
Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów
Czas czytania: 3 min

Coraz więcej mówi się także o zmianach klimatu, które również przyczyniają się do wzrostu populacji komarów i zwiększenia zasięgu ich występowania. Postępująca globalizacja także przyczynia się do zwiększenia zasięgu i zmiany preferencji siedliskowych. W związku z tym pojawiło się zagrożenie występowania chorób na obszarach nieendemicznych, tj. takich, na których wcześniej dane jednostki chorobowe nie występowały. W artykule tym zostały opisane patogeny najczęściej występujące na terenie Europy stanowiące zagrożenie dla zwierząt towarzyszących wraz z objawami chorobowymi.
Na terenie Europy notowane są przede wszystkim:
– Dirofilaria repens – jest to nicień, pasożyt zwierząt, a także ludzi, powodujący dirofilariozę skórną. Najczęściej występuje w skórze oraz tkance podskórnej ludzi i psów w postaci guzków. U psów znajdowano go również w narządach wewnętrznych i powięziach. Jest najistotniejszym gatunkiem odpowiedzialnym za zarażenia zoonotyczne w Europie.
– Dirofilaria immitis – pasożyt stwierdzany głównie u psów, ale notowano go także u kotów, a nawet fretek. Powoduje dirofilariozę sercowo – płucną. Lokalizuje się w tętnicy płucnej, czasami w komorze prawej serca. U kotów przez długi czas po zarażeniu nie stwierdza się klinicznych objawów. Może u nich dojść do samoistnego wyleczenia lub do nagłego wystąpienia objawów.
– Leporipoxvirus – wirus powodujący myksomatozę u królików. Objawami zakażenia są obrzęki błony śluzowej i tkanki podskórnej, następnie dochodzi do niewydolności oddechowej i porażenia układu nerwowego. Choroba prawie zawsze kończy się śmiercią.

W ostatnich latach w Polsce zwraca się dużą uwagę na dirofilariozę u psów, bo jest ona coraz częściej u nich diagnozowana. Są to często przypadki zawleczone z terenów występowania tej choroby. Dirofilaria immitis jest pasożytem występującym w południowej Europie oraz Czechach, Słowenii, Rumunii, Bułgarii. Do tej pory nie odnotowano rodzimego przypadku. Na dirofilariozę zwraca się szczególną uwagę, ponieważ choroba ta ma charakter zoonotyczny, tj. może występować u ludzi. W przypadku D. repens pierwszy przypadek w Polsce potwierdzono w 2009 roku. W ostatnich latach coraz częściej notuje się rodzime przypadki dirofilariozy skórnej. Świadczy to o występowaniu w naszym kraju gatunków komarów, które są zdolne do przenoszenia mikrofilarii nicienia. Wektorami nicienia powodującego dirofilariozę skórną w Polsce są komary Culex pipens oraz Aedes vexans. Do zarażenia dochodzi w wyniku ukłucia samicy komara. Obecnie przyjmuje się, że choroba ta występuje na terenie całego kraju. Warunki klimatyczne zaczynają sprzyjać utrzymaniu się pasożyta na terenie Polski i sąsiadujących państw, co niestety zwiększa ryzyko zachorowań zwierząt, a także ludzi.
Zapobieganie to przede wszystkim stosowanie preparatów odstraszających komary. Należy pamiętać, aby unikać spacerów z psami w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy komary są najbardziej aktywne. W pomieszczeniach, w których znajdują się zwierzęta powinno montować się w oknach moskitiery.
Wybrane dla Ciebie
Najbardziej inteligentne zwierzęta świata – ranking i przykłady
Inteligencja w królestwie zwierząt manifestuje się na wiele poziomów. To fascynujący temat, który od lat budzi zainteresowanie naukowców. Czym jest inteligencja?
czytajŚlimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytaj