
Zaplanuj swoje wakacje z psem w górach
Czas czytania: 3 min

Czy góry z psem to dobry pomysł?
Oczywiście, że tak! Psiaki nade wszystko kochają długie spacery, dlatego taki wyjazd powinien przynieść im niesamowitą frajdę. Co więcej, powinien on się sprawdzić w każdej porze roku – nie tylko w ciepłe dni. Nawiązując jednak do nadchodzącego sezonu letniego, pamiętaj, żeby przygotować się na najgorszą z opcji, czyli – zwalający z nóg upał. W takim wypadku wybierz się na spacer z zachowaniem rozwagi, zabierz dla psiaka butelkę wody i nie zapominaj o tym, by go regularnie nawadniać. Gdy zauważysz, że zwierzę traci siły – stańcie w cieniu, bądź w okolicznym schronisku i zróbcie sobie dłuższą chwilę przerwy.
Czy szlaki górskie są otwarte dla czworonogów?
To pytanie posiada dwie odpowiedzi: i tak i nie. Przed wybraniem się na pożądany przez Ciebie szlak górski, należy sprawdzić, czy aby na pewno nie został wprowadzony tam zakaz wchodzenia ze zwierzęciem. Jeśli tak, to absolutnie nie możecie tam wkroczyć, ponieważ jeśli to zrobicie, grozić będzie Wam otrzymanie kary grzywny – a zapewne nikomu nie zależy na dodatkowym wydatku podczas wyjazdu, na którym w największej mierze powinniście się zrelaksować i nie denerwować.
Gdzie najlepiej wybrać się z psem w góry?
Jest kilka miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić i przede wszystkim – wstęp dla Ciebie, jak i czworonożnego przyjaciela się dozwolony!
- Karkonosze: Karkonoski Park Narodowy czeka z otwartymi ramionami na to, by Was przyjąć. To idealne miejsce, które można połączyć ze zwiedzaniem Karpacza oraz Szklarskiej Poręby. Dodatkowo możecie wybrać się na: Śnieżkę, Szrenicę, czy też Śnieżne Kotły. Najważniejsze to sprawdzić poziom trudności i zdecydować się na taki szlak, który nie będzie dla Was utrapieniem.
- Góry Stołowe posiadają kolejny Park Narodowy, którzy chętnie przygarnie merdających przyjaciół. A wybierając ten punkt, możecie pokierować dalej swoją wycieczkę na: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Radkowskie Skały, Skalne Grzeby.
- Wiemy, że uwielbiacie Tatry, dlatego musimy Was zasmucić, że niestety tamtejszy Park Narodowy jest zamknięty dla czworonogów. Decydując się jednak np. na Zakopane, możecie wybrać się z psiakiem na Dolinę Chochołowską, Drogę pod Reglami lub wejść na niezwykle popularną Gubałówkę.
Pamiętaj, że nic na siłę i przygotuj się na najgorsze!
Do tej pory pisaliśmy o wypadzie w góry z psem w samych superlatywach. Nie chcemy jednak, żebyście się negatywnie zaskoczyli, gdy już dojdzie do realizacji planu. Nie każdy pies jest taki sam, a co za tym idzie, Wasz może niekoniecznie być zachwycony z pomysłu na wspólne maszerowanie po szlakach. Jeśli zauważysz, że Twój przyjaciel naprawdę nie chce pokonywać wspólnych kilometrów – odpuść z uwagi na dobro zwierzaka.
Pamiętaj, by na początek nie rzucać się na trudne szlaki. Pokaż mu najpierw, czym są góry i jak można czerpać z nich frajdę – przedstaw je psiakowi od tej pozytywnej strony. Miła, niezbyt długa i niewymagająca przechadzka powinna zachęcić go na więcej, dlatego bardziej skomplikowaną trasę zostaw na później.
Przede wszystkim wybierając się z psiakiem w góry, pamiętaj, że głównym celem jest spędzenie tego czasu pozytywnie w swoim towarzystwie. Nie nastawiaj się negatywnie, ale też nie wymagaj od swojego przyjaciela zbyt wiele. Czerpcie wspólnie radość z otaczającej Was natury. To jak, zabieramy się za planowanie wspólnego wyjazdu? Do dzieła!
Wybrane dla Ciebie
Ślimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytaj