Zwierzątko – kiedy to dobry pomysł?

Rok szkolny w pełni. Rodzice często właśnie wtedy słyszą od swoich uciech - MAMO, CHCĘ SZCZENIAKA! albo TATO, CHCĘ KOCIAKA. Prawdziwe i niestety bardzo niebezpieczne. Rodzice pod wpływem chwili często godzą się na decyzję, która oczywiście powinna być bardzo dogłębnie przemyślana. Zwierzę w domu, nie ważne czy duże czy małe to ogromny obowiązek ale i.... ogromna radość.
AUTOR: Anna Wiśniewska

Chociaż zwierzę w domu wydaje się być zawsze dobrym pomysłem to nie do końca tak jest. Zacznijmy więc od przykrych sytuacji, które mogą spotkać nas, kiedy bez zastanowienia zgodzimy się na zakup lub adopcję zwierzaka.

 • Dziecko chcę zwierzę, Ty nie. Dziecko to dziecko, nie zawsze będzie w stanie wykonać takie czynności jak dorosła osoba, zabrać zwierzę do weterynarza, opłacić ewentualne leczenie. To osoba dorosła musi być pewna swojej decyzji i mieć świadomość tego, że można ponieść pewne koszty.
 • Dziecko szybko się znudzi – zanim zdecydujecie się na adopcję psa, kota, gryzonia czy królika to musisz mieć 101% pewności, że Twoje dziecko chcę i potrafi zaopiekować się zwierzątkiem a to nie tylko chwilowa fascynacja.
 • Dziecko będzie robić wymówki – pies czy kot to zwierzęta na długie lata. Dziecko 10 letnie, bezgranicznie kochające swojego pupila, może jako 17latek zacząć je zaniedbywać z tytułu wyjazdów do szkoły itp. Jako rodzic, musisz mieć świadomość, że kiedyś to na Twoje barki może spaść opieka nad pupilem.
 • Alergie – i chociaż ten argument pojawia się też w plusach, to warto, zanim sprowadzi się do domu zwierzę sprawdzić jak reaguje na nie dziecko.
 • Brak chęci ze strony dziecka – pamiętaj, że jeśli chcesz zrobić swojemu dziecku prezent to również musisz być pewny, że dziecko tego chcę. Rozmowa i jeszcze raz rozmowa.


Dlaczego warto żeby dziecko miało psa lub kota?

 • Dzieci przy boku psów i kotów uczą się szacunku i miłości do zwierząt, empatii i wrażliwości
 • Psy mają działanie terapeutyczne
 • Psy i koty sprawiają, że dziecko lepiej radzi sobie z emocjami i hamować nadmierne wybuchy
 • Psy uczą systematyczności, obowiązkowości
 • Ludzie, którzy posiadają psa są weseli
 • Pies i kot mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne
 • Jest mnóstwo zajęć jakie można robić z psami. Dzieci mogą się zainteresować nowym hobby jak behawiorystka, obedience, wystawy psów, szkolenia, agility, zawody piękności
 • Dzieci, które mają psy spędzają więcej czasu w ruchu  
 • Przebywanie z alergenami na skórze i sierści psa i kota może mieć pozytywny wpływ na brak rozwoju alergii w późniejszym czasie
 • Dziecko posiadające zwierzątko jest empatyczne i wrażliwe
 • Zwierzę to przyjaciel

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz