5 powodów, dlaczego Twój pies wymiotuje żółtą pianą

Choroby u psów zdarzają się tak samo często jak u ludzi. Dotyczy to również układu pokarmowego i jelit. Dolegliwości spowodowane złą pracą jelit czy żołądka, a także innych schorzeń mogą objawiać się wymiotami. Jeśli psu raz zdarzy się zwrócenie treści żołądkowej, to nie musisz panikować. Często dzieje się tak ze stresu lub po prostu pies za szybko zjada swoją porcję jedzenia. Natomiast kiedy problem pojawia się częściej, a zamiast treści pies zwraca żółtą pianą powinieneś baczniej przyjrzeć się problemowi.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Jeśli twój pies wymiotuje żółtą pianą należy bezwzględnie poszukać przyczyny tego problemu. Ten kolor wymiotów może świadczyć o wielu chorobach i schorzeniach.

Zapalenie jelit

Spowodowane może być chorobą wirusową, zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Może być również wywołane przez pasożyty. Istnieje wiele przyczyn, które mają wpływ na stan zapalny jelit. Jeśli pies nie je, a wymioty żółtą pianą pojawiają się często koniecznie zabierz zwierzę do lekarza weterynarii, który na podstawie wywiadu i badań ustali przyczynę takiego stanu rzeczy i pomoże twojemu zwierzakowi.

Zapalenie trzustki

To jeden z ważniejszych organów w ciele żywej istoty. Trzustka dostarcza niezbędne enzymy trawienne do jelita cienkiego i pomaga w trawieniu białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Drugą istotną funkcją trzustki jest produkcja insuliny i glukagonu. Kiedy praca trzustki zostaje zaburzona możliwym objawem jest wymiotowanie żółtą pianą.

Nowotwory

Przeróżnych organów również mogą prowadzić do pojawienia się w wymiotach piany o żółtym zabarwieniu. Nowotwory osłabiają działanie poszczególnych organów, a nieradzący sobie z tym organizm może powodować pojawianie się brzydkiej wydzieliny. Ważne jest, aby zawsze udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Po ich wykonaniu lekarz ustali dalszy plan działania. Nowotwory nie zawsze są uleczalne, ale ich wczesne wykrycie na pewno zwiększa szansę na dłuższe życie zwierzęcia.

Refluks

To nic innego jak zrzucanie treści pokarmowej do wcześniejszych odcinków przewodu. U psów najczęściej diagnozuje się refluks dwunastniczo-żołądkowy. Enzymy występujące w dwunastnicy mają żółte zabarwienie, dlatego możesz zaobserwować taki kolor zwracanej piany. Refluks to nie to samo co choroba refluksowa, chociaż konsekwencją samego refluksu może okazać się właśnie ta choroba. Jeśli zauważysz u psa często pojawiające się zwroty żółto-białej piany skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże ci ustalić dalszy tok postępowania i dobierze odpowiednie preparaty.

Trucizny i ciała obce

To niestety bardzo częsty problem i w wielu przypadkach przyczyna pojawiających się, żółtych wymiocin. Trucizna nie zawsze musi być substancją chemiczną. Czasami są to po prostu szkodliwe dla psów produkty spożywcze, spożyte w nadmiarze. Ciała obce, to rzeczy, które nigdy nie powinny się znaleźć w przewodzie pokarmowym. Kawałki zabawek, wstążki przyklejające się do ściany żołądka czy jelit, sznurówki i wszystko co może negatywnie wpłynąć na pracę przewodu pokarmowego. Organizm często próbuje pozbyć się takiego przedmiotu i wtedy występują wymioty. W zależności od tego w którym miejscu utknął niepożądany przedmiot można zaobserwować najpierw zwrot treści żołądkowej, a później już tylko samą pianę (śluz ze ścian żołądka, enzymy z dwunastnicy i wiele innych).

Wymioty nie zawsze są poważne. Jednak jeśli nie jest to jednorazowe zdarzenie, a dodatkowo obserwujesz apatię, zwiększone zapotrzebowanie na wodę, ospałość, smutek czy niechęć do zabaw i spacerów powinieneś szybko podjąć się konsultacji z lekarzem. Tylko w taki sposób pomożesz swojemu zwierzęciu.

Wybrane dla Ciebie

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz