
3 naukowe ciekawostki o koniach, o których nie wiedziałeś
Czas czytania: 3 min

- Konie rozumieją świat liczb
Wierzchowce potrafią nauczyć się jaki symbol cyfry odpowiada liczbie konkretnych przedmiotów np. wiedzą, że symbol cyfry cztery odpowiada czterem marchewkom, jabłkom lub ludziom. Można zatem nauczyć konie liczyć, tylko uwaga – potem ciężko będzie je oszukać w ilości wydawanego prowiantu. Jednym spojrzeniem czworonogi rozpoznają ograniczoną liczbę przedmiotów (naukowcy sprawdzili ich umiejętności aż do liczby pięć). Nawet jeżeli nie mają wyobrażenia konkretnej cyfry, to potrafią powiązać abstrakcyjny symbol z liczbą rzeczywistych przedmiotów. Jesteś pod wrażeniem? Każdy matematyk na pewno jest!
- Konie rozróżniają symetryczne i niesymetryczne kształty
Czy rysunek gwiazdki, kwiatka i serca ma ze sobą coś wspólnego? Nawet człowiek musi się tutaj chwilę zastanowić! Odpowiednio przygotowany test jednak sprawia, że konie udzielają odpowiedzi: chodzi oczywiście o lustrzaną symetrię wymienionych przedmiotów – podzielone na pół, dają dwa identyczne kształty. Co to oznacza? Konie potrafią myśleć abstrakcyjnie. Nasze wierzchowce mają również poczucie piękna, które opiera się na uporządkowaniu przestrzennym oraz właśnie symetrii przedmiotów. Jesteś zdziwiony? A to jeszcze nie wszystko!

- Konie potrafią opanować teorię zbiorów
W szkole podstawowej uczyliśmy się tworzyć zbiory np.: kółka były jednym zbiorem a trójkąty drugim. Konie do pewnego stopnia też to potrafią! Podczas badań oddzielały przedmioty wykonane z miękkiego materiału od tych z twardego, nawet jeżeli widzą przedmiot pierwszy raz. Naukowcy pokazywali koniom przedmioty i uczyli jakie są ich charakterystyczne cechy, a konie naciskały nosem odpowiedni przycisk udzielając odpowiedzi. Konie potrafią świadomie odróżniać kształty oraz kolory przeróżnych rzeczy. W swoim zadaniu łączyły niebieskie trójkąty z niebieskimi kółkami albo niebieskie koła z żółtymi. Konie w dodatku potrafiły skategoryzować przedmioty miękkie i żółte albo twarde i niebieskie. Wiesz co to oznacza? Konie rozumieją koncepcję podobieństwa i różnicy, tworzyć i generalizować abstrakcyjne kategorie oraz dodawać nowe pasujące do danego zbioru przedmioty.
Liczby, symetryczne i niesymetryczne kształty, kolory, kategorie zbiorów… to dopiero początek niezwykłych badań nad mózgiem konia! A wszystko to jedynie opiera się na ich umiejętności myślenia, opartych na wykorzystaniu wzroku, który jak wiemy nie jest dominującym zmysłem konia. Naukowcy opracowują zatem kolejne eksperymenty, które mają wykorzystać ich niezawodny węch i słuch. Czy uda nam się rozszyfrować co siedzi w końskich głowach? Miejmy nadzieję, że wierzchowce zdradzą nam swoją tajemnicę, a my dzięki temu zostaniemy lepszymi partnerami swoich podopiecznych.
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj