Żółta wstążka u psów – co oznacza?

Dla wielu ludzi wstążki, kokardki i apaszki u psa to tylko i wyłącznie fanaberia właściciela. Coś zbędnego w życiu czworonoga, ponieważ psy nie interesują się modą. Takie podejście jest najczęściej spotykane w mniejszych miejscowościach w, których edukacja i świadomość na temat potrzeb zwierząt jest na niskim poziomie. Tymczasem okazuje się, że kolor dodatków u psa ma olbrzymie znaczenie.
AUTOR: Karina Ubowska

Kiedy stosować?

Bez względu na to czy nasz pies jest lękliwy, agresywny, chory czy jest w trakcie socjalizacji, szkolenia – możemy sięgnąć po żółte oznakowanie. Co więc łączy te wszystkie przypadki? Każdy z nich potrzebuje poczuć się komfortowo. Bez dotykania, zaczepek innych psów, hałasów. Pies z żółtym elementem oznacza w skrócie „nie podchodź”. Na całym świecie trwa akcja Yellow Dog Project, która ma na celu uświadamianie społeczeństwa czym jest żółta wstążka i jakie psy powinny być zabezpieczone w ten sposób. Jest to jasny i czytelny komunikat dla przechodniów aby dać psom więcej przestrzeni. Dzięki temu właściciel nie jest zmuszony krzyczeć do zbliżających się ludzi i ich zwierząt aby się nie witali i przeszli obok. Takie sytuacje sama przepracowałam z moim psem Karmelem i niestety zawsze kończyło się tym, że był przerażony moim podniesionym głosem. Automatycznie zaczynał panikować uznając przechodniów za zagrożenie co tylko pogłębiało jego problem z akceptacją ludzi wokół niego. Spokój naszego zwierzaka w dużej mierze zależy od nas, dlatego opanowanie sytuacji jest na wagę złota, ponieważ ciężko wymagać tego samego od obcych ludzi. Gdy inni zawodzą jesteśmy zdani na siebie a dobrym ratunkiem dla psa jest w takim przypadku zmiana trasy spacerowej lub mijanie po łuku.

W całej tej akcji bardzo podoba mi się fakt, że wiele firm dokłada do tej edukacji swoją cegiełkę, tworząc obroże, smycze, apaszki czy akcesoria dla właściciela w żółtych kolorach. Nie brakuje też wersji z napisami „nie dotykaj”, „nie zaczepiaj” i tym podobne. Dzięki temu więcej zwierzaków ma szansę na spokojny spacer bez przykrych niespodzianek.

Jakie psy powinny być oznakowane żółtym kolorem?

– Psy, które nie lubią obcych ludzi i zwierząt

– Lękliwe, agresywne

– Psy podczas socjalizacji, szkolenia

– Po zabiegu lub chore

– Szczeniaki podczas pierwszych szczepień

– Psy na kwarantannie

– Po adopcji

– Z problemami behawioralnymi

– W nowym miejscu, po przeprowadzce

– Suki podczas cieczki

– Pies przewodnik (osób niepełnosprawnych)

Zastosowanie żółtej wstążki w domu

Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy spotykać się ze znajomymi i rodziną w parkach, knajpach, restauracjach. Gdzie tylko było to możliwe zabieraliśmy swoje pupile aby nie musiały zostawać same w domu przez wiele godzin. Sytuacja jaka obecnie panuje u nas w kraju i na świecie zmusza nas do częstszego spotykania się w domach. Gdy mają pojawić się u nas goście, którzy nie do końca znają nasze psy możemy dać im subtelny znak zakładając psu wstążkę w żółtym kolorze. A gdy mamy więcej psów łatwo jest w ten sposób gościom odróżnić psa, który nie potrzebuje ich uwagi. Zwłaszcza jeśli psy są tej samej rasy i wyglądają niemal identycznie. Może to być pies, który jest świeżo po zabiegu a może po prostu skaleczył łapę na spacerze i denerwuje się gdy ktoś go dotyka.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Was przydatny i teraz będziecie wiedzieli jak postąpić gdy zauważycie psa czy też kota w żółtych akcesoriach. Podchodząc zbyt blisko do takich zwierzaków, a co gorsza próbując je przywitać, głaskać czy zachęcać do kontaktu ze swoim pupilem naraża się ich komfort, zdrowie a nawet życie. Nie znając drugiego psa nie mamy pojęcia jak może zareagować. Nawet gdy pies jest lękliwy nie oznacza to, że nie może być agresywny. Prowokując takie sytuacje zmuszamy go do obrony a przez to możemy narazić na niebezpieczeństwo swojego zwierzaka ponieważ pogryzienie często bywa nieuniknione. Zatem uszanujmy czyjąś wolę i nie zbliżajmy się nie proszeni

Żółta wstążka ma moc wtedy gdy postępujemy adekwatnie do sytuacji, czyli dajemy psu i jego opiekunowi przestrzeń i komfort.

Wybane dla Ciebie

Co mój pies chce mi zakomunikować?

Każdy psiak posługuje się ruchami bądź dźwiękami, które nie są do końca zrozumiałe dla człowieka. To jednak nie oznacza, że takie zachowanie nie posiada większego sensu – otóż wręcz przeciwnie! Dziś krok po kroku przeanalizujemy z Wami najbardziej charakterystyczne rzeczy, które robią czworonogi i jak się okazuje, próbują one w ten sposób coś przekazać właścicielowi.

czytaj

Rasy królików: Hermelin

Rasa o nazwie Hermelin jest wersją królika pochodzącego z Anglii, białego o czerwonych lub niebieskich oczach, o dumnie brzmiącej nawie „polish”. Tak wiem, ale to tylko nazwa królika. Występował tam już w pierwszej połowie XIX wieku.

czytaj

Rasy kotów: Maine coon

Osoby stojące przed wyborem kota rasowego często stają przed dylematem, jaką rasę wybrać. Może dobrym wyborem byłby Maine Coon? Te sporych rozmiarów koty domowe w związku ze swoim łagodnym usposobieniem są zwane “łagodnymi gigantami” czy też “psami świata kotów” – wydaje mi się, że te dwa określenia bardzo dużo mówią czego możemy się spodziewać zapraszająca kota tej rasy pod swój dach.

czytaj

Kiedy kot nie sika do kuwety to… ?

Każdy właściciel kota, choć raz zada sobie to pytanie: Dlaczego mój pupil zsikał się poza kuwetą? Odpowiedzi może być kilka. Ale zanim zaczniemy panikować, zadajmy sobie kilka pytań. Może to my popełniliśmy błąd? A może to zmiana, która spowodowała stres? Z nami na pewno znajdziesz rozwiązanie!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz