Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Coraz więcej mówi się także o zmianach klimatu, które również przyczyniają się do wzrostu populacji komarów i zwiększenia zasięgu ich występowania. Postępująca globalizacja także przyczynia się do zwiększenia zasięgu i zmiany preferencji siedliskowych. W związku z tym pojawiło się zagrożenie występowania chorób na obszarach nieendemicznych, tj. takich, na których wcześniej dane jednostki chorobowe nie występowały. W artykule tym zostały opisane patogeny najczęściej występujące na terenie Europy stanowiące zagrożenie dla zwierząt towarzyszących wraz z objawami chorobowymi.

Na terenie Europy notowane są przede wszystkim:

Dirofilaria repens – jest to nicień, pasożyt zwierząt, a także ludzi, powodujący dirofilariozę skórną. Najczęściej występuje w skórze oraz tkance podskórnej ludzi i psów w postaci guzków. U psów znajdowano go również w narządach wewnętrznych i powięziach. Jest najistotniejszym gatunkiem odpowiedzialnym za zarażenia zoonotyczne w Europie.

Dirofilaria immitis – pasożyt stwierdzany głównie u psów, ale notowano go także u kotów, a nawet fretek. Powoduje dirofilariozę sercowo – płucną. Lokalizuje się w tętnicy płucnej, czasami w komorze prawej serca. U kotów przez długi czas po zarażeniu nie stwierdza się klinicznych objawów. Może u nich dojść do samoistnego wyleczenia lub do nagłego wystąpienia objawów.

Leporipoxvirus – wirus powodujący myksomatozę u królików. Objawami zakażenia są obrzęki błony śluzowej i tkanki podskórnej, następnie dochodzi do niewydolności oddechowej i porażenia układu nerwowego. Choroba prawie zawsze kończy się śmiercią.

W ostatnich latach w Polsce zwraca się dużą uwagę na dirofilariozę u psów, bo jest ona coraz częściej u nich diagnozowana. Są to często przypadki zawleczone z terenów występowania tej choroby. Dirofilaria immitis jest pasożytem występującym w południowej Europie oraz Czechach, Słowenii, Rumunii, Bułgarii. Do tej pory nie odnotowano rodzimego przypadku. Na dirofilariozę zwraca się szczególną uwagę, ponieważ choroba ta ma charakter zoonotyczny, tj. może występować u ludzi. W przypadku D. repens pierwszy przypadek w Polsce potwierdzono w 2009 roku. W ostatnich latach coraz częściej notuje się rodzime przypadki dirofilariozy skórnej. Świadczy to o występowaniu w naszym kraju gatunków komarów, które są zdolne do przenoszenia mikrofilarii nicienia. Wektorami nicienia powodującego dirofilariozę skórną w Polsce są komary Culex pipens oraz Aedes vexans. Do zarażenia dochodzi w wyniku ukłucia samicy komara. Obecnie przyjmuje się, że choroba ta występuje na terenie całego kraju. Warunki klimatyczne zaczynają sprzyjać utrzymaniu się pasożyta na terenie Polski i sąsiadujących państw, co niestety zwiększa ryzyko zachorowań zwierząt, a także ludzi.  

Zapobieganie to przede wszystkim stosowanie preparatów odstraszających komary. Należy pamiętać, aby unikać spacerów z psami w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy komary są najbardziej aktywne. W pomieszczeniach, w których znajdują się zwierzęta powinno montować się w oknach moskitiery.

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz