Żabi król w domowym zaciszu

Któż z nas w dzieciństwie nie słyszał bajki o królewiczu zaklętym w żabę? Okazuje się, że przy obecnej świadomości terrarystycznej oraz dzięki rozwojowi zoologii, posiadanie takiego „żabiego króla” w domu jest możliwe. Ważne, żeby jednak wiedzieć o potrzebach tych niezwykłych zwierząt decydując się na ich posiadanie w domu.
AUTOR: Olimpia Pokorska

Czas czytania: 4 min

DLA KOGO ŻABA NIE BĘDZIE DOBRYM WYBOREM?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że płazy nie są zwierzętami dla osób chcących mieć wzajemną więź ze zwierzakiem. Nie będą też dobrym wyborem dla najmłodszych miłośników zwierząt. Oczywiście – jak to bywa w terrarystyce, są gatunki żab mniej i bardziej wymagające, jednak żadnych z nich nie powinno się nadmiernie brać na ręce, nosić czy zbyt często wyciągać z ich zbiornika. Wszystkie żaby mają bowiem niezwykle wysoką wrażliwość na zmiany temperatury, wilgotności otoczenia a także delikatną skórę, która łatwo ulega uszkodzeniu.

żaba

Fot. Olimpia Pokorska

JAKIE SĄ PODSTAWOWE ŻABIE OCZEKIWANIA?

Dodatkowo jak wszystkie płazy źle znoszą zanieczyszczenia środowiska czy złą higienę w terrarium. Utrzymanie czystości może wymagać odrobiny zaangażowania i czasu, jednak jest niezbędne, by nasz zwierzak był zdrowy i czuł się komfortowo.

Żaby trzymane w niewoli żyją dość długo. Przeważnie jest to kilkanaście lat. W zależności od gatunku mają rożne rozmiary. Od kilkucentymetrowych  karlików szponiastych po ponad 20-centymetrowego buczka.

W tym krótkim wpisie przybliżę Wam dwa gatunki żab, które różnią się usposobieniem, aktywnością i wymaganiami. A jednocześnie są jednymi z najchętniej wybieranych gatunków żab do hodowli w domu, ze względu na stosunkową łatwość w ich opiece. 

Fot. Olimpia Pokorska

CHARAKTERYSTYKA AUSTRALORZEKOTKI SZMARAGDOWEJ

Pierwszą z nich jest Australorzekotka szmaragdowa. Piękna, dość towarzyska żaba, dorastająca do około 10 cm, o pięknej zielonej – do brunatnej barwie. Dla rzekotek, wskazane jest terrarium pionowe, najlepiej 60-90 cm wysokie, ale wystarczająco szerokie, by móc umieścić w nim gęstą roślinność, w której zwierzęta będą kryć się w ciągu dnia na spoczynek. Jak w przypadku każdej żaby, bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności, dostępu do wody i wymaganej temperatury.

POZNAJ ŻABĘ ROGATĄ

Drugim, znacznie prostszym w hodowli i polecanym dla początkujących gatunkiem jest żaba rogata. Jej nazwa wywodzi się od specyficznego wyglądu – dwóch wypustek w kształcie rogów nad oczami. W naturze zamieszkuje tereny leśne i uwielbia się zagrzebywać w podłożu, stąd bardzo istotny jest jego właściwy dobór. Bardzo dobrze sprawdza się specjalny substrat lub mech torfowiec, który wspomaga utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Żaba rogata jest dość spora. Osiąga nawet kilkanaście centymetrów oraz dość łatwo przyzwyczaja się do ludzi. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ chwila nieuwagi i nasz palec może zostać potraktowany jako potencjalny posiłek, a ugryzienie tych żab jest dość bolesne.

żaba

Fot. Michał Kardas

CO JEDZĄ ŻABY?

Dochodząc do tematu odżywiania, różne gatunki żab mają różne wymagania żywieniowe. Jednak z natury są drapieżnikami. Obecnie odchodzi się od podawania żywych ssaków, zastępując je mrożonymi lub odpowiednimi gotowymi karmami. Jednak większość gatunków chętnie spożywa owady. Zazwyczaj są to szarańcze, świerszcze, karaczany, larwy mączników lub drewnojadów.

Pamiętajmy jednak, że pokarm dla naszego pupila musi być bezpieczny a karmienie pozbawione ryzyka wyrządzenia krzywdy naszemu delikatnemu zwierzakowi. Oczywiście warto również się zapoznać z dostępnymi na rynku suplementami witaminowymi, jeśli nasz zwierzak będzie tego wymagał.

Podsumowując, żaby są niezwykłymi zwierzętami i mogą przynieść wiele radości z ich obserwacji. Nie jest to jednak zwierzątko „do przytulania” a ich urok polega na możliwości obserwowania egzotycznego zwierzęcia w naszym domu.

Tekst: Olimpia Pokorska.

Zdjęcie główne: Michał Kardas.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

7 mitów dotyczących węży

Żaba rogata. Co warto o niej wiedzieć?

Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz