Żywienie mieszane kotów

Żywienie mieszane to nic innego jak podawanie kotu różnego pożywienia. Może być to w obrębie sposobu podawania, jak np. karma mokra i barf, albo w obrębie jednego rodzaju ale różnych smaków i firm. Z mieszanym żywieniem mamy do czynienia wówczas, gdy podajemy naszemu czworonogowi różne rodzaje karmy.
AUTOR: Anna Wiśniewska

Czy to dobrze?

Właściciele zwierząt decydują się na to, aby wprowadzić większą różnorodność do codziennej diety swojego pupila. Chcąc uniknąć ryzyka niedoboru lub nadmiaru różnorodnych składników pokarmowych, uzupełniają żywienie surowymi produktami (dieta BARF) lub posiłkami gotowanymi w domu, np. suszone przysmaki. Pomimo negatywnych opinii na temat tego sposobu karmienia i przekonania, że dla czworonoga lepiej jest trzymać się ściśle jednego rodzaju pożywienia, wiemy dziś, że karmienie zróżnicowanymi pokarmami niekoniecznie musi prowadzić do problemów z trawieniem. Trzeba jednak robić to z głową.

Jak więc się za to zabrać?

Czasami zanim znajdziemy tą jedną, ulubioną karmę wysokomięsną naszego pupila trwa to trochę czasu. Jeśli jednak znajdziemy już karmę w puszcze, która odpowiada naszemu przyjacielowi warto inwestować w tak zwane pakiety mieszane. Urozmaiceniem diety naszego pupila będzie wtedy wiele smaków i form podania, np. pasztet, kawałki w sosie, czy deserówka. Warto inwestować wtedy z produkty jednej firmy, aby uniknąć rewolucji pokarmowych. O urozmaiceniu diety można mówić wtedy, kiedy naszemu mruczkowi podamy dodatkowe produkty jak żółto jajka, suszone przysmaki czy kabanosy dla kotów. Nie ważne co, ważne aby robić to z głową i w granicach zdrowego rozsądku. Kot nie powinien dostawać codziennie porcji przekąsek, ale można wprowadzić do jego diety raz w tygodniu surowe mięso. Warto ten temat przegadać wcześniej z lekarzem weterynarii, ale i tutaj trzeba uważać. Nie każdy lekarz weterynarii zna się na zbilansowanym żywieniu.

Czasami lepiej nie ryzykować.

Mieszane żywienie wymaga indywidualnego harmonogramu, ułożonego odpowiednio do potrzeb kota i zależnego od rodzaju stosowanej karmy. Wysokiej jakości, optymalnie zbilansowane, kompletne pożywienie  jest najpewniejszym rozwiązaniem i wystarczy kotu w jego codziennym życiu. Dobrze dopasowana karma powinna przede wszystkim w pełni zaspakajać wszystkie potrzeby naszego kota. Być odpowiednia do jego wieku, wagi, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Całkowicie przygotowanie karmy przez siebie czyli żywienie BARF musi być wzbogacone o składniki typu jaja, oleje, warzywa czy owoce. Jednak jest to długi temat na całkowicie oddzielny artykuł. Należy jednak pamiętać, że mięso musi być zamrożone przed podaniem, aby  było wolne od zarazków.

Jak zrobić samemu przysmaki?

Przysmaki można zrobić samemu w prosty sposób! Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą być one zbyt kaloryczne. Dobrym pomysłem będzie, np. żurawina. Koty ją lubią, a co najważniejsze ma na nie dobry wpływ. Można również ugotować małe kulki z kurczaka czy mięsa mielonego –  mają one jednak krótki termin przydatności. Można jeszcze upiec, ususzyć mięso w piekarniku i zrobić coś na podobieństwo sklepowych kabanosów.

Wybane dla Ciebie

Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.

czytaj

Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów.
U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.

czytaj

Triaditis u kota

Jednymi ze schorzeń, które stosunkowo często dotykają koty, są 1. Cholangiohepatitis, czyli zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, 2. Pancreatitis, czyli zapalenie trzustki, oraz 3. Choroba zapalna jelit, znana jako IBD (Inflammatiory Bowel Disease). Te trzy schorzenia, występujące w tym samym czasie, znane są jako TRIADITIS. Dlaczego jednak dzieje się tak, że choroby te mają tendencję […]

czytaj

Zagrożenia dla zwierząt ze strony komarów

Komary mogą być wektorami wielu niebezpiecznych dla zwierząt wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz nicieni. W ostatnich latach podróżujemy coraz więcej i częściej z naszymi pupilami w rejony świata, w których mogą być one narażone na zachorowanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz