
Złota dwunastka socjalizacji Margaret Hughes
Czas czytania: 4 min
Według niej, szczenię powinno poznać 12 różnych powierzchni, aspektów i bodźców z konkretnych kategorii w pierwszych tygodniach życia. Dzięki złotej dwunastce psy stają się bardziej pewne siebie i lepiej radzą sobie w różnych sytuacjach. Doświadczenia te pomagają psom nauczyć się, że nowe sytuacje nie są niebezpieczne. Zapobiega to powstawaniu lękowych reakcji.
KIM JEST MARGARET HUGHES?
Behawiorystka i trenerka z Positive Paws Dog Training, która spopularyzowała “złotą dwunastkę” w środowisku szkoleniowym. Kładzie duży nacisk na pozytywne wzmocnienie i zrozumienie zachowań psów w kontekście społecznym. Nie jest zwolenniczką metod awersyjnych.
SOCJALIZACJA WEDŁUG ZŁOTEJ DWUNASTKI
- Spotkania z różnymi ludźmi – zróżnicowane osoby pod względem wieku, płci, wyglądu, ubioru itp.
- Interakcje z innymi psami – różnej rasy, wielkości i z różnymi charakterami. Regularne spotkania z psami różnych ras pomaga nauczyć się poprawnych interakcji społecznych.
- Zmienne powierzchnie – 12 różnych powierzchni, takich jak trawa, piasek, płytki, panele, asfalt czy sztuczna trwa.
- Dźwięki – ruchu ulicznego, komunikacji miejskiej, odkurzacza, sprzętów kuchennych, odgłos kosiarki itd.
- Pojazdy – spotkanie roweru, jadącego samochodu, autobusu, bryczki, osoby na hulajnodze czy deskorolce.
- Czynności – wchodzenie do windy, pokonywanie schodów lub jazda autem.
„Złota 12” to też 12 różnych doświadczeń: wizyta u weterynarza, jazda samochodem, przejazd tramwajem czy odwiedzenie centrum handlowego. To także zabawa 12 różnymi zabawkami czy jedzenie z 12 różnych “misek” lub przedmiotów.

JAK ZAPOZNAĆ SZCZENIAKA Z NOWYMI RZECZAMI?
Weźmy na tapet trawę. Wyprowadź szczenię na trawnik w parku lub w ogrodzie. Pozwól mu swobodnie chodzić, biegać i wąchać. Obserwuj jego reakcje i chwal za spokojne zachowanie. Następnie zachęć go do zabawy zabawką. Na plaży umożliw szczeniakowi eksplorację, a w kolejnym etapie zaproponuj mu kopanie w piasku lub gonienie zabawki. Podczas każdej z tych aktywności stosuj pozytywne wzmocnienie. Chwal szczenię i nagradzaj je smakołykami za spokojne i pewne zachowanie. Jeśli pies wydaje się niespokojny lub niepewny, zachowaj spokój i daj mu czas na przyzwyczajenie się do nowej powierzchni.
Przed zapoznaniem szczeniaka np. z windą, upewnij się, że są w niej odpowiednie warunki, czyli nie jest przepełniona. To ważne, żeby kontrolować środowisko i nie “wrzucać” psa w tam, gdzie może poczuć się przytłoczony. Z kolei np. na plaży upewnij się, że piasek nie jest za gorący. Chodzi o to, żeby zawsze budować pozytywne doświadczenia!

CZY TO ZAWSZE MUSI BYĆ 12 MIEJSC/OSÓB/PRZEDMIOTÓW?
Socjalizacja psów jest fundamentem ich prawidłowego rozwoju. Właściwie przeprowadzony proces socjalizacji zapewnia, że pies będzie pewnym siebie, zrównoważonym i dobrze przystosowanym członkiem rodziny. Ważne jest, aby socjalizacja była przeprowadzana stopniowo, w kontrolowany sposób i z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb psa. Dzięki temu możemy zapewnić naszemu czworonożnemu przyjacielowi szczęśliwe i zdrowe życie.
Oczywiście niekoniecznie trzeba zapoznać psa np. z 12 różnymi powierzchniami – wystarczy, że będzie to kilka różnych miejsc, które pozwolą poznać mu różnorodne powierzchnie. “12” jest tylko symbolem, sugerującym, żeby zapewnić czworonogowi różnorodne bodźce w czasie socjalizacji. Proces socjalizacji, zgodnie z teorią Margaret Hughes, wzmacnia więź między psem a jego właścicielem. Wspólne przeżywanie nowych doświadczeń i pozytywne wzmacnianie pomagają budować zaufanie i zrozumienie między człowiekiem a psem.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik
O szczeniakach spod klosza – błędy w socjalizacji
Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Wybrane dla Ciebie
Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytajMiędzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)
Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka!
czytajRola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytaj