Żółta wstążka u psów – co oznacza?

Dla wielu ludzi wstążki, kokardki i apaszki u psa to tylko i wyłącznie fanaberia właściciela. Coś zbędnego w życiu czworonoga, ponieważ psy nie interesują się modą. Takie podejście jest najczęściej spotykane w mniejszych miejscowościach w, których edukacja i świadomość na temat potrzeb zwierząt jest na niskim poziomie. Tymczasem okazuje się, że kolor dodatków u psa ma olbrzymie znaczenie.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 4 min

Kiedy stosować?

Bez względu na to czy nasz pies jest lękliwy, agresywny, chory czy jest w trakcie socjalizacji, szkolenia – możemy sięgnąć po żółte oznakowanie. Co więc łączy te wszystkie przypadki? Każdy z nich potrzebuje poczuć się komfortowo. Bez dotykania, zaczepek innych psów, hałasów. Pies z żółtym elementem oznacza w skrócie „nie podchodź”. Na całym świecie trwa akcja Yellow Dog Project, która ma na celu uświadamianie społeczeństwa czym jest żółta wstążka i jakie psy powinny być zabezpieczone w ten sposób. Jest to jasny i czytelny komunikat dla przechodniów aby dać psom więcej przestrzeni. Dzięki temu właściciel nie jest zmuszony krzyczeć do zbliżających się ludzi i ich zwierząt aby się nie witali i przeszli obok. Takie sytuacje sama przepracowałam z moim psem Karmelem i niestety zawsze kończyło się tym, że był przerażony moim podniesionym głosem. Automatycznie zaczynał panikować uznając przechodniów za zagrożenie co tylko pogłębiało jego problem z akceptacją ludzi wokół niego. Spokój naszego zwierzaka w dużej mierze zależy od nas, dlatego opanowanie sytuacji jest na wagę złota, ponieważ ciężko wymagać tego samego od obcych ludzi. Gdy inni zawodzą jesteśmy zdani na siebie a dobrym ratunkiem dla psa jest w takim przypadku zmiana trasy spacerowej lub mijanie po łuku.

W całej tej akcji bardzo podoba mi się fakt, że wiele firm dokłada do tej edukacji swoją cegiełkę, tworząc obroże, smycze, apaszki czy akcesoria dla właściciela w żółtych kolorach. Nie brakuje też wersji z napisami „nie dotykaj”, „nie zaczepiaj” i tym podobne. Dzięki temu więcej zwierzaków ma szansę na spokojny spacer bez przykrych niespodzianek.

Jakie psy powinny być oznakowane żółtym kolorem?

– Psy, które nie lubią obcych ludzi i zwierząt

– Lękliwe, agresywne

– Psy podczas socjalizacji, szkolenia

– Po zabiegu lub chore

– Szczeniaki podczas pierwszych szczepień

– Psy na kwarantannie

– Po adopcji

– Z problemami behawioralnymi

– W nowym miejscu, po przeprowadzce

– Suki podczas cieczki

– Pies przewodnik (osób niepełnosprawnych)

Zastosowanie żółtej wstążki w domu

Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy spotykać się ze znajomymi i rodziną w parkach, knajpach, restauracjach. Gdzie tylko było to możliwe zabieraliśmy swoje pupile aby nie musiały zostawać same w domu przez wiele godzin. Sytuacja jaka obecnie panuje u nas w kraju i na świecie zmusza nas do częstszego spotykania się w domach. Gdy mają pojawić się u nas goście, którzy nie do końca znają nasze psy możemy dać im subtelny znak zakładając psu wstążkę w żółtym kolorze. A gdy mamy więcej psów łatwo jest w ten sposób gościom odróżnić psa, który nie potrzebuje ich uwagi. Zwłaszcza jeśli psy są tej samej rasy i wyglądają niemal identycznie. Może to być pies, który jest świeżo po zabiegu a może po prostu skaleczył łapę na spacerze i denerwuje się gdy ktoś go dotyka.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Was przydatny i teraz będziecie wiedzieli jak postąpić gdy zauważycie psa czy też kota w żółtych akcesoriach. Podchodząc zbyt blisko do takich zwierzaków, a co gorsza próbując je przywitać, głaskać czy zachęcać do kontaktu ze swoim pupilem naraża się ich komfort, zdrowie a nawet życie. Nie znając drugiego psa nie mamy pojęcia jak może zareagować. Nawet gdy pies jest lękliwy nie oznacza to, że nie może być agresywny. Prowokując takie sytuacje zmuszamy go do obrony a przez to możemy narazić na niebezpieczeństwo swojego zwierzaka ponieważ pogryzienie często bywa nieuniknione. Zatem uszanujmy czyjąś wolę i nie zbliżajmy się nie proszeni

Żółta wstążka ma moc wtedy gdy postępujemy adekwatnie do sytuacji, czyli dajemy psu i jego opiekunowi przestrzeń i komfort.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz