Wyprawka dla szczeniaka
Czas czytania: 6 min
1. Podkłady higieniczne – najlepiej większe niż mniejsze, wtedy piesek łatwiej trafi.
2. Legowisko – JEDNO! Mimo, że wszystkie są najpiękniejsze – szczeniak na początek potrzebuje szczególnego poczucia bezpieczeństwa. Mija się z celem rozstawiania po całym domu legowisk, kiedy to jedno jest dla niego najważniejsze. Co do materiału i wielkości takiego legowiska to osobiście proponuje mniejsze, żeby otulało szczeniaczka i to bardziej mięciutkie. Szczeniaki szczególnie lubią czuć ciepło.
3. Puszorek i smycz. Na początek najlepiej sprawdzi się miękki puszorek. Odradzam kupno obróżki, bo ucząc szczeniaka pierwszych spacerów na smyczy, będzie ciągnąć go niepotrzebnie za szyję. Smycz na sam początek najlepiej klasyczna, na automatyczną przyjdzie pora po miesiącu, dwóch kiedy to piesek przyzwyczai się do odpowiedniej długości aby chodzić bliżej „nogi”.
4. Karma mokra i sucha. Od początku należy przyzwyczajać szczeniaka do różnorodnego menu pod kątem konsystencji. Pamiętajmy, aby przez około 2 tygodnie podawać czworonogowi karmę od hodowcy, którą piesek był karmiony po odstawieniu mleka matki. Po około tygodniu można lekko miksować z inna suchą karmą, która ma być podstawą jadłospisu. Nie można od razu przestawić psa, ponieważ może to spowodować problemy żołądkowe. Zwróćmy uwagę na wielkość krokietów, czy nie są za małe, co powoduje, że piesek łyka je w całości. Krokiet musi być na tyle duży, aby piesek przyzwyczaił się do gryzienia. Co do marki karmy oczywiście wybór jest bardzo szeroki ale kierując się zasadą, że okres szczenięcy jest kluczowym dla dalszego rozwoju pieska i jego kondycji w dorosłym życiu, warto postawić na produkty o największej, procentowej zawartości mięsa. Na początek należy skorzystać z linii dedykowanej dla szczeniąt, czyli puppy. Wybór mokrej karmy też jest istotny. Jej konsystencja na pewno spotka się z uznaniem szczeniaka. Kiedy podajemy psu 3 posiłki dziennie, starajmy się podawać karmę mokrą tylko raz. Nie ma nic gorszego jak dorosły pies, który nie chce jeść karmy suchej tylko mokrą. Takie postępowanie może sprawić, że pies będzie miał problem z ząbkami.
5. Nosidło, transporter – Kiedy musimy przetransportować się ze szczeniakiem małej czy średniej rasy potrzebny będzie nam transporter lub nosidło. Są takie, które przypominają kieszeń do kangurowania niczym chusta dla niemowląt oraz takie przypominające damskie torebki. Dostępne są także plastikowe transportery, które łatwo przymocować pasami do siedzenia samochodu.
6. Szczotka, zgrzebło do czesania sierści/włosów. Do tego urządzenia przyzwyczajajmy psa już od najmłodszych lat. Musimy zadbać aby nasz czworonożny przyjaciel lubił czesanie. Szczególnie takie zabiegi są konieczne przy rasach długowłosych.
7. Artykuły higieniczne. W wyprawce dla naszego czworonożnego przyjaciela nie może zabraknąć chusteczek do czyszczenia łap i sierści, szamponu i płyn do przemywania oczu oraz szczotki z pastą do. Nowi właściciele zapominają, że pieski tak jak my muszą mieć regularnie myte zęby. Na rynku dostępne są także zabawki dedykowane do higieny zębów ale też przysmaki z miętą, które odświeżają oddech. Szampon na początek przyda się tylko awaryjnie kiedy piesek się bardzo pobrudzi. Nie trzeba kąpać bardzo młodych szczeniąt. Kiedy mamy pieski z biała sierścią wokół oczu, przy ich wewnętrznych kącikach możemy zauważyć łzy, które z czasem mogą zabarwić sierść na żółto lub czerwono. Oczy i miejsca wokół nich najlepiej przemywać specjalnym preparatem lub wodą bromową.
8. Najlepsza część, która przyniesie frajdę naszemu pieskowi czyli zabawki. Na rynku jest ich bardzo dużo, rodzaje zabawek poznacie w naszym wcześniejszym wpisie. Na początek szczeniak potrzebuje kilku najważniejszych. Po pierwsze przytulanka. Zadbajmy o to, aby była mięciutka i bezpieczna, czyli koniecznie dedykowana psom, a nie dzieciom. Po drugie rożnej wielkości gryzaki. Jeden może być szeleszczący, drugi z dzwoneczkiem a trzeci piszczący. U psów trzeba kształtować sensorykę, dlatego też zaopatrzmy się w gryzak w postaci piłki czy kości z wypustkami masującymi zęby i dziąsła. Jest jeszcze jeden rodzaj szczególnie polecany dla szczeniąt, mianowicie sznury. Taka zabawka sprawi, że pies swoją energię skieruje na sznur a nie buty, czy meble.
9. Przysmaki. Na początek po 3 miesiącu życia kupujemy tylko takie typowo dla szczeniąt. Możemy już zacząć naukę posłuszeństwa. Każdą dobrze wykonaną komendę nagradzamy. Alternatywą jest maty edukacyjnej, w której można pochować smakołyki, tak by piesek je wywęszył.
10. W wyprawce nie może zabraknąć też przysmaków w formie kości ze skóry. Na rynku dostępnych jest wiele smaków i wielkości. Kiedy piesek się nudzi i szuka naszych butów, porozrzucanych zabawek czy skarpetek, na pewno chętnie zajmie się obgryzaniem takiej kosteczki. Uważajmy tylko by namoczona przez silne kość nie weszła pieskowi zbyt głęboko do gardła. Najlepiej regularnie obcinać rozmoczoną, długą końcówkę.
11. Jeśli nasz szczeniak wychowuje się jesienią czy zimą warto zakupić jeden/dwa sweterki lub płaszczyki aby nie zmarzł i specjalny krem natłuszczająco-ochronny na poduszki pod łapkami.
12. Ostatnia rzecz, równie istotna – miski. Wybieramy sobie zestaw pasujących do wnętrza miseczek sądząc, że będą idealne. Niby takie proste. Tymczasem to nie my wybieramy miskę ale nasz piesek. Bardzo często kupuje się ich kilka zanim znajdzie się tą najlepszą. Pieski zależnie od rasy maja różną wysokość kufy, niektóre są krótkie, niektóre długie. Mają też różne długości uszu, nóg czy szyi. Są miski bardziej płaskie jak talerz, są głębokie, czy zwężane ku górze dla psów o długich uszach i pyskach jak jamniki. Są też miski na stojakach dla psów, którym nie je się wygodnie z poziomu podłogi. Na rynku dostępne są też miseczki z wypustkami spowalniające zbyt łapczywe chwytanie kęsów.
Przeszedłeś z nami przez 13 punktów. Super! Pamiętaj jeszcze o komplecie szczepień, badaniu krwi, odrobaczeniu, podania preparatu na pchły i kleszcze a także szczepionki przeciwko wściekliźnie.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj