7 rzeczy, których nie wiedzieliście wcześniej o ptakach egzotycznych

Ptaki egzotyczne to przepiękne i mądre stworzenia, które posiadają unikatowe i indywidualne cechy. Są takie rzeczy, których z pewnością o nich nie wiecie. Poznajcie 7 ciekawostek o ptakach egzotycznych.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 4 min

Czy wiedzieliście, że jedną z najważniejszych witamin dla ptaków jest witamina D?

Podobnie jak ludzie, ptaki potrzebują jej dla zdrowotności. Witamina ta jest dostarczana poprzez słońce, dlatego ptaki które są trzymane na dworze z dostępem do słońca są bardzo dobrze upierzone i wyróżniają się wspaniałymi kolorami. Witamina D jest odpowiedzialna między innymi za zdrowe kości

Czy wiedzieliście, że barwnica (lora wielka) nie wytwarza pudru z piór?

Ten gatunek, w przeciwieństwie do innych nie posiada piór pudrowych, a jedynie gruczoł kuprowy. Jest to ważna informacja dla osób uczulonych na kurz z piór. Posiadając Barwnice nie będziemy musieli codziennie ścierać w mieszkaniu kurzu.

Czy wiedzieliście, że papużki nierozłączki to tylko nazwa, a ich zachowanie nie różni się od innych papug?

Nie jest prawdą, że dana para jest do siebie przywiązana, a jeden z nich nie może w przyszłości być z inną „drugą połówką”. Nieprawdą jest również to, że jeśli jedna papuga umrze to druga również umiera.

NIEPRAWDĄ JEST, ŻE JEŚLI JEDNA PAPUGA UMRZE TO DRUGA RÓWNIEŻ UMIERA.

Czy wiedzieliście, że papugi i ptaki egzotyczne pochodzą praktycznie z każdego kontynentu?

Naturalnym środowiskiem życia papug i ptaków egzotycznych są takie kontynenty jak: Australia, Azja, Afryka oraz Ameryka Południowa. Ze względu na pochodzenie papugi można wyróżnić pewne charakterystyczne cechy w wyglądzie zewnętrznym tych ptaków. Na przykład papugi pochodzące z Afryki mają bardzo krótkie ogony. Można to zaobserwować u nierozłączki i żako.

Czy wiedzieliście, że u niektórych papug rozróżnienie płci w ogóle nie jest możliwe?

U niektórych papug samiec i samica mają zupełnie inne kolory. Przykładami papug, u których zarówno samiec jak i samica wyglądają identycznie są np. mnichy nizinne czy rudosterki zielonolice. Z kolei u barwnic (lory wielkie) samce są zielone, a samice czerwone. Co ciekawe kiedyś myślano, że samce lor (zielone) to jeden podgatunek, a samice (czerwone) to inny podgatunek. Jak się później okazało są one parą.

JEŚLI MASZ BARWNICĘ NIE MUSISZ CODZIENNIE ŚCIERAĆ W MIESZKANIU KURZU.

Czy wiedzieliście, że barwnica (lora wielka) to unikatowy osobnik w świecie papug?

Codzienna dieta barwnicy cechuje się zapotrzebowaniem na witaminę A. Bez tej witaminy, staje się bardzo podatna na problemy zdrowotne. Barwnice mają dziesięciokrotnie większe zapotrzebowanie na tą witaminę od innych papug, która stanowi podstawę zdrowych oczu i dobrego wzroku.

Czy wiedzieliście, że co roku odbywa się wiele ptasich konkursów?

Każde stowarzyszenie organizuje konkursy, natomiast najważniejszymi dla każdego hodowcy są krajowe mistrzostwa, mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa świata. Każdy ptak jest oceniany za kolor, rysunek, układ skrzydeł, postawę, wielkość, nogi, palce, pazury, dziób, upierzenie oraz ogólną kondycję. Do zdobycia jest 100 punktów, dla hodowcy pożądana ocena zaczyna się od 90 punktów.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Mity na temat ptaków

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Sezonowe dobroci w papuziej kuchni

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz