Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 10 min

PAPUGI I ICH INTELIGENCJA

Atrakcje środowiska, takie jak: różnorodne zabawki, huśtawki, gałęzie do gryzienia czy drabinki, pozwalają papugom na zabawę. Potrzeba zabawy jest niezwykle ważna u inteligentnych zwierząt. Dzięki nim mogą one rozwijać swoje zdolności motoryczne, kształtować zachowania, utrzymywać zdrowie oraz zapobiegać stereotypowym zachowaniom. Niestety, ale wiele papug trzymanych w domach boryka się z lękiem, autoagresją i innymi problemami behawioralnymi.

PAPUZIA NATURA

Papugi są aktywnymi i ciekawskimi  stworzeniami. Jednak w naszym środowisku domowym wiele pojedynczych ptaków może spędzać godziny w swoich klatkach, nie mając nic do roboty. I jak przypomina nam behawiorystka dr Susan Friedman: „Ptaki są zbudowane, by się zachowywać, a nie siedzieć w bezruchu”.

Właściciele ptaków, sfrustrowani zachowaniem swojego ptaka, często gromadzą się na stronach internetowych i forach dyskusyjnych związanych z papugami w poszukiwaniu rozwiązań. Zapominając o naturze papug, ciężko będzie nam znaleźć rozwiązania.

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 1. Typowy, smutny obraz papuziej klatki. Szkodliwe lusterka, niezdrowe jedzenie oraz plastik to wciąż norma w wielu domach.

PAPUZIA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Na wolności papugi przelatują wiele kilometrów dziennie w poszukiwaniu pożywienia, partnerów i bezpiecznych miejsc do odpoczynku. Niestety w warunkach domowych, bardzo często papugi żyją statecznie. Przyzwyczailiśmy się do obrazu papugi przykutej do klatki bądź do stojaka. Ćwiczenia i zabawa mają kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego papugi.

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 2. Papugi w naturze słyną z ogromnej energii oraz aktywności. Potrafią przelecieć nawet 60 km do miejsca żerowania!

DOBRA KONDYCJA, ZDROWY PTAK

Ćwiczenia poprawiają kondycję fizyczną, stymulują mózg i zapewniają ujście do złagodzenia nudy i stresu. Papuga, która ma zapewnioną możliwość „wylatania się” – jest dużo łagodniejsza i spokojniejsza. Naszej papudze powinniśmy zapewnić różnego rodzaju liny, huśtawki, place do żerowania czy możliwość wspinaczki. Aktywność fizyczna zależna jest od gatunku papug. Dlatego dobrze sprawdzić, w jaki sposób dany gatunek spędza czas na wolności (np. modrolotki uwielbiają kopać, amazonki lubią wspinaczkę).

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 3. Kakadu mają niezwykle chwytne stopy. Rozłożenie dwóch palców na przód i dwóch palców na tył, nazywane jest zygodaktylią.

„SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA”

Zbyt mała aktywność fizyczna może prowadzić do chorób serca, otyłości, depresji, czy problemów behawioralnych. Do najczęstszych należą agresja, nadmierna wokalizacja czy skubanie.

Niestety w niewoli nasze ptaki prowadzą stosunkowo siedzący tryb życia. To może prowadzić do otyłości i związanych z nią długotrwałych problemów zdrowotnych. Otyłość zaś prowadzi papugę w kolejne problemy: choroby serca, miażdżycę, niewydolność oddechową, stłuszczenie wątroby, choroby nerek czy choroby stawów (artretyzm).

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 4. Problemy behawioralne papug powoli stają się normą w wielu domach.

ZAPEWNIJ PAPUDZE AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Najlepszymi sposobami na zapewnienie ćwiczeń naszej papudze są:

  • zabawki stymulujące ruch (huśtawki, liny, wiszące zabawki, spirale, siatki i drabinki),
  • wiszące place zabaw (dla gatunków wspinających się),
  • place i kuwety do żerowania,
  • stojaki z ukrytym jedzeniem, rozmieszczonym w różnych miejscach,
  • zabawki ukrywające jedzenie,
  • zabawy z papugą (w berka, chowanego, etc.),
  • treningi z papugą (przewroty, podawanie łapki, etc.),
  • trening lotu w szelkach, wolne loty lub przestronna woliera.
Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 5. Ćwiczenia, gry i zabawy najlepiej robić w parze! Pamiętaj, że papugi to zwierzęta stadne. Samotna papuga nie będzie spędzać na zabawie wystarczająco dużo czasu.

ODROBINA NIEZALEŻNOŚCI DLA PAPUGI

Na wolności papugi nieustannie stają przed koniecznością dokonywania wyborów kluczowych dla ich przetrwania. Papugi w niewoli również muszą mieć możliwość podejmowania decyzji. Daje to papudze poczucie niezależności i kontroli, co z kolei przyczynia się do ogólnego dobrego samopoczucia. Jednakże, niezależność nie oznacza, że mamy puścić naszą papugę samopas po mieszkaniu i pozwolić jej robić absolutnie wszystko, co się jej podoba.

Więc co to znaczy niezależność w rozumieniu przez papugę? Ptak z poczuciem niezależności potrafi:

  • samodzielnie podjąć się różnego rodzaju zabawy,
  • swobodnie dokonuje wyborów dotyczących jedzenia, zabawy, kąpieli i spania,
  • potrafi ukierunkować samodzielnie swoją uwagę na różne czynności, takie jak zabawa czy żerowanie.

NISZCZARKA W DZIOBIE

Gryzienie, niszczenie jest naturalnym, instynktownym zachowaniem, które wiąże się również z żerowaniem i budowaniem gniazd. W naturze gniazda są często zagrzebane w pniach drzew lub grubych gałęziach. To wymaga dużo wydziobywania i szatkowania. Niszczenie poprzez „gryzienie” to naturalny sposób na zachowanie prawidłowej długości dzioba. Dziób papugi, podobnie jak ludzkie paznokcie, stale rośnie i wymaga piłowania. Papuga musi mieć więc zapewnione materiały, dzięki którym będzie mogła ścierać równomiernie dziób ale i też pazurki.

W naturze, papugi mają dostęp do gałąze k. Dostęp do różnego rodzaju drewna jest dla nich naturalny, dlatego też instynktownie szukają takich faktur w domu. Ptaki karmione tym samym pokarmem dzień w dzień mogą się zwyczajnie nudzić. Nuda może być poważnym problem dla papug trzymanych w niewoli. Większość papug uwielbia gryźć i niszczyć. Ich dzioby i języki są specjalnie zbudowane do efektywnego rozgryzania, skubania i szukania pożywienia. To co my musimy zrobić, to zapewnić papudze zajęcia, które nakierują ją na zabawki, które dla niej przygotowaliśmy.

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 6. Papugi uwielbiają niszczyć. Jest to ich naturalne zachowanie. Nawet kiedy ucierpią nasze rzeczy, warto o tym pamiętać.

ZABAWKI DO ZNISZCZENIA

Zabawki te służą do zaspokojenia naturalnej chęci niszczenia i plądrowania. Najlepiej żeby były zrobione z naturalnych materiałów, które papuga może skubać. Świetnie sprawdzą się drewno, korek, luffa, wiklina, bambus, kokos, trawa morska, sznurki sizalowe, jutowe, plecionki, ale też gałęzie. Wszelkiego rodzaju zabawki do zniszczenia mogą mieć różne rozmiary i różną twardość.

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 7. Zabawki do zniszczenia powinny być zrobione z bezpiecznych materiałów.

ZABAWKI DO ŁAPKI

Papugi w młodości posługują się obiema łapkami, zupełnie jak dzieci. Z czasem jednak papuga wybiera łapkę, którą będzie się posługiwać preferencyjnie. Świetnie sprawdzą się wszelkie patyczki, podłużne klocki, sztangi,  wiklinowe i plecione zabawki dla gryzoni. Dzięki takim zabawkom ptaki mogą ćwiczyć umiejętności. Ćwiczą także koordynację na drodze kończyna-dziób. Nie wszystkie papugi będą preferowały zabawki do łapki. Wynika to z tego, że wśród prawie 400 gatunków papug, różne gatunki poruszają się inaczej – np. modrolotki bardzo dużo skaczą i biegają, kakadu z kolei biorą do łapki wszystko co je zainteresuje, białobrzuszki uwielbiają się turlać razem z zabawką. Dlatego wybierając zabawki do łapki, dobrze poobserwować sposób poruszania się naszej papugi. Przypatrz się też, czy papuga korzysta z łapek podczas spożywania posiłków, bowiem różne ciasteczka, wypieki czy gałązki mogą okazać się świetną zabawką!

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 8. Najprostszą zabawką do łapki są różne patyczki, gałązki czy kwiatki.

WSPÓLNE KONCERTOWANIE PAPUG

Wiele gatunków papug ma wspaniałe zdolności naśladowcze i uwielbia z nich korzystać podczas słuchania muzyki. Niektóre papugi zaczynają śpiewać razem z właścicielem! Na pewno znasz kanał na YouTubie ze świetną śpiewaczką – amazonką, która przepięknie śpiewa, gdy jej opiekun gra dla niej piosenki na gitarze. Wspaniały z nich duet. Jeśli grasz na jakimś instrumencie, dlaczego by nie spróbować grać i śpiewać z papugą? Jeśli masz w domu cymbałki albo pianino, możesz pokazać papudze, że z tych instrumentów wydobywają się dźwięki. Wspólne śpiewanie czy granie na instrumentach to świetna zabawa!

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 9. Niektóre papugi potrafią być niezwykle muzykalne. Nasze żako uwielbia śpiewać i tańczyć razem z nami!

PICASSO W DOMU, CZYLI KREATYWNA ZABAWA DLA PAPUG

Zabawa dla prawdziwych ptasich artystów! Dobrze jest stworzyć naturalne farbki, które będą bezpieczne dla papug. Do malowania użyć można barwników spożywczych, wody i odrobiny mąki, aby zagęścić konsystencję farbki. Przygotuj sobie podkłady higieniczne lub ligninę, choć gazety też się sprawdzą, o ile ptak nie zacznie ich żuć – tusz z gazet może być niebezpieczny, więc zachowaj ostrożność. Na podkłady, wyłóż kartki i przygotuj pędzelki. Zapewne papuga będzie chciała pędzelki zniszczyć, dlatego delikatnie możesz pokierować papugę, że nie o to w tej zabawie chodzi. Jeśli papuga namiętnie będzie gryźć pędzel i nie będzie zwracać uwagi na malowanie; możesz spróbować malowania bez pędzelków! Papugi mogą po prostu deptać w barwnikach po kartkach papieru i stworzyć unikalny obraz do powieszenia na ścianę!

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Fot. 10. A może we wnętrzu Twoich papug kryją się znakomici malarze? My odkryliśmy taki talent u naszych dwóch afrykanek kongijskich.

PODSUMOWANIE

Gry i zabawy również odgrywają istotną rolę w zachowaniu papug. Dają one ptakom możliwość wyrażenia swojej kreatywności i inteligencji, jednocześnie dostarczając rozrywki i stymulując ich umysł. Interaktywne zabawki, takie jak łamigłówki czy puzzle, pomagają w utrzymaniu papug w dobrej kondycji psychicznej i zapobiegają nudzie. Sposobów na rozrywkę jest mnóstwo! Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Wybrane dla Ciebie

Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących

Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?

czytaj

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Spanie z psem w łóżku to przyjemność dla wielu właścicieli. Bywa jednak, że z różnych przyczyn zdecydujemy się zmienić tę praktykę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oduczyć psa spania w łóżku.

czytaj

Królik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?

Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.

czytaj

Jak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)

Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz