Zasady bezpiecznego podróżowania z psem

Zasady bezpiecznego podróżowania mają za zadanie chronić naszego pupila w podróży, czy jedziemy pociągiem, autobusem czy samochodem . Należy je przestrzegać aby nie narazić naszego psa na niebezpieczeństwo, uraz na zdrowiu czy psychice. Mają również służyć ochronie wszystkich innych podróżujących. Postarajmy się zawsze dbać o dobro naszych zwierząt.
AUTOR: Magdalena Filek

Podróżowanie pociągiem

Jeżeli wybieramy się w podróż pociągiem upewnijmy się, że istnieje możliwość przewozu psów w przedziale czy obok naszego siedzenia. Nie chcemy mieć niemiłej niespodzianki związanej z nagłej rezygnacji z podróży lub szybkiego szukania lokum dla psa. W zależności jakie były doświadczenia psa z podróżowaniem tego typu środkiem lokomocji trzeba zaopatrzyć się w środki łagodzące stres podczas podróży czyli tabletki uspakajające lub obroże feromonowe. Pies powinien mieć na smyczy oraz posiadać kaganiec chyba, że przewożony jest w transporterze. Według przepisów przewozu zwierząt w pociągach intercity pies może podróżować w przedziale z opiekunem na miejscu bagażu podręcznego lub na kolanach. Jeżeli przewożony jest w transporterze i nie jest on uciążliwy ( nie hałasuje). Jeżeli pies lub inne zwierzę jest przewożone bez transportera należy opłacić bilet ok. 15zł, musi być na smyczy i w kagańcu oraz należy mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę. Zwierzę nie ma również wstępu do wagonów gastronomicznych ( z wyjątkiem psów asystujących), na miejsce do siedzenia, na łóżko w wagonie WL i Bc.

Podróżowanie samolotem

Miejsce transportowania jest zależne od wielkości, wagi oraz rodzaju zwierzęcia. Może być on na pokładzie samolotu w transporterze, w luku bagażowym i w luku bagażowym jako cargo. Na pokład możemy zabrać zwierzę w odpowiednim transporterze, a waga zwierzęci razem z transporterem nie może przekraczać 8 kg i są do tego odpowiednio przydzielane rzędy w każdej klasie serwisowej. Transportery powinny mieć też odpowiednią wielkość o czym możemy przeczytać np. w ogólnych zasadach przewozu zwierząt w samolocie linii LOT.

Jeżeli przewożony jest w luku bagażowym, należy zapewnić mu odpowiedni transporter który: ma odpowiednią wielkość, zapewnia swobodę ruchów, wentylację powietrza przynajmniej z 3 stron, wyposażony jest w miskę na wodę i jedzenie, jest odpowiednio oznakowany. Jeżeli transporter nie będzie odpowiedni linie lotnicze mogą odmówić transportu zwierzęcia.

Podróżowanie samochodem

Jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż powinniśmy robić przystanki co jakiś czas aby pies mógł rozprostować nogi, załatwić potrzeby fizjologiczne i napić się wody lub coś zjeść. Możemy przewozić psa na różne sposoby np. odpowiednie szelki które przypinamy specjalnym pasem samochodowym aby pies w razie nagłego hamowania nie przeleciał na przednie siedzenia. Podróżować może również w nogach pasażera na tyłach jeśli jest spokojny, może również mieć posłanie w bagażniku jeśli nie jest to samochód typu sedan. Psy mogą być również przewożone w odpowiednich transporterach samochodowych w bagażniku lub tylnych siedzeniach jeżeli są do nich odpowiednio przyzwyczajone. Należy im zapewnić wodę.

Pamiętajmy jeśli pies ma chorobę lokomocyjną, a musimy go przetransportować zapewnijmy mu odpowiednie leki aby załagodzić efekty choroby. Nie każdy pies lubi podróżować więc po naszej stronie leży obowiązek aby zapewnić mu komfort w trasie.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz