Gołąb w domu zamiast papugi
Czas czytania: 5 min
W fundacjach i azylach wiele tych ptaków czeka na adopcje. Są to zarówno porzuceni przedstawiciele ras ozdobnych, jak i zagubione gołębie pocztowe oraz gołębie miejskie, które z jakichś powodów nie mogą wrócić na wolność. Wśród miejskich gołębi szukających domu znajdują się ptaki niepełnosprawne, oswojone i przewlekle chore.
CO SPRAWIA, ŻE GOŁĘBIE TO LEPSI KANDYDACI NA ZWIERZĘ DOMOWE NIŻ PAPUGI?
Wielu aspirujących opiekunów papug poszukuje gatunku, który będzie cichy, mało niszczący i nieagresywny. Nie zdają sobie sprawy, że są to cechy opisujące gołębie, a nie papugi. W odróżnieniu od egzotycznych kolegów, gołębie nie są głośne, a gryzienie przedmiotów nie wpisuje się w ich repertuar standardowych zachowań. To zwierzęta, które zazwyczaj wybiorą ucieczkę, zamiast ataku. Miękkimi dziobami nie są w stanie skaleczyć, a co najwyżej uszczypnąć człowieka. Ich dieta jest też prostsza do skomponowania i łatwiej dostępna w porównaniu z wymaganiami żywieniowymi popularnych gatunków papug.
JAKĄ KLATKĘ KUPIĆ DLA GOŁĘBIA?
Najlepszym wyborem w przypadku gołębi będzie klatka szeroka i długa. Standardowo używa się dużych klatek kennelowych z zamontowanymi półkami. Gołębie w środowisku naturalnym żyją na skałach, a nie gałęziach drzew. Z tego powodu nie wspinają się i preferują płaskie powierzchnie. W klatce możemy umieścić zabawki dla ptaków, paski papieru czy małe maskotki.
Gołębie potrafią rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i zamontowanie go w klatce nie prowadzi do problemów psychicznych, tak jak dzieje to się w przypadku papug. Nasz ptak będzie też wdzięczny za miękkie gniazdo z materiału, w którym będzie mógł wygodnie odpoczywać. Dodatkowo, pluszowy gołąb może stać się najlepszym przyjacielem ptaka, który z jakiegoś powodu nie ma partnera.
JAK ZACHOWAĆ CZYSTOŚĆ?
Należy pamiętać o regularnym sprzątaniu lokum gołębi. Do codziennej rutyny zalicza się wymiana podłoża z dna klatki oraz umycie misek i zabrudzonych akcesoriów. Żeby uniknąć sprzątania poza klatką, część opiekunów na czas wybiegów zakłada gołębiom specjalne majtki przypominające szelki, z pustą przestrzenią, w której zbiera się kałomocz. To rozwiązanie ogranicza zabrudzenia, ale nie zawsze jest akceptowane przez ptaka. Należy pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu gołębia do noszenia majtek poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń.
Kwestią, o której wiele osób nie ma pojęcia, jest wytwarzanie pudru przez gołębie. Posiadają one specjalny rodzaj piór, które krusząc się w drobny pył zapewniają wodoszczelność okrywy ptaka. Puder podczas ruchów gołębia unosi się i osadza na przedmiotach znajdujących się w pobliżu. Warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, zwłaszcza, jeśli posiadamy dywany lub gołąb przebywa w naszej sypialni. Wdychanie dużych ilości pyłu może prowadzić do alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, szczególnie u osób z wcześniej występującymi problemami z układem oddechowym.
CZYM KARMIĆ GOŁĘBIE?
Dieta gołębi nie jest skomplikowana czy pracochłonna w przygotowaniu. Podstawę żywienia tych ptaków stanowi zróżnicowana mieszanka ziaren. Dodatkowo możemy zapewnić naszemu pupilowi dawkę witamin w postaci specjalnego granulatu podawanego codziennie w niewielkiej ilości. Szczypta grytu mineralnego wymieszanego z ziarnem jest cennym źródłem wapnia i pomaga mechanicznie zmielić pożywienie w przewodzie pokarmowym ptaka. Nie można zapomnieć też o stale dostępnej czystej wodzie, do której zazwyczaj dodaje się płynne suplementy.
ZDROWIE GOŁĘBI
Jeśli gołąb, którego adoptujemy, nie został jeszcze przebadany, warto wykonać mu wymazy z wola i kloaki oraz sprawdzić kał pod kątem pasożytów. Takie usługi oferują gabinety weterynaryjne specjalizujące się w leczeniu ptaków. Zachowanie gołębi i potencjalne problemy zdrowotne mogą się różnić w zależności od ich płci, więc jeśli nie mamy co do niej pewności, warto zlecić również test DNA. U samiczek mogą wystąpić komplikacje związane ze zniesieniem jaja, dlatego należy być przygotowanym na szybkie podjęcie działania, jeśli tak się stanie.
ŚWIATŁO SŁONECZNE JEST BARDZO WAŻNE
W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić naszemu gołębiowi przynajmniej 30 minut dziennie spędzonych na zewnątrz, konieczna będzie suplementacja witaminy D3. Jest ona wytwarzana w organizmie dzięki promieniowaniu słonecznemu, zatrzymywanemu przez szyby. W konsekwencji ptaki żyjące w domach narażone są na niedobór wapnia, którego przyswajanie jest regulowane przez witaminę D3. Alternatywą dla suplementacji może być zakup specjalnej lampy dla ptaków o długości fali imitującej światło słoneczne.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Jak zapewnić papudze rozrywkę?
Władza papug nad własnym życiem
Jak urozmaicić papuzie środowisko?
Sezonowe dobroci w papuziej kuchni
Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?
10 sposobów, jak zapewnić papudze szczęśliwe życie
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj