Co warto wiedzieć o kameleonach

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jaszczurek na świecie jest kameleon. Nie spotkałem jeszcze na swojej drodze żadnej osoby, która nie słyszała o ich istnieniu. Za wielu z Was uznawany jako mistrz kamuflażu, który dostosowuje kolor ciała do otoczenia. Niestety na ekranach telewizorów często błędnie przedstawiany, co powoduje niepoprawne o nim myślenie.
AUTOR: Kamil Wijas

Czas czytania: 5 min

Na świecie występuje ponad 200 gatunków kameleonów. Różnią się od siebie m.in. wielkością, wyglądem i ubarwieniem. Ta ostatnia różnica wpłynie na Wasze myślenie o tych jaszczurkach. Otóż kameleony nie dostosowują koloru ciała do otoczenia. Występują w określonych kolorach, a ich zmiana może być niewielka. Odpowiedzialne są za to kryształki w skórze zwierzaka. Zmiana ich odległości wpływa na kolor światła odbijanego przez ich sieć. Tym samym ubarwienie służy im głównie do komunikacji.W Polsce najczęściej w hodowlach zaobserwujemy Kameleony Jemeńskie, Lamparcie i Trójrogie.

Kameleony Jemeńskie

Najbardziej popularnym, dostępnym na rynku i uznawanym za najłatwiejszego w hodowli jest Kameleon Jemeński. Gatunek ten wyróżnia się spośród innych wysokim kaskiem zlokalizowanym na głowie zwierzaka. Samce osiągają nawet 50cm długości ciała wraz z ogonem, a samice nieco mniejsze około 35cm. Gad ten nie należy do za bardzo kolorowych kameleonów, ponieważ podstawą ciała jest kolor zielony. U samców w wieku 3-4 miesięcy zaczynają się pojawiać dodatkowo żółte paski w poprzek ciała.

Co ciekawe jest to gatunek jajorodny składający średnio 50 jaj. Ciąża po udanej kopulacji trwa 30 dni. Po tym terminie samica składa jaja do wykopanej przez siebie nory na głębokość około 20-30cm. Następnie nora jest dokładnie zasypana, co ma chronić jaja przed drapieżnikami. Samiczki w ciąży przybierają tak zwane barwy ciążowe. Rozpoznamy je po żółto-pomarańczowych plamkach. Widząc samca w okolicy dodatkowo podstawowy zielony kolor zmieni na czarny. Ma to na celu odstraszenie kolejnych adoratorów. Mimo, że gatunek czasami potrafi pokazać swój charakter człowiekowi, jest to jaszczurka najbardziej popularna wśród kameleonów.

Kameleony Lamparcie

Kameleon Lamparci to drugi co do popularności gatunek, który zobaczymy w terrariach polskich terrarystów. Wszystko za sprawą odmian barwnych w jakich występują. Spotkać możemy go m.in. w kolorze zielonym, czerwonym, różowym, niebieskim, białym, pomarańczowym i żółtym. Dodatkowo jeden osobnik może mieć kilka kolorów jednocześnie. Takie kolory występują głównie u samców. Samice są w kolorach brązowych i szarych w różnych odcieniach. W momentach ciąży barwy te są bardziej intensywne, a u niektórych odmian zauważyć można także fioletowy i zielony kolor.

Samce tego gatunku osiągają około 40cm długości ciała wraz z ogonem. Samice nieco mniejsze około 30cm. Jest to gatunek jajorodny składający zazwyczaj około 30 jaj. Składanie ich wygląda identycznie jak u powyższego gatunku. Kameleony Lamparcie są bardziej przyjazne dla człowieka. Przyzwyczajony zwierzak chętnie będzie wchodzić Wam na rękę.

Kameleony Trójrogie

Niektórzy chcą mieć dużego kameleona inni kolorowego. Występują jednak także takie, które wyglądają prehistorycznie. W tą myśl idealnie wplatają się Kameleony Trójrogie.

Kameleony Trójrogie to niewielkie jaszczurki osiągające w zależności od płci około 20-30cm długości ciała wraz z ogonem. Wyróżniają się od powyższych gatunków prehistorycznym wyglądem. Samce posiadają trzy długie rogi zlokalizowane na przodzie głowy. Samiczki również mogą je posiadać, jednak nie identycznie jak samce. Gatunek pochodzi z terenów górskich. Temperatura w dzień nie powinna być wyższa jak 26 stopni na wyspie grzewczej, a w najchłodniejszym miejscu osiągać około 20 stopni. W nocy obowiązkiem są spadki poniżej 18 stopni, których brak doprowadzi do przegrzania zwierzaka. To właśnie głównie temperatury są powodem trudności posiadania takiej jaszczurki.

Kameleony Trójrogie są gatunkiem żyworodnym. W przeciwieństwie do kameleonów jajorodnych Trioceros Jacksonii nie składa jaj. Rodzi młode po upływie 6-9 miesięcy, które wychodzą w przezroczystej błonie. Jest ona na tyle kleista, że pozwala przyczepić młodego do gałęzi lub liany. W przypadku problemów z wyjściem, młody osobnik spada na podłoże wydostając się z uwięzi.

Wszystkie kameleony to jaszczurki dzienne. Wymagają oświetlenia UVB, które umożliwia wytwarzanie witaminy D3 w ich organizmie. Wiele gatunków wymaga dodatkowo wyspy ciepła na której będzie się wygrzewać. To z kolei pozwoli na łatwiejsze trawienie wcześniej upolowanych owadów. Mimo, że uważane są za gady owadożerne, większe gatunki potrafią upolować małe gryzonie, ptaki, a nawet inne jaszczurki. Chcąc rozpocząć przygodę z ich hodowlą czeka Was z pewnością przeczytanie opisów hodowlanych. Pamiętajcie jednak, gatunek gatunkowi nie równy, dlatego pod konkretny gatunek dobieramy warunki w których będziemy hodować zwierzaka.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz