Wakacje z psem

Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.
AUTOR: Anna Siennicka

Podstawowym aspektem niezależnie od miejsca wybranego przez nas na spędzenie wakacji jest zabezpieczenie psa przed zaginięciem. Jeśli nasz psiak posiada już mikrochip sprawdźmy czy dane w bazie, zwłaszcza nasz numer telefonu są aktualne, jeśli nie był chipowany zróbmy to przed wyjazdem. Dodatkowo na obroży czy szelkach warto umieścić adresatkę z naszym aktualnym numerem telefonu. W przypadku psiaków lękowych warto zabezpieczyć się dodatkowo. Wybierając się w nieznane psu miejsce można poza obrożą założyć szelki info obydwu przypiąć smycz. Zastosować obroże zaciskowa lub pół zaciskowa z której trudniej się wyswobodzić. Zamiast szelek typu norweskiego lub step in wybrać tak zwane guardy czy szelki antyucieczkowe. Przede wszystkim powinniśmy jednak sprawdzić stan już posiadanych akcesoriów, czy paski nie są poprzecierane czy smycz nie jest może naderwana, a karabińczyk zardzewiały.

Decydując się na wakacje z naszym czworonogiem musimy przede wszystkim zadbać o jego bezpieczeństwo. Przed wyjazdem upewnijmy się że nasz psiak posiada ważne wszystkie niezbędne szczepienia i czy jest zabezpieczony przeciwko pasożytom, zarówno zewnętrznym jak i wewnętrznym. Jeśli wybieramy się w odległe miejsca o klimacie innym od miejsca w którym mieszkamy sprawdźmy jakie mogą występować tam pasożyty, następnie przedyskutujemy z naszym lekarzem weterynarii jaki środek odrobaczający będzie najskuteczniej zabezpieczał przed nimi naszego czworonoga.

Wyjeżdżając w miejsce oddalone od naszego miejsca zamieszkania sprawdźmy adresu i numery telefonu najbliższych całodobowych klinik weterynaryjnych i zapiszmy je. Później przy jakiejś nagłej sytuacji, w stresie łatwiej będzie nam je odnaleźć.

Warto również skompletować najprostsza chociaż apteczka dla naszego psa. Podstawowe materiały opatrunkowe podobnie jak w ludzkiej apteczce, można dorzucić wodoodporny bandaż. Jeżeli masaż pies cierpi na chorobę lokomocyjną zabierzmy również zalecone przez lekarza weterynarii leki przeciwwymiotne lub delikatnie uspokajające. Na wypadek biegunki przydadzą się również środki przeciwbiegunkowe i probiotyki lub elektrolity które będziemy mogli dodać do wody.

Dobór wszystkich leków do zabrania w apteczce skonsultujmy z lekarzem weterynarii.

Jeżeli decydujemy się na urlop nad akwenem wodnym poza podstawowymi szczepieniami zastanówmy się nad dodatkowym szczepieniem przeciwko leptospirozie. Warto przemyśleć też kwestie zakupu kamizelki ratunkowej dla psa. Nawet jeśli nasz psiak świetnie pływa warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, pies w euforii zabawy może nie odczuć od razu zmęczenia i mieć w związku z tym problemy z dopłynięciem do brzegu.

Kąpiele w niezbyt czystym zbiorniku wodnym mogą skutkować alergiami – warto więc wybierać zbiorniki czystsze lub po kąpieli spłukać osa bieżącą wodą, zmniejszy to ryzyko wystąpienia podrażnień skóry.

Warto też zadbać o uszy, po kąpieli powinniśmy je osuszyć lub w miarę możliwości wytrzeć żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. To ważne zwłaszcza u psiaków z ciężkimi, wiszącymi uszami.

Niezależnie od miejsca w którym nasz psiak spędza lato, nawet jeżeli będzie w mieście musimy zwrócić uwagę na oddziaływanie na niego promieni słonecznych. Psy, tak samo jak ludzie mogą ulegać poparzeniom słonecznym czy udarom.

W czasie upałów przede wszystkim musimy zapewnić psom nieograniczony dostęp do wody. Warto ograniczyć większą aktywność zwłaszcza w godzinach południowych a na dłuższe spacery wybierać się wcześnie rano lub wieczorem, kiedy robi się chłodniej. Zarówno w czasie przerwy w wędrówce czy spędzaniu czasu w ogrodzie znajdźmy dla psa zacienione miejsce w którym będzie mu chłodniej, możemy też użyć maty chłodzącej i zachęcać psa do jej używania.

W czasie dłuższych spacerów czy wizyt na plaży dobrze może się sprawdzić kamizelka chłodząca która nasiąknięta chłodną wodą świetnie chłodzi ciało psa.

Obserwujmy zachowanie psa żeby odpowiednio wcześnie moc wyłapać objawy przegrzania czy nawet udaru. Bardzo intensywne zianie, zaczerwienione, przekrwione błony śluzowe, ospałość, problemy z utrzymaniem równowagi mogą sugerować przegrzanie. W przypadku nasilonych objawów tego typu bezzwłocznie udajmy się do lekarza weterynarii.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz