Żywienie mieszane kotów

Żywienie mieszane to nic innego jak podawanie kotu różnego pożywienia. Może być to w obrębie sposobu podawania, jak np. karma mokra i barf, albo w obrębie jednego rodzaju ale różnych smaków i firm. Z mieszanym żywieniem mamy do czynienia wówczas, gdy podajemy naszemu czworonogowi różne rodzaje karmy.
AUTOR: Anna Wiśniewska

Czy to dobrze?

Właściciele zwierząt decydują się na to, aby wprowadzić większą różnorodność do codziennej diety swojego pupila. Chcąc uniknąć ryzyka niedoboru lub nadmiaru różnorodnych składników pokarmowych, uzupełniają żywienie surowymi produktami (dieta BARF) lub posiłkami gotowanymi w domu, np. suszone przysmaki. Pomimo negatywnych opinii na temat tego sposobu karmienia i przekonania, że dla czworonoga lepiej jest trzymać się ściśle jednego rodzaju pożywienia, wiemy dziś, że karmienie zróżnicowanymi pokarmami niekoniecznie musi prowadzić do problemów z trawieniem. Trzeba jednak robić to z głową.

Jak więc się za to zabrać?

Czasami zanim znajdziemy tą jedną, ulubioną karmę wysokomięsną naszego pupila trwa to trochę czasu. Jeśli jednak znajdziemy już karmę w puszcze, która odpowiada naszemu przyjacielowi warto inwestować w tak zwane pakiety mieszane. Urozmaiceniem diety naszego pupila będzie wtedy wiele smaków i form podania, np. pasztet, kawałki w sosie, czy deserówka. Warto inwestować wtedy z produkty jednej firmy, aby uniknąć rewolucji pokarmowych. O urozmaiceniu diety można mówić wtedy, kiedy naszemu mruczkowi podamy dodatkowe produkty jak żółto jajka, suszone przysmaki czy kabanosy dla kotów. Nie ważne co, ważne aby robić to z głową i w granicach zdrowego rozsądku. Kot nie powinien dostawać codziennie porcji przekąsek, ale można wprowadzić do jego diety raz w tygodniu surowe mięso. Warto ten temat przegadać wcześniej z lekarzem weterynarii, ale i tutaj trzeba uważać. Nie każdy lekarz weterynarii zna się na zbilansowanym żywieniu.

Czasami lepiej nie ryzykować.

Mieszane żywienie wymaga indywidualnego harmonogramu, ułożonego odpowiednio do potrzeb kota i zależnego od rodzaju stosowanej karmy. Wysokiej jakości, optymalnie zbilansowane, kompletne pożywienie  jest najpewniejszym rozwiązaniem i wystarczy kotu w jego codziennym życiu. Dobrze dopasowana karma powinna przede wszystkim w pełni zaspakajać wszystkie potrzeby naszego kota. Być odpowiednia do jego wieku, wagi, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Całkowicie przygotowanie karmy przez siebie czyli żywienie BARF musi być wzbogacone o składniki typu jaja, oleje, warzywa czy owoce. Jednak jest to długi temat na całkowicie oddzielny artykuł. Należy jednak pamiętać, że mięso musi być zamrożone przed podaniem, aby  było wolne od zarazków.

Jak zrobić samemu przysmaki?

Przysmaki można zrobić samemu w prosty sposób! Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą być one zbyt kaloryczne. Dobrym pomysłem będzie, np. żurawina. Koty ją lubią, a co najważniejsze ma na nie dobry wpływ. Można również ugotować małe kulki z kurczaka czy mięsa mielonego –  mają one jednak krótki termin przydatności. Można jeszcze upiec, ususzyć mięso w piekarniku i zrobić coś na podobieństwo sklepowych kabanosów.

Wybane dla Ciebie

Suplementy dla psa

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie uchroni naszego psa przed niedoborem witamin, minerałów oraz innych składników, które wspomagają jego prawidłowy rozwój i zdrowie. Suplementy pomagają w uzupełnieniu niedoborów i wzbogacają codzienną dietę.
Suplementy najlepiej stosować u szczeniąt i młodych psów by wspierać ich intensywny rozwój i wzrost ale również u starszych i schorowanych piesków by wspomóc ich odporność. Stosuje się je również przy chorobach skórnych, sierści / włosów, pazurów. Przy sportowych psach by wspomóc uzupełnianie nadmiernie utracanych podczas wysiłku minerały oraz wspomóc stawy i mięśnie. Także przy problemach pokarmowych, alergiach oraz diecie BARF. Stosuje się je także po sterylizacji i kastracji.

czytaj

Beagle

Uparty i nieustępliwy pies gończy od wielu lat coraz popularniej utrzymywany jako pies towarzyszący. Wyhodowany jako pies myśliwski, gończy obecnie uznawany za wspaniałego psa rodzinnego.

czytaj

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Dogoterapia, czyli tzw. “pies terapeuta” to coraz popularniejsza forma wsparcia. Pomimo że stosuje się ją już od wielu lat, to właśnie teraz najbardziej ona ewoluuje. Osoby, które zmagają się z chorobami, często zastanawiają się nad przygarnięciem takiego zwierzęcia, lecz wtedy rodzi się pytanie – czy każdy psiak jest odpowiedni do tego zadania? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie, a także opowiemy krótko o tym, czym jest dogoterapia i dlaczego zdobywa ona coraz to większe grono swoich zwolenników.

czytaj

10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz