Znaleźć dom dla weterana, czyli adopcja psów po służbie

Według danych z 2022 roku w polskiej policji służy prawie 900 psów, których działania różnią się w zależności od oddziału, w jakim pracują. Straż pożarna ma w swoich szeregach około 30 psów poszukujących ludzi w gruzach. Inne służby, takie jak ochrona na lotniskach czy straż graniczna zatrudniają kolejne niezliczone liczby odważnych psów.
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 5 min

Każdego roku szkoleniu poddawane są nowe pokolenia czworonożnych pracowników służb, a zasłużeni weterani odchodzą na emeryturę. Co dzieje się ze zwierzętami, które już zapracowały sobie na odpoczynek?

PSIA EMERYTURA

Psy pracujące w służbach mundurowych przechodzą na „emeryturę” po ukończeniu dziewięciu lat lub szybciej, jeżeli stan zdrowia nie pozwala mu na kontynuację pracy. Regulacje dotyczące postępowania ze zwierzętami po służbie określane są wspólnie dla psów i koni (te mogą zakończyć służbę w wieku 15 lat). Od 2021 roku pierwszym w kolejce do adopcji jest opiekun, przewodnik lub jeździec, z którym zwierzę współpracował w trakcie służby. Każde zwierzę dostaje dożywotnie „świadczenie emerytalne” w wysokości pokrywającej wyżywienie, leczenie i profilaktykę weterynaryjną. Jednakże co w momencie, gdy dotychczasowy partner nie może zając się czworonożnym towarzyszem?

adopcja psów po służbie

ZAKĄTEK DLA WETERANÓW

Alternatywą jest nowopowstała placówka „Zakątek weteranów”, która docelowo ma stworzyć miejsce dla piętnastu psów i pięciu koni, którzy po wieloletniej służbie znajdą spokojny, bezpieczny dom. Grzegorz Chmielewski, jeden z pomysłodawców tej inicjatywy podkreśla, że „Zakątek weteranów” to pewnego rodzaju hospicjum, które ma zapewnić szczęśliwe, pozbawione bólu życie w ostatnim jego etapie. Ośrodek znajduje się na terenie powiatu wrzesińskiego w Gierłatowie, ale schronienie znajdą tam zwierzęta służące w całej Polsce. Budowa infrastruktury, która pozwoli pomieścić nowych rezydentów, nadal nie została zakończona. Do pomocy włączyli się darczyńcy i lokalna młodzież, którzy prężnie pracują, by jak najszybciej ukończyć budowę tego niezwykle potrzebnego miejsca. Jest to pierwsze w Polsce takie miejsce, ale patrząc na rosnące zapotrzebowanie, miejmy nadzieję, że nie ostatnie.

TRUDNE REALIA

Niestety, część zasłużonych zwierząt nie ma szans na szybką adopcję, przez co ostatecznie trafiają pod opiekę lokalnych schronisk. W ich przypadku sytuacja jest niezwykle trudna. Ze względu na specyfikę swojej pracy takie zwierzęta są przyzwyczajone do dużej dawki ruchu i stymulacji każdego dnia, więc ich potrzeby nie są możliwe do zrealizowania w warunkach schroniska. Co więcej, ze względu na przebyty trening, pies taki może mieć trudności w funkcjonowaniu po zakończeniu pracy. Z pewnością wymaga specjalnego, uważnego podejścia i odpowiednich warunków, co zniechęca część potencjalnych opiekunów.

Ponadto na emeryturę przechodzą w większości psy wchodzące w starość lub obciążone problemami zdrowotnymi, co także zmniejsza zainteresowanie nimi wśród adoptujących, którzy boją się opieki nad wiekowym, schorowanym zwierzęciem oraz kosztów z tym związanych.

adopcja psów po służbie

JAK ADOPTOWAĆ PSICH EMERYTÓW I NA CO SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Jeśli jednak zdecydujemy się na adopcję takiego zwierzęcia, musimy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Zapewne zostaną one przedyskutowane, w trakcie rozmowy z pracownikami schroniska, ale warto zawczasu zainteresować się tematem. Niezwykle istotne jest by nasz emerytowany, futrzasty funkcjonariusz otrzymywał odpowiednią dawkę stymulacji i aktywności fizycznej, jeśli pozwala na to jego stan zdrowia. Nagła utrata codziennej dawki wrażeń może prowadzić do nudy i frustracji naszego pupila, a każdy opiekun wie, do czego zdolny jest znudzony pupil.

Poza tym należy dokładnie zapoznać się z historią służby i specjalizacją, w której szkolono psa. Jeśli jest taka możliwość, postarajmy dowiedzieć się jak najwięcej o jego pracy, szkoleniu czy traumatycznych wydarzeniach, których był świadkiem. W zależności od tego możemy spodziewać się konkretnych reakcji, co pozwoli nam zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Na przykład psy tropiące, całe życie ćwiczyły reakcje związane z pogonią. Możemy więc przewidywać, że zabranie takiego zwierzęcia do lasu pełnego uciekających obiektów, prawdopodobnie skończy się zerwaniem ze smyczy lub zaciągnięciem w krzaki.

SZACUNEK DLA CZWORONOŻNYCH WETERANÓW

Oczywiście co pies, to charakter. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na każdego z nich, szczególnie gdy mamy do czynienia ze zwierzętami, które zapewne przeszły więcej niż jego opiekunowie razem wzięci. To, co jest pewne, to fakt, że te zwierzęta każdego dnia wykonywały bardzo ciężką i męczącą pracę, która przynosiła nam niezastąpione korzyści. Należy im się szacunek i podziw, a także ciepło, miłość i góra smaczków, w połączeniu z drapaniem za uchem.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

6 mitów na temat psów

Czym jest antropomorfizacja?

Wózkiem przez życie psiego seniora

Emi, czyli labradorka do zadań specjalnych

Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Opieka nad psim seniorem – o czym należy pamiętać?

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Które psy żyją najdłużej? Poznaj 6 długowiecznych ras psów

Psi sportowcy, czyli rasy psów, które sprawdzają się w kynologicznych dyscyplinach

Na czym polega dogoterapia? Rozmowa z trenerem psów Mateuszem Cychem (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czy istnieje kot dla alergika?

Prawie każdy z nas zna osobę, która narzeka na alergię na koty. Jest to szczególnie dotkliwa i problematyczna przypadłość, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę kotów żyjącą w naszym społeczeństwie.

czytaj

Przyjedź do Minikowa k. Bydgoszczy i zobacz najlepsze drużyny flyballowe w Polsce!

W dniach 28-29 września 2024 roku w Minikowie k. Bydgoszczy odbędą się Mistrzostwa Polski we Flyballu, które zgromadzą miłośników psów i kibiców z całej Polski!

czytaj

Poznaj tajniki zoofizjoterapii – rozmowa z Patrycją Kondarewicz (podcast, zdjęcia)

Na czym polega praca zoofizjoterapeuty? Jakich metod, narzędzi i technik używa zwierzęcy fizjoterapeuta? Czym jest hirudoterapia? Na jakie urazy
i dolegliwości najczęściej cierpią zwierzęta? Na powyższe pytania odpowiedziała zoofizjoterapeutka i hirudoterapeutka Patrycja Kondarewicz, która była gościem 16. odcinka Pets World Podcast.

czytaj

Co powinieneś wiedzieć o jeżu pigmejskim?

Jeże pigmejskie z roku na rok stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Jak prawidłowo opiekować się kolczastym pupilem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz