Żaba rogata – co warto o niej wiedzieć

Wraz ze wzrostem popularności terrarystyki, zwiększyła się ilość gatunków, które spotkać można w domowych hodowlach. Obok bardziej popularnych węży, jaszczurek czy ptaszników, coraz częściej wybór pada na płazy. Jednym z częściej wybieranych gatunków jest żaba rogata zwana również rogatką ozdobną. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć wymagania życiowe właśnie tego gatunku.
AUTOR: Krzysztof Maraś

Czas czytania: 3 min

W hodowlach, głównie spotyka się żaby rogate 3 gatunków: Ceratophrys ornata, Ceratophrys cranwelli i Ceratophrys cornuta. Coraz częściej można również znaleźć hybrydy, będące wynikiem krzyżowania w/w gatunków.

Pochodzenie

W środowisku naturalnym, spotkać je można na terenach Argentyny, Urugwaju i Brazylii. Bytuje głównie na podmokłych terenach leśnych. Zakopuje się w podłożu lub korzysta z naturalnych kryjówek (liście, łupiny kokosa, korzenie itp.)

Wygląd

Jest to duża masywna żaba, która swoim wyglądem i kształtem przypomina ropuchę. Duża głowa stanowi około 40% wielkości całej żaby. Silne szczęki wyposażone są w wyrostki, dzięki którym łatwiej jest przytrzymać zdobycz, która ma zostać zjedzona. Nad oczami znajdują się wypustki od których pochodzi nazwa owej żaby.

Ubarwienie jest bardzo zmienne (zależne od gatunku i odmiany barwnej) a podstawowe kolory to odcienie zielonego i żółtego. Na całym ciele znajdują się ciemno brązowe plamki i prążki. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 12-13cm i 400-450g (samice) i 7-8cm i 150-200g (samce).

Długość życia

Średnia długość życia żab rogatych to 6-8 lat. Dość często można jednak spotkać osobniki, które przeżyły w dobrej kondycji nawet kilkanaście.

Aktywność

Żaba rogata prowadzi bardzo skryty i mało aktywny tryb życia. Zagrzebuje się w podłożu i czeka aż potencjalna ofiara znajdzie się w jej zasięgu. Gdy to się stanie, wyskakuje szybko, łapie ofiarę i połyka w całości. 95% życia spędza ona w ukryciu czekając na pokarm a później trawiąc go w spokoju.

Terrarium

Terrarium dla 1 żaby rogatej powinno mieć wymiary minimum 30x30cm powierzchni dna. W środku powinna być odpowiednia ilość podłoża (najlepiej minimum 5cm) tak aby rogatka mogła swobodnie się w nim zakopać. Oprócz tego warto wstawić basen z wodą, z którego będzie z pewnością dość często korzystać.

Temperatura i wilgotność

Odpowiednia temperatura do hodowli tego gatunku oscyluje w granicach 26-28°C w dzień i 22-24°C w nocy. W okresie zimowym obniżamy temperaturę do 18-19°C w dzień i 15-16°C w nocy. Wilgotność jaką utrzymujemy przez większą część roku to 80-90% a w okresie zimowym 60-70%.

Żywienie

Podstawą diety młodych żab rogatych są głównie małe bezkręgowce takie jak świerszcze, karaczany tureckie czy mączniki. Podrośnięte osobniki możemy karmić szarańczą, karaczanami argentyńskimi, rybkami akwariowymi, dżdżownicami czy oseskami mysimi. Dorosłe samice w hodowlach najczęściej karmione są podrośniętymi martwymi myszami. Pokarm który podajemy rogatce, powinien być dodatkowo suplementowany witaminami dla gadów i płazów z D3 ( raz na 1-2 tygodnie) i wapniem/sepią bez D3 (co 3 dni).

Podsumowując, żaba rogata jest ciekawym zwierzęciem egzotycznym. Ze względu na prostotę hodowli i małą aktywność, szczególnie polecana jest dla osób, które chciały by mieć jakieś zwierzę egzotyczne a nie dysponują dużą ilością czasu, który mogły by mu poświęcić.

Wybrane dla Ciebie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz