Zaplanuj swoje wakacje z psem nad morzem

Jeśli wybierasz się ze swoim psiakiem nad morze, czy to pierwszy raz, czy to już kolejny, ważne, żebyś wiedział o wszelkich możliwościach, jak i zakazach, które mogą Was spotkać. Są pewne rzeczy, które śmiało możecie razem robić, ale na równi z nimi istnieje druga strona barykady, a z nią długa lista przepisów, za których złamanie grozi Ci kara grzywny. Opowiemy Wam także, jakich sytuacji unikać, ponieważ nie będą one sprzyjały Twojemu przyjacielowi. Przeczytaj i dowiedz się, co Wam wolno, a czego nie!
AUTOR: Sara Migaj

Dowiedz się, gdzie znajdują się psie plaże

Każdy będący co najmniej raz nad polskim morzem, powinien kojarzyć, że przed wejściem na plaże znajdują się tabliczki wyraźnie informujące o tym, że na wskazany teren nie można wkroczyć z psim przyjacielem. No i co teraz? Ważne, żeby zdać sobie z tego sprawę przed wyjazdem i rozejrzeć się, gdzie w Polsce (i oczywiście nie tylko) znajdują się miejsca w pełni akceptujące zwierzęta. Spokojna głowa! Jest ich naprawdę wiele, znajdziecie je m.in. w:

 • Świnoujściu;
 • Międzyzdrojach;
 • Pobierowie
 • Pustkowie;
 • Trzęsaczu;
 • Rewalu;
 • Niechorzu;
 • Pogorzelicy;
 • Darłowie;
 • Rowach;
 • Łebie;
 • Kuźnicy;
 • Jastarni;
 • Gdyni;
 • Sopocie;
 • Trójmieście

Ta długa lista nadmorskich, polskich miast z plażami dla naszych ukochanych czworonogów, pokazuje, że warto zaplanować wakacje ze swoim psim przyjacielem – bo to właśnie z myślą o nich powstają dedykowane plaże. Co więcej, na takich plażach czworonóg może zmoczyć sobie łapy, czyli śmiało możecie wchodzić razem do wody!

Jakie konsekwencje czekają mnie, jeśli wejdę z psem na zakazaną plażę?

Zwierzę, które wkroczy na zabroniony dla niego teren, od razu wprowadza nas w zakłopotanie, ponieważ właściciel może otrzymać karę w postaci grzywny o wartości nawet 500 zł. Właśnie przez ten zakaz i groźbę finansową, ludzie często bezmyślnie wybierają się ze swoim przyjacielem na alternatywną dziką plażę – odradzamy takiego wyboru, ponieważ jest ona “opuszczona” z jakiegoś powodu i przebywanie na niej, zarówno na plaży, jak i w wodzie grozi niebezpieczeństwem. O wiele łatwiej jest znaleźć plażę dozwoloną dla Was obojga, na której będziecie całkowicie bezpieczni, bo jest ona zatwierdzona odgórnie, a jakość wody jest sprawdzana przez sanepid!

Co robić z psem nad morzem?

Sama plaża i nieustanne fale będą dla Twojego zwierzaka nie lada atrakcją. Cały pierwszy dzień Waszej wizyty może skończyć się kopaniem w piasku lub gonitwą za przepływającą na brzeg wodą. 

Aktywności dla Was nad Bałtykiem zdecydowanie nie zabraknie! Możecie się wybrać na przykład na wspólne kajakowanie, ale pamiętaj, by w takim wypadku zapewnić czworonogowi kapok, który zapewni mu bezpieczeństwo.  Nie ryzykuj puszczania psa wolno – zabierz ze sobą długą smycz treningową, która pozwoli mu na swobodne bieganie, czy to po plaży, czy to w wodzie. 

Pamiętaj, by zabrać jego ulubione zabawki, np. ringo i wykorzystać spory teren do wspólnych treningów!

…zanim jednak wyjedziecie, pamiętaj o bezpieczeństwie!

Zakładając najlepszy dla nas ludzi, a najgorszy dla sierściucha scenariusz, przygotuj się na to, że Wasze wakacje nad morzem będą upalne. Dla nas brzmi to świetnie, jednak zwierzę może bardzo łatwo w ten sposób się przegrzać, dlatego nigdy nie zapominaj, by idąc z nim na plażę zabrać:

 • butelkę z wodą,
 • koc,
 • parasol, który zapewni mu cień.

Wiele osób w obawie o przegrzanie się psa, ścina włosy przed wyjazdem na krótko. Nie róbcie tego! Pamiętajcie, że sierść to bariera ochronna dla skóry zwierzaka – oczywiście regularna pielęgnacja jest wskazana, ale nietypowe ścinanie na krótko absolutnie nie jest dobrym pomysłem.

Zaplanuj swój wyjazd już teraz i ciesz się niezapomnianymi wakacjami w towarzystwie swojego najlepszego przyjaciela! Zabierz ze sobą dobry humor, rozwagę i wszystko, co zapewni Wam poczucie komfortu. 

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz