3 naukowe ciekawostki o koniach, o których nie wiedziałeś

Jaki koń jest każdy widzi – cztery kopyta, duża głowa, potężny tułów i serce ze złota (takiego zadziornego złota). Konie towarzyszyły ludziom wcześniej niż psy i przyczyniły się bezpośrednio do rozwoju naszej cywilizacji. Pomimo długiej wspólnej historii, wierzchowce jednak nadal nas zaskakują! Odkryj trzy niesamowite ciekawostki - prosto z najlepszych uniwersytetów, o których nie miałeś pojęcia!
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 3 min

  • Konie rozumieją świat liczb

Wierzchowce potrafią nauczyć się jaki symbol cyfry odpowiada liczbie konkretnych przedmiotów np. wiedzą, że symbol cyfry cztery odpowiada czterem marchewkom, jabłkom lub ludziom. Można zatem nauczyć konie liczyć, tylko uwaga – potem ciężko będzie je oszukać w ilości wydawanego prowiantu. Jednym spojrzeniem czworonogi rozpoznają ograniczoną liczbę przedmiotów (naukowcy sprawdzili ich umiejętności aż do liczby pięć).  Nawet jeżeli nie mają wyobrażenia konkretnej cyfry, to potrafią powiązać abstrakcyjny symbol z liczbą rzeczywistych przedmiotów. Jesteś pod wrażeniem? Każdy matematyk na pewno jest!

  • Konie rozróżniają symetryczne i niesymetryczne kształty

Czy rysunek gwiazdki, kwiatka i serca ma ze sobą coś wspólnego? Nawet człowiek musi się tutaj chwilę zastanowić! Odpowiednio przygotowany test jednak sprawia, że konie udzielają odpowiedzi: chodzi oczywiście o lustrzaną symetrię wymienionych przedmiotów – podzielone na pół, dają dwa identyczne kształty. Co to oznacza? Konie potrafią myśleć abstrakcyjnie. Nasze wierzchowce mają również poczucie piękna, które opiera się na uporządkowaniu przestrzennym oraz właśnie symetrii przedmiotów. Jesteś zdziwiony? A to jeszcze nie wszystko!

  • Konie potrafią opanować teorię zbiorów

W szkole podstawowej uczyliśmy się tworzyć zbiory np.: kółka były jednym zbiorem a trójkąty drugim. Konie do pewnego stopnia też to potrafią! Podczas badań oddzielały przedmioty wykonane z miękkiego materiału od tych z twardego, nawet jeżeli widzą przedmiot pierwszy raz. Naukowcy pokazywali koniom przedmioty i uczyli jakie są ich charakterystyczne cechy, a konie naciskały nosem odpowiedni przycisk udzielając odpowiedzi. Konie potrafią świadomie odróżniać kształty oraz kolory przeróżnych rzeczy. W swoim zadaniu łączyły niebieskie trójkąty z niebieskimi kółkami albo niebieskie koła z żółtymi. Konie w dodatku potrafiły skategoryzować przedmioty miękkie i żółte albo twarde i niebieskie. Wiesz co to oznacza? Konie rozumieją koncepcję podobieństwa i różnicy, tworzyć i generalizować abstrakcyjne kategorie oraz dodawać nowe pasujące do danego zbioru przedmioty.

Liczby, symetryczne i niesymetryczne kształty, kolory, kategorie zbiorów… to dopiero początek niezwykłych badań nad mózgiem konia! A wszystko to jedynie opiera się na ich umiejętności myślenia, opartych na wykorzystaniu wzroku, który jak wiemy nie jest dominującym zmysłem konia. Naukowcy opracowują zatem kolejne eksperymenty, które mają wykorzystać ich niezawodny węch i słuch. Czy uda nam się rozszyfrować co siedzi w końskich głowach? Miejmy nadzieję, że wierzchowce zdradzą nam swoją tajemnicę, a my dzięki temu zostaniemy lepszymi partnerami swoich podopiecznych.

Wybrane dla Ciebie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz