
Zwierzątko – kiedy to dobry pomysł?
Czas czytania: 2 min

Chociaż zwierzę w domu wydaje się być zawsze dobrym pomysłem to nie do końca tak jest. Zacznijmy więc od przykrych sytuacji, które mogą spotkać nas, kiedy bez zastanowienia zgodzimy się na zakup lub adopcję zwierzaka.
- Dziecko chcę zwierzę, Ty nie. Dziecko to dziecko, nie zawsze będzie w stanie wykonać takie czynności jak dorosła osoba, zabrać zwierzę do weterynarza, opłacić ewentualne leczenie. To osoba dorosła musi być pewna swojej decyzji i mieć świadomość tego, że można ponieść pewne koszty.
- Dziecko szybko się znudzi – zanim zdecydujecie się na adopcję psa, kota, gryzonia czy królika to musisz mieć 101% pewności, że Twoje dziecko chcę i potrafi zaopiekować się zwierzątkiem a to nie tylko chwilowa fascynacja.
- Dziecko będzie robić wymówki – pies czy kot to zwierzęta na długie lata. Dziecko 10 letnie, bezgranicznie kochające swojego pupila, może jako 17latek zacząć je zaniedbywać z tytułu wyjazdów do szkoły itp. Jako rodzic, musisz mieć świadomość, że kiedyś to na Twoje barki może spaść opieka nad pupilem.
- Alergie – i chociaż ten argument pojawia się też w plusach, to warto, zanim sprowadzi się do domu zwierzę sprawdzić jak reaguje na nie dziecko.
- Brak chęci ze strony dziecka – pamiętaj, że jeśli chcesz zrobić swojemu dziecku prezent to również musisz być pewny, że dziecko tego chcę. Rozmowa i jeszcze raz rozmowa.

Dlaczego warto żeby dziecko miało psa lub kota?
- Dzieci przy boku psów i kotów uczą się szacunku i miłości do zwierząt, empatii i wrażliwości
- Psy mają działanie terapeutyczne
- Psy i koty sprawiają, że dziecko lepiej radzi sobie z emocjami i hamować nadmierne wybuchy
- Psy uczą systematyczności, obowiązkowości
- Ludzie, którzy posiadają psa są weseli
- Pies i kot mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne
- Jest mnóstwo zajęć jakie można robić z psami. Dzieci mogą się zainteresować nowym hobby jak behawiorystka, obedience, wystawy psów, szkolenia, agility, zawody piękności
- Dzieci, które mają psy spędzają więcej czasu w ruchu
- Przebywanie z alergenami na skórze i sierści psa i kota może mieć pozytywny wpływ na brak rozwoju alergii w późniejszym czasie
- Dziecko posiadające zwierzątko jest empatyczne i wrażliwe
- Zwierzę to przyjaciel
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj