Żaba rogata – co warto o niej wiedzieć
Czas czytania: 3 min
W hodowlach, głównie spotyka się żaby rogate 3 gatunków: Ceratophrys ornata, Ceratophrys cranwelli i Ceratophrys cornuta. Coraz częściej można również znaleźć hybrydy, będące wynikiem krzyżowania w/w gatunków.
Pochodzenie
W środowisku naturalnym, spotkać je można na terenach Argentyny, Urugwaju i Brazylii. Bytuje głównie na podmokłych terenach leśnych. Zakopuje się w podłożu lub korzysta z naturalnych kryjówek (liście, łupiny kokosa, korzenie itp.)
Wygląd
Jest to duża masywna żaba, która swoim wyglądem i kształtem przypomina ropuchę. Duża głowa stanowi około 40% wielkości całej żaby. Silne szczęki wyposażone są w wyrostki, dzięki którym łatwiej jest przytrzymać zdobycz, która ma zostać zjedzona. Nad oczami znajdują się wypustki od których pochodzi nazwa owej żaby.
Ubarwienie jest bardzo zmienne (zależne od gatunku i odmiany barwnej) a podstawowe kolory to odcienie zielonego i żółtego. Na całym ciele znajdują się ciemno brązowe plamki i prążki. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 12-13cm i 400-450g (samice) i 7-8cm i 150-200g (samce).
Długość życia
Średnia długość życia żab rogatych to 6-8 lat. Dość często można jednak spotkać osobniki, które przeżyły w dobrej kondycji nawet kilkanaście.
Aktywność
Żaba rogata prowadzi bardzo skryty i mało aktywny tryb życia. Zagrzebuje się w podłożu i czeka aż potencjalna ofiara znajdzie się w jej zasięgu. Gdy to się stanie, wyskakuje szybko, łapie ofiarę i połyka w całości. 95% życia spędza ona w ukryciu czekając na pokarm a później trawiąc go w spokoju.
Terrarium
Terrarium dla 1 żaby rogatej powinno mieć wymiary minimum 30x30cm powierzchni dna. W środku powinna być odpowiednia ilość podłoża (najlepiej minimum 5cm) tak aby rogatka mogła swobodnie się w nim zakopać. Oprócz tego warto wstawić basen z wodą, z którego będzie z pewnością dość często korzystać.
Temperatura i wilgotność
Odpowiednia temperatura do hodowli tego gatunku oscyluje w granicach 26-28°C w dzień i 22-24°C w nocy. W okresie zimowym obniżamy temperaturę do 18-19°C w dzień i 15-16°C w nocy. Wilgotność jaką utrzymujemy przez większą część roku to 80-90% a w okresie zimowym 60-70%.
Żywienie
Podstawą diety młodych żab rogatych są głównie małe bezkręgowce takie jak świerszcze, karaczany tureckie czy mączniki. Podrośnięte osobniki możemy karmić szarańczą, karaczanami argentyńskimi, rybkami akwariowymi, dżdżownicami czy oseskami mysimi. Dorosłe samice w hodowlach najczęściej karmione są podrośniętymi martwymi myszami. Pokarm który podajemy rogatce, powinien być dodatkowo suplementowany witaminami dla gadów i płazów z D3 ( raz na 1-2 tygodnie) i wapniem/sepią bez D3 (co 3 dni).
Podsumowując, żaba rogata jest ciekawym zwierzęciem egzotycznym. Ze względu na prostotę hodowli i małą aktywność, szczególnie polecana jest dla osób, które chciały by mieć jakieś zwierzę egzotyczne a nie dysponują dużą ilością czasu, który mogły by mu poświęcić.
Wybrane dla Ciebie
5 najczęstszych chorób u psów rasy golden retriever
Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Są kojarzone jako psy bardzo rodzinne i znane ze swojej przyjaznej natury, inteligencji, zdolności do pracy jako psy terapeutyczne, a nawet jako psy przewodnicy dla osób niewidomych.
czytajCzym różni się królik od gryzonia?
Zwyczajowo mówiąc o gryzoniach mamy na myśli gatunki takie jak myszy, szczury, chomiki, świnki morskie i króliki. Nawet sklepy zoologiczne, oferując produkty dla tych gatunków, często posługują się wspólną kategorią „gryzonie”. Mało kto zdaje sobie sprawę, że podział ten jest błędny z zoologicznego punktu widzenia, a przeświadczenie to jest tak rozpowszechnione, że trudno znaleźć osoby, które zdawałyby sobie z niego sprawę.
czytajGdzie kupić papugę?
Zakup papugi to ważna decyzja, która wymaga starannego rozważenia różnych opcji. Papugi żyją średnio kilkadziesiąt lat, dlatego decydując się na papugę musimy wiedzieć, że nie każda opcja będzie odpowiednia. Istnieje kilka miejsc, gdzie można kupić papugę, a każde z nich ma swoje zalety i wady.
czytajJak pomóc kotu w walce z lękiem i stresem?
Stereotypowo koty to odważne, aktywne drapieżniki. Jednakże nawet najodważniejsi łowcy, czasem zmagają się ze stresem i lękiem. Odbija się to niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu naszego zwierzęcia, a czasem skutki odczuwają także opiekunowie. Jak więc pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom w takich chwilach?
czytaj