
10 ciekawostek o psach
Czas czytania: 2 min
- Nos – nośnik zapachu, ale czy tylko? Psi nos wydziela śluz, dlatego wielu właścicieli widząc suchy nos podejrzewa chorobę. Śluz nie jest tylko wyznacznikiem zdrowia czy odpowiedniego nawilżenia. Nosem, który pokrywa warstwa śluzu pies zbiera zapachy. A po oblizaniu się próbuje poznać smak owego zapachu.
- Psy posiadają około 200 milionów receptorów zapachowych, a ludzie tylko 5 milionów. Świetnie odnajdują się w roli tropicieli. Dlaczego? Ich nosy są w stanie dostrzec zapachy, których ludzie nigdy nie byliby w stanie poczuć.
- Uszy – u każdej rasy przybierają inną postać, ale nie zmienia to faktu, że każdy pies wykorzystuje je nie tylko do pobierania dźwięków z otoczenia, a również do wyrażania swoich emocji. Widziałeś kiedyś przestraszonego psa? Jego uszy zazwyczaj są położone blisko głowy.


- Rasy – na świecie uznanych przez federację kynologiczną uznanych jest niemal 400 ras. Wciąż poprzez mieszanie różnych ras powstają nowe.
- Psy rasy chow-chow rodzą się z różowym językiem, ale po kilku tygodniach ich języki przybierają barwę granatowo-czarną. Jest to jedyna rasa psa z takim kolorem języka.
- Szczenięta dalmatyńczyków rodzą się całkowicie białe, a z czasem nabierają czarnych lub brązowych plamek. Hodowcy w pierwszych dniach nie mają pojęcia jak wybarwią się szczenięta i z niecierpliwością czekają na moment pojawienia się plamek. Na początku są szare, a z czasem stają się wyraźniejsze.
- Psy rasy Bloodhound mogą wychwycić trop nawet po 250-300 godzinnym odłożeniu. Oznacza to, że są w stanie złapać trop człowieka czy zwierzyny nawet po 12 dniach.
- Mopsy ze względu na bardzo krótką kufę oraz zdeformowaną czaszkę zupełnie odbiegającą od wyglądu zwykłego Azora są narażone na wypadanie gałek ocznych.
- Istnieją rasy odgórnie uznane za agresywne. Należą do nich: amerykański pitbulterrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski. Na posiadanie psa z tej grupy trzeba uzyskać pozwolenie.
- Pozwolenie trzeba również posiadać na charty i wszelkie ich mieszanki, chociaż nie występują na liście ras agresywnych. Rząd walczy w ten sposób z kłusownictwem.

Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj