Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 4 min

KRÓLIKI SĄ NARAŻONE NA CHOROBY OCZU

Z roku na rok króliki stają się coraz popularniejszymi pupilami w naszych domach. Należy pamiętać, że puchate maluchy są niestety wyjątkowo delikatnymi zwierzakami, narażonymi na występowanie licznych chorób. Wśród schorzeń, jakie mogą dokuczać uszakom, wyróżniamy między innymi jednostki okulistyczne – mogą cierpieć na przykład z powodu zapalenia spojówek, zaćmy, jaskry, ropni i guzów zagałkowych. Nierzadko w ich wyniku dochodzi do jednostronnej ślepoty.

Najpoważniejsze i najbardziej zaawansowane dolegliwości mogą zakończyć się też koniecznością enukleacji, czyli usunięcia gałki ocznej. Co robić w takim przypadku? Jak zaopiekować się królikiem, który widzi tylko na jedno oko?

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE KRÓLICZYCH OCZU

Na wstępie warto zastanowić się, jakie znaczenie ma wzrok w życiu królików. Jako naturalne ofiary, w środowisku muszą przede wszystkim być w stanie dostrzec czającego się drapieżnika. Ich oczy skierowane są bocznie, co zapewnia im panoramiczne pole widzenia. Nie widzą jednak obszaru tuż poniżej linii ust. Za rozpoznawanie pokarmu odpowiadają wibrysy i wrażliwe wargi.

CZEGO NIE ROBIĆ Z CZĘŚCIOWO NIEWIDOMYM KRÓLIKIEM?

Co więc zmienia się w króliczym świecie, kiedy narząd wzroku w wyniku choroby zostaje ograniczony? Przede wszystkim czujnego zazwyczaj malucha dużo łatwiej zaskoczyć. Po pierwsze, odpowiedzialny opiekun powinien więc unikać nagłego podnoszenia oraz gwałtownych ruchów i dotknięć. Tyczy się to wszystkich właścicieli zajęczaków, którzy nie chcą kojarzyć się pociechom ze stresem i strachem, ale jest wyjątkowo istotne w przypadku niedowidzących podopiecznych.

Królik

Upewnij się, że królik Cię zauważył

Ważne, by zawsze dotykać malucha od strony widzącego oka. Ponadto warto poruszać się powoli i przed każdą interakcją upewnić się, że zwierzę nas zauważyło. Futrzak częściowo pozbawiony zmysłu wzroku staje się jeszcze mocniej zależny i potrzebuje od swojego człowieka bardzo silnego poczucia bezpieczeństwa.

Zorganizuj króliczą przestrzeń

Po drugie, warto odpowiednio zorganizować przestrzeń, w której królik przebywa na co dzień. Najważniejsze, aby nie wprowadzać w niej nagłych zmian, które mogłyby zaskoczyć i w efekcie zestresować malucha. Unikajmy zapełniania króliczego kącika nadmiarem zabawek, które mogą stanowić poważną przeszkodę w jego swobodnym poruszaniu.

Wszystkie elementy wyposażenia kojca czy klatki (takie jak kuwety, paśniki, miski, tunele i domki) ustawiajmy zawsze w tych samych miejscach, tak by zwierzak mógł się do nich przyzwyczaić i odnajdywać poszczególne przedmioty bez żadnego problemu.

Królik pod opieką weterynarza

Po trzecie, uszak powinien znajdować się pod stałą opieką lekarza weterynarii, specjalizującego się w leczeniu zajęczaków. Regularne kontrole (obejmujące przegląd stomatologiczny) oraz właściwe dbanie o zdrowe oko z pewnością zwiększą jego szanse na długie życie w pełnym komforcie.

PODSUMOWANIE

Opiekun musi być wyczulony na najmniejsze niepokojące symptomy, mogące świadczyć o chorobie okulistycznej, obejmującej drugie oko. Są to między innymi mrużenie, zamglenia i zmętnienia rogówki, łzawienie, ropny wypływ czy wytrzeszcz, ale również zaburzenia apetytu, apatia i ogólne objawy bólowe.

Pamiętajmy, że ani częściowa, ani całkowita ślepota naszego królika nie stanowi wyroku. Uważna opieka i wprowadzenie drobnych udogodnień w życie futrzaka mogą sprawić, że szybko przystosuje się do nowych warunków i zupełnie zapomni o swojej niepełnosprawności.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Sen królików

Dlaczego królik łysieje?

Domowa apteczka królika

Czy królik odczuwa smutek?

6 powodów, dla których króliki tupią

Dlaczego warto wykastrować królika?

7 rzeczy, których nie wiedziałaś o królikach

Wybrane dla Ciebie

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

czytaj

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz