Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Coraz więcej mówi się także o zmianach klimatu, które również przyczyniają się do wzrostu populacji komarów i zwiększenia zasięgu ich występowania. Postępująca globalizacja także przyczynia się do zwiększenia zasięgu i zmiany preferencji siedliskowych. W związku z tym pojawiło się zagrożenie występowania chorób na obszarach nieendemicznych, tj. takich, na których wcześniej dane jednostki chorobowe nie występowały. W artykule tym zostały opisane patogeny najczęściej występujące na terenie Europy stanowiące zagrożenie dla zwierząt towarzyszących wraz z objawami chorobowymi.

Na terenie Europy notowane są przede wszystkim:

Dirofilaria repens – jest to nicień, pasożyt zwierząt, a także ludzi, powodujący dirofilariozę skórną. Najczęściej występuje w skórze oraz tkance podskórnej ludzi i psów w postaci guzków. U psów znajdowano go również w narządach wewnętrznych i powięziach. Jest najistotniejszym gatunkiem odpowiedzialnym za zarażenia zoonotyczne w Europie.

Dirofilaria immitis – pasożyt stwierdzany głównie u psów, ale notowano go także u kotów, a nawet fretek. Powoduje dirofilariozę sercowo – płucną. Lokalizuje się w tętnicy płucnej, czasami w komorze prawej serca. U kotów przez długi czas po zarażeniu nie stwierdza się klinicznych objawów. Może u nich dojść do samoistnego wyleczenia lub do nagłego wystąpienia objawów.

Leporipoxvirus – wirus powodujący myksomatozę u królików. Objawami zakażenia są obrzęki błony śluzowej i tkanki podskórnej, następnie dochodzi do niewydolności oddechowej i porażenia układu nerwowego. Choroba prawie zawsze kończy się śmiercią.

W ostatnich latach w Polsce zwraca się dużą uwagę na dirofilariozę u psów, bo jest ona coraz częściej u nich diagnozowana. Są to często przypadki zawleczone z terenów występowania tej choroby. Dirofilaria immitis jest pasożytem występującym w południowej Europie oraz Czechach, Słowenii, Rumunii, Bułgarii. Do tej pory nie odnotowano rodzimego przypadku. Na dirofilariozę zwraca się szczególną uwagę, ponieważ choroba ta ma charakter zoonotyczny, tj. może występować u ludzi. W przypadku D. repens pierwszy przypadek w Polsce potwierdzono w 2009 roku. W ostatnich latach coraz częściej notuje się rodzime przypadki dirofilariozy skórnej. Świadczy to o występowaniu w naszym kraju gatunków komarów, które są zdolne do przenoszenia mikrofilarii nicienia. Wektorami nicienia powodującego dirofilariozę skórną w Polsce są komary Culex pipens oraz Aedes vexans. Do zarażenia dochodzi w wyniku ukłucia samicy komara. Obecnie przyjmuje się, że choroba ta występuje na terenie całego kraju. Warunki klimatyczne zaczynają sprzyjać utrzymaniu się pasożyta na terenie Polski i sąsiadujących państw, co niestety zwiększa ryzyko zachorowań zwierząt, a także ludzi.  

Zapobieganie to przede wszystkim stosowanie preparatów odstraszających komary. Należy pamiętać, aby unikać spacerów z psami w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy komary są najbardziej aktywne. W pomieszczeniach, w których znajdują się zwierzęta powinno montować się w oknach moskitiery.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik tęskni?

Większość szczęśliwych posiadaczy królików nie może towarzyszyć im przez długi czas z uwagi na liczne obowiązki poza domem. W tym czasie uszak pozostaje sam. Czy tęskni?

czytaj

Waleczny i odważny – chomik europejski

Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.

czytaj

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz