W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?
Czas czytania: 4 min
PRAWO- I LEWORĘCZNOŚĆ U LUDZI
Wśród ludzi praworęczność i leworęczność jest czymś zupełnie normalnym, oczywistym wręcz! Większość ludzi (ok. 70-95%) jest praworęczna. Pozostałe 5-30% to osoby leworęczne. Trudno jednoznacznie określić, jaki jest dokładnie procent, ponieważ opiera się to na obliczeniach i prawdopodobieństwie. Żadna instytucja nie jest przecież w stanie przebadać większości ludzkiej populacji. Ponadto około jeden procent ludności świata jest oburęczny, co oznacza, że równie dobrze potrafi posługiwać się obiema rękami.
JAK ZBUDOWANE SĄ PAPUZIE STOPY?
Podobnie jak ludzie, papugi również wykazują prawo- i leworęczność. Chociaż w tym przypadku, żeby być bardziej precyzyjnym, powiemy o prawo- i lewonożności. Co ciekawe, młode papugi wykorzystują najczęściej obie kończyny, zanim zdecydują się na preferowanie tej jednej! Papugi posiadają 4 palce. Dwa z nich są skierowane do przodu, dwa do tyłu. A to z kolei sprawia, że ich stopy mają niezwykłe zdolności manualne.
Papugi swoich sprawnych stóp mogą używać do wielu czynności np. bezpiecznego malowania obrazów!
DOMINUJĄCA KOŃCZYNA I DOMINUJĄCE OKO U PAPUG
Co więcej, badania wykazały również, że “ręczność” papug jest również powiązana ze wzrokiem. W przeciwieństwie do ludzi, którzy mają oczy z przodu głowy, oczy papug znajdują się z boku. Dlatego aby na coś popatrzeć, papuga musi przechylić głowę. Badając “ręczność”, naukowcy zauważyli, że papuga, która wolała używać lewej stopy, wolała także używać lewego oka.
Jak wyglądają papuzie palce? Przyjrzyj się stopie ary harlequin, jednej z największych ar na świecie.
DLACZEGO PAPUGI SĄ PRAWO- I LEWORĘCZNE?
Większość cech i zachowań ma swój cel ewolucyjny. Ale jaki jest cel prawo- bądź leworęczności u papug? Kiedy mówimy o ludziach i korzystaniu z prawej bądź lewej ręki, mówimy o lateralizacji, czyli dominacji jednej półkuli mózgu nad drugą. Jednak ważne wydaje się nie to, po której stronie mózg jest zlateralizowany, lecz jak silna jest owa lateralizacja. W skrócie możemy powiedzieć, że osoby silnie leworęczne lub praworęczne lepiej rozwiązują problemy. Ale co to ma wspólnego z papugami? Ta sama lateralizacja, która występuje u ludzi, występuje również u papug.
ALE PO CO PAPUGOM LATERALIZACJA?
Silna lateralizacja może być powiązana z umiejętnościami niezbędnymi do przetrwania np. umiejętność żerowania czy rozwiązywania problemów związanych właśnie z żerowaniem. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Macquarie w Australii ptaki oburęczne nie były tak inteligentne jak te, które wykazywały pewien stopień dominacji prawej bądź lewej kończyny. Nie ma więc znaczenia, czy ptak jest prawo czy leworęczny. Ważne jest to, że wykazuje preferencje wobec jednej kończyny.
Kakadu są niezwykle inteligentne, co w połączeniu z manualnymi kończynami powoduje, że pozostawione bez opieki mogą narobić wiele szkód w mieszkaniu.
NIEZWYKŁA KOMUNIKACJA PAPUG W STADZIE
Prawo i leworęczność ma nie tylko zastosowanie w żerowaniu i poszukiwaniu pożywienia, ale także w nawigacji stada, które szykuje się… do lądowania! Przeprowadzono badanie, w jaki sposób ptaki uczą się lądować na drzewach, nie zderzając się z innymi ptakami, ani nie zderzając się z gałęziami.
Badanie zostało przeprowadzone na papużkach falistych, które przelatywały przez tunel ze szczelinami po lewej i po prawej stronie. Kiedy jedna szczelina była szersza od drugiej, zgodnie z oczekiwaniami ptaki miały tendencję do przelatywania przez szerszą szczelinę. Kiedy jednak luki były równe po obu stronach, ptaki preferowały prawą lub lewą szczelinę – zgodnie ze swoją prawo bądź lewonożnością. Taki podział stada na ptaki prawo- i leworęczne daje większą kontrolę nad lądowaniem i lataniem, które stają się wydajniejsze i bezpieczniejsze.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Jak wygląda rejestracja papugi?
Jak urozmaicić papuzie środowisko?
Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno
Jak nauczyć ptaka mówienia i sztuczek?
7 rzeczy, których nie wiedzieliście wcześniej o ptakach egzotycznych
Choroby u papug. Czy stres może wywoływać negatywne skutki zdrowotne?
Wybrane dla Ciebie
Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących
Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?
czytajJak oduczyć psa spania w łóżku?
Spanie z psem w łóżku to przyjemność dla wielu właścicieli. Bywa jednak, że z różnych przyczyn zdecydujemy się zmienić tę praktykę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oduczyć psa spania w łóżku.
czytajKrólik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?
Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.
czytajJak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)
Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.
czytaj