Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 2 min

Po pierwsze – zapach

Koty nade wszystko cenią zapach. Czują one swoim zmysłem znacznie więcej, niż może nam się wydawać. Weźmy chociażby pod uwagę “barankowanie”, czyli ocieranie się pyszczkiem o dany element ciała właściciela – w ten sposób kot nas oznacza i “wciera” wydzielane feromony. W konsekwencji nasz zapach jest dla nich przyjemnie znajomy!

Idąc tym tropem, jeśli mamy taką możliwość, to wymieńmy między kotami rzeczy do nich należące. Warto, by każdy z nich zdążył “obwąchać się” na odległość i tym samym zrobić pierwszy krok w kierunku poznania.

Po drugie – bez pośpiechu

Gdy już nadejdzie ten wielki dzień, pamiętaj, by nie wrzucać żadnego z kotów na głęboką wodę! To najgorsze co możesz zrobić. Jeśli masz taką możliwość, to postaraj się, by na początek koty były w totalnie osobnych pomieszczeniach i pozwól im obwąchiwać się przez drzwi. Po kilku długich godzinach, a najlepiej następnego dnia, wpuść je do siebie i daj nawiązać więź na własnych zasadach.

Nie martw się tym, że jeden z kotów zacznie syczeć, warczeć, chować się lub pacać drugiego łapą w ramach ostrzeżenia – to naturalne zachowanie, które powinno zacząć mijać. Nie ma określonej ramy czasowej, która określiłaby, kiedy koty zaczną się dogadywać. U niektórych jest to niemal od razu, a u innych po kilku tygodniach. W rzadkich przypadkach zdarza się, że koty nigdy nie zaczną za sobą przepadać, ale na pewno będą się tolerować w ramach przyzwyczajenia do obecności drugiego.

Pamiętaj, by przechodząc przez cały ten proces zachowywać się naturalnie i pozwolić kotom na drobne kłótnie, czy też sprzeczki. Oczywiście nie zostawiaj ich na początku samych, ale zapewniamy, że nie powinno dojść do żadnej zaostrzonej sytuacji.

Po trzecie – witamy w nowym domu!

Gdy już koty zaczną ze sobą współgrać, to możesz zacząć cieszyć się powiększoną kocią rodziną, która będzie przelewała na Ciebie swoją ogromną dozę miłości. Dokacanie nigdy nie jest proste, ale jest to coś, co musi przejść każdy właściciel dużej, mruczastej rodziny.

Jeśli w danym momencie zachowanie obu kotów będzie wzbudzało w Tobie wątpliwość, nie obawiaj się kontaktu z behawiorystą, który po analizie sytuacji na pewno wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń wraz z cennymi podpowiedziami. Nie snuj jednak od razu złych scenariuszy i czerp radość ze swoich kocich pupili!

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz