
Waleriana – czas na koci relaks

Wpływ waleriany na kota
Doskonale znamy wpływ waleriany na człowieka, ale jak wpływa na kota? Ta roślina działa jak prawdziwy afrodyzjak. Zapachem przypomina kocie feromony wydzielane w czasie rui i dlatego może wywołać silne pobudzenie. Waleriana działa na koty również uspokajająco i relaksująco. Może być zatem stosowana w czasie wzmożonego stresu, np. w sylwestra lub podczas przyjęcia w domu. Jeżeli Twój kot nie reagował na kocimiętkę to jest szansa, że waleriana zadziała. Po podaniu zabawki z walerianą Twój kot może ją lizać lub się o nią pocierać.
Sposoby podania
Na rynku dostępnych jest wiele produktów dla kota z walerianą. Ważne, by nie podawać mruczkowi produktów zarezerwowanych dla człowieka, np. kropli, które często zawierają dodatek alkoholu. Na rynku znaleźć można zabawki dla kociąt z walerianą w środku, np. wędki, myszki. Możemy nabyć również roślinę suszoną, którą możemy umieścić w zabawce, a nawet w całości ją wykonać samemu. W intrenecie można znaleźć wiele tutoriali. W sklepach można znaleźć również spraye oraz olejki przeznaczone dla mruczków, które są dostępne już od kilku złotych. Można je wykorzystać w nowym miejscu, by zachęcić kota np. do użycia nowego legowiska, czy drapaka. Wystarczy spryskać dany przedmiot, aby skutecznie zainteresować nim naszego mruczka. Istnieje również możliwość zasadzenia rośliny w domu, by następnie samemu wykorzystywać ją do zapewnienia relaksu kotu.

Szkodliwość waleriany na koty
Waleriana jest całkowicie bezpieczna dla kotów i pozytywnie wpływa na ich odprężenie i samopoczucie. Nie jest to jednak długotrwałe działanie, ponieważ jednorazowy kontakt z rośliną daje efekt przez około 15 minut. Po tym czasie kot przestaje się interesować walerianą, co nie zmienia faktu, że uczucie odprężenia może trwać dalej. Istotną informacją jest fakt, że roślina nie uzależnia kota.
Czy mój kot ją polubi?
Zastanawiasz się czy Twój kot polubi walerianę? Jeżeli wcześniej podawałeś kocimiętkę i nie było żadnego rezultatu, to istnieje prawdopodobieństwo, że z kozłkiem lekarskim będzie inaczej. Nie można być tego jednak pewnym. Po przeprowadzonych badaniach, naukowcy zauważyli, że nie każdy kot zareaguje na walerianę. Nie jest to jednak powód do obaw. Na roślinę nie zareagują kocięta poniżej 2 miesięcy życia, a także koci seniorzy. Gdy zauważysz, że na kota nie działa waleriana, kocimiętka ani zabawki, a kot jest ospały, to może to świadczyć o przechodzonej chorobie. W takiej sytuacji należy się udać do weterynarza.
Wybane dla Ciebie
Wakacje z psem
Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.
czytajPrzysmaki dla psa
Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.
czytajLetnie gadżety dla psa
Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?
czytajCukrzyca kotów
Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.
czytaj