Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?

Terrarystyka staje się coraz popularniejszą dziedziną zoologii. Stąd coraz więcej osób decyduje się na kupno jakiegoś egzotycznego pupila. Jednak liczba dostępnych w handlu gatunków, może przyprawiać o zawrót głowy. Tym samym wybór tego jedynego może stanowić wyzwanie.
AUTOR: Krzysztof Maraś

Czas czytania: 6 min

JASZCZURKI

Liczba dostępnych w handlu gatunków jest na tyle duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie sposób opisać je wszystkie. Ogólny podział to: duże, średnie i małe.

Do dużych jaszczurek zaliczamy: legwany zielone, warany stepowe czy teju argentyńskie. Jako, że ceny gatunków są stosunkowo niskie (teju) lub bardzo niskie (legwan czy waran), są to jaszczurki, które dosyć często kupowane są przez ludzi nieświadomych. Niestety bardzo często nie wiemy, na jakie zwierzę się decydujemy. Hodowla jaszczurek nie stanowi większego problemu, pod warunkiem, że od początku podejdziemy do tematu odpowiedzialnie.

Młode osobniki trzymamy w odpowiednio wyposażonych terrariach. Mowa tu o podłożu, lampach grzewczych i UVB, korzeniach, konarach, rurach korkowych, miseczkach na wodę i pokarm, basenach i roślinach. Z kolei osobniki dorosłe, ze względu na swoje rozmiary wymagają albo ogromnych terrariów albo pomieszczeń zaadoptowanych konkretnie pod dany gatunek.

Oprócz odpowiednio wyposażonego zbiornika, ważną kwestią jest karmienie. O ile wykarmienie młodych i małych osobników nie stanowi problemu, o tyle dorosłe czy podrośnięte legwany czy warany, pochłaniają duże ilości pokarmu. Ponadto decydując się na któryś z powyższych gatunków, powinniśmy od początku przyzwyczajać i oswajać go z człowiekiem. Pamiętajmy, że dorosły waran czy legwan jest w stanie zrobić poważną krzywdę człowiekowi.

Waran z Komodo (Indonezja)

JASZCZURKI WYMAGAJĄCE REJESTRACJI

Decydując się na zakup dużych jaszczurek, musimy liczyć się z tym, że o ile sam zakup nie należy do drogich to już koszt terrarium, zbiornika, wyposażenia, czy karmienia generuje spore wydatki. Warto wiedzieć, że są to zwierzęta znajdujące się na liście CITES, a więc w ciągu 14 dni od zakupu, trzeba je zgłosić do rejestru w urzędzie miasta.  

Średniej wielkości jaszczurki to: agamy brodate, agamy błotneczy kameleony jemeńskie. Hodowla tych gatunków również nie stanowi większego problemu. Ważne aby zapewnić im odpowiedniej wielkości terrarium (wyposażone we wszystkie potrzebne akcesoria). Ponadto zadbaj o dostęp do odpowiedniej jakości karmówki (świerszcze, karaczany, drewnojady czy szarańcze).

Podobnie jak w przypadku większych jaszczurek, tutaj również od  początku powinniśmy oswajać je z człowiekiem. W przypadku mniejszych jaszczurek, opieka nad większością popularnych gatunków takich jak: eublefar lamparci, felsuma madagaskarska, gekon orzęsiony czy gekon płaczący, jest dość prosta. Wymagają one dużo mniejszych zbiorników niż poprzednicy.

legwan

Wyposażenie dla nich również jest sporo tańsze a ilość zjadanego pokarmu mała. W przypadku dużych i średnich jaszczurek oswajanie jest konieczne. Natomiast w przypadku niektórych mniejszych gatunków, jak np. gekony płaczące czy felsumy madagaskarskie, rezygnujemy z wyciągania ich z terrarium. Dlaczego? Gdyż są zbyt delikatne. Dodatkowo w sytuacji stresowej mogą odrzucić ogon czy zeskoczyć z ręki i uciec w zakamarek domu. 

ŻÓŁWIE

Podzielić je można na lądowe i wodno-lądowe. Hodowla i jednych i drugich nie stanowi problemu. Jednakże trzeba im zapewnić odpowiednie warunki, które odbiegają znacznie od tych, jakie nadal są propagowane. Żółwie lądowe takie jak: żółw stepowy czy żółw grecki są stosunkowo prostymi w hodowli zwierzętami. Niestety nadal w świadomości ludzi, występują jako zwierzęta, które żyją puszczane luzem po mieszkaniu. Często słyszy się komentarze osób, które takowe zwierzę posiadały że „przecież żył u nas 20 lat”.

żółw stepowy

Nie ma co ukrywać, że 20 lat to sporo czasu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że żółw stepowy w odpowiednich warunkach może dożyć nawet 80, to te 20 lat wygląda trochę mizernie. Oprócz standardowych wymagań, w przypadku żółwi powinniśmy wziąć pod uwagę 2 dodatkowe czynniki. Jeśli zależy nam na długim i zdrowym życiu, powinniśmy w okresie wiosenno-letnim zapewnić im wybieg zewnętrzny. Z kolei w okresie zimowym warto przeprowadzić w odpowiedni sposób proces zimowania.

Jeśli chodzi o żółwie wodno-lądowe, musimy mieć świadomość, że z małego osobnika wielkości monety 5 zł, w ciągu kilku lat wyrośnie żółw, który będzie wymagał bardzo dużego zbiornika wodnego. Ten ostatni będzie trzeba wyposażyć w wydajny filtr, grzałkę i oświetlenie (grzewcze i UVB). O ile wyposażenie dla malucha jest stosunkowo tanią inwestycją, o tyle odpowiednio wyposażony zbiornik dla podrostka czy dorosłego osobnika, może już stanowić barierę finansową trudną do przeskoczenia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że za samego żółwia zapłacimy tylko 50-100 zł.

PŁAZY

Ostatnią kategorią zwierząt egzotycznych, na którą warto zwrócić uwagę są płazy. W hodowlach można spotkać zarówno te ogoniaste jak, np. aksolotle (Ambystoma mexicanum) jak i te bezogoniaste jak żaba rogata (Ceratophrys ornata), rzekotka żabia (Trachycephalus resinifictrix) czy drzewołaz niebieski (Dendrobates tinctorius). Płazy, w przeciwieństwie do jaszczurek czy żółwi, są dużo bardziej delikatne i wrażliwe na błędy, szczególnie początkujących adeptów terrarystyki. W związku z tym, nie są polecane jako pierwsze zwierzę egzotyczne.

Drzewołaz niebieski występuje między innymi w Gujanie Francuskiej i Brazylii.

PODSUMOWANIE

Niezależnie od tego, na które z wyżej wymienionych zwierząt się zdecydujemy, musimy pamiętać, że są to zwierzęta o specyficznych wymaganiach. Szczególnie jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność. Poza tym wiele z nich wymaga rejestracji w urzędzie miasta. Dodatkowo zanim zdecydujemy się na kupno lub adopcję, powinniśmy rozeznać się w tym, gdzie w najbliższej okolicy znajdziemy weterynarza. Nie może to być jednak „zwykły” weterynarz, tylko specjalizujący się w zwierzętach egzotycznych.  

Krzysztof Maraś – z wykształcenia pedagog z zamiłowania pasjonat ogólnopojętej zoologii, z którą związany jest od 2003 roku. Psi behawiorysta oraz hodowca zwierząt egzotycznych. Szczęśliwy właściciel dwóch psów Lexi i Mary oraz 70 węży różnych gatunków.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Węże w Polsce
Kamuflaż wśród zwierząt
Jakie żółwie żyją w Polsce?
7 mitów dotyczących węży
Rodzaje podłoży do terrarium?
Co warto wiedzieć o kameleonach?
Żaba rogata – co warto o niej wiedzieć?
7 rzeczy, których nie wiedziałeś o legwanach
Gady, które możesz spotkać na swojej drodze
Żółw wodno-lądowy. Co musimy wiedzieć przed zakupem?

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz