Waleriana – czas na koci relaks

Waleriana, zwana inaczej kozłkiem lekarskim jest dobrze znana w medycynie. Działa zarówno na człowieka jak i na kota, jednak w odmienny sposób. Waleriana działa na mruczki relaksująco i pobudzająco. W jaki sposób można ją wykorzystać? O tym przeczytasz dziś na blogu.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 3 min

Wpływ waleriany na kota

Doskonale znamy wpływ waleriany na człowieka, ale jak wpływa na kota? Ta roślina działa jak prawdziwy afrodyzjak. Zapachem przypomina kocie feromony wydzielane w czasie rui i dlatego może wywołać silne pobudzenie. Waleriana działa na koty również uspokajająco i relaksująco. Może być zatem stosowana w czasie wzmożonego stresu, np. w sylwestra lub podczas przyjęcia w domu. Jeżeli Twój kot nie reagował na kocimiętkę to jest szansa, że waleriana zadziała. Po podaniu zabawki z walerianą Twój kot może ją lizać lub się o nią pocierać.

Sposoby podania

Na rynku dostępnych jest wiele produktów dla kota z walerianą. Ważne, by nie podawać mruczkowi produktów zarezerwowanych dla człowieka, np. kropli, które często zawierają dodatek alkoholu. Na rynku znaleźć można zabawki dla kociąt z walerianą w środku, np. wędki, myszki. Możemy nabyć również roślinę suszoną, którą możemy umieścić w zabawce, a nawet w całości ją wykonać samemu. W intrenecie można znaleźć wiele tutoriali. W sklepach można znaleźć również  spraye oraz olejki przeznaczone dla mruczków, które są dostępne już od kilku złotych. Można je wykorzystać w nowym miejscu, by zachęcić kota np. do użycia nowego legowiska, czy drapaka. Wystarczy spryskać dany przedmiot, aby skutecznie zainteresować nim naszego mruczka. Istnieje również możliwość zasadzenia rośliny w domu, by następnie samemu wykorzystywać ją do zapewnienia relaksu kotu.

Szkodliwość waleriany na koty

Waleriana jest całkowicie bezpieczna dla kotów i pozytywnie wpływa na ich odprężenie i samopoczucie. Nie jest to jednak długotrwałe działanie, ponieważ jednorazowy kontakt z rośliną daje efekt przez około 15 minut. Po tym czasie kot przestaje się interesować walerianą, co nie zmienia faktu, że uczucie odprężenia może trwać dalej. Istotną informacją jest fakt, że roślina nie uzależnia kota.

Czy mój kot ją polubi?

Zastanawiasz się czy Twój kot polubi walerianę? Jeżeli wcześniej podawałeś kocimiętkę i nie było żadnego rezultatu, to istnieje prawdopodobieństwo, że z kozłkiem lekarskim będzie inaczej. Nie można być tego jednak pewnym. Po przeprowadzonych badaniach, naukowcy zauważyli, że nie każdy kot zareaguje na walerianę. Nie jest to jednak powód do obaw. Na roślinę nie zareagują kocięta poniżej 2 miesięcy życia, a także koci seniorzy. Gdy zauważysz, że na kota nie działa waleriana, kocimiętka ani zabawki, a kot jest ospały, to może to świadczyć o przechodzonej chorobie. W takiej sytuacji należy się udać do weterynarza.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz