hodowli posiadam ponad setkę ptaszników, kilka pająków właściwych (czyli nie-ptaszników) oraz kilka owadów, w tym popularne ostatnio na kanale chrząszcze „goliaty”. Znajdzie się też duży skorpion, 2 gatunki wdów, modliszki oraz motyle. Zwierzyniec pełną gębą.

Czy podczas pracy z takimi zwierzętami miał Pan jakieś bolesne doświadczenie (chodzi o ugryzienie, ukąszenie itp.)

Ukąszenie na wizji (ale poza kadrem) zdarzyło mi się raz i to przy pracy z jednym z najpopularniejszych polskich pająków – krzyżakiem ogrodowym. Ugryzienie nie niosło za sobą praktycznie żadnych konsekwencji poza małym zaczerwienieniem. Dużo bardziej bolesna okazała się próba pozbycia się z ręki wcześniej wspomnianych goliatów. To duże, masywne i wyjątkowo silne chrząszcze wyposażone w pazurki na końcach odnóży, które zapewniają im przyczepność do gałęzi czy innych elementów środowiska, w którym żyją. W hodowli tym elementem są często moje ręce, które po godzinie nagrywania są całe porysowane i wyglądają jak po akupunkturze. Nic poważnego, ale czasem to po prostu boli.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz