Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
AUTOR: Alina Fijałkowska

Czas czytania: 4 min

Jeśli zatem marzysz o mruczącym towarzyszu, który będzie cenił spokój tak samo jak Ty, o kocie, który większość dnia spędzi na leniwym wylegiwaniu się, a nie na akrobatycznych popisach, zwróć uwagę na rasy kotów, które wyróżnia opanowanie i łagodny temperament.

RAGDOLL – KOT O ANIELSKIM CHARAKTERZE

Ragdolle to koty znane ze spokojnego i zrównoważonego usposobienia. Nie należą do zwierząt nadmiernie aktywnych, choć chętnie się bawią i są bardzo towarzyskie. Szybko przywiązują się do swoich opiekunów i lubią być blisko nich. Niemniej ich czułość przejawia się w towarzyszeniu człowiekowi, a nie poprzez natarczywe domaganie się uwagi. Ragdolle są też uczuciowe, cierpliwe
i przyjacielskie, co czyni z nich idealnych kompanów dla rodzin z dziećmi.

kot brytyjski

KOT BRYTYJSKI – FLEGMATYK O MIĘCIUTKIM FUTERKU

Zachowanie kotów brytyjskich można określić jako dostojne i pełne elegancji. To koty, które zamiast szalonych gonitw po mieszkaniu, wybierają obserwowanie otoczenia z ulubionego miejsca. Choć lubią towarzystwo człowieka, to zachowują niezależność. Mimo łagodnego charakteru, „brytyjczyki” cenią sobie swoją przestrzeń. Nie lubią być noszone na rękach ani nadmiernie przytulane. Są przyjazne i czułe, ale na własnych warunkach – jeśli mają ochotę na pieszczoty, same przyjdą do opiekuna.

MAINE COON – OLBRZYMI KOT O ZŁOTYM SERCU

Przedstawiciele rasy maine coon należą do największych kotów domowych. Jednak pomimo imponujących rozmiarów i wyglądu, który może budzić respekt, są to koty niezwykle łagodne, towarzyskie i czułe. Choć lubią ruch i zabawę, nie są nadmiernie aktywne. Są delikatne w kontakcie z człowiekiem, w tym z dziećmi i rzadko wykazują agresję. Zazwyczaj nie mają też problemu z tolerowaniem obecności innych zwierząt.

KOT PERSKI – ARYSTOKRATA WŚRÓD KOTÓW

Koty perskie słyną z łagodnego temperamentu. Są to koty ciche, opanowane i spokojne. Nie miauczą i nie mruczą bez powodu. Persy najlepiej czują się w spokojnym otoczeniu, gdzie mogą prowadzić niespieszny tryb życia, dlatego są idealne między innymi dla osób starszych. To koty, które lubią pieszczoty i głaskanie, choć przez większość czasu zachowują pewien dystans. Ich łagodna natura sprawia, że świetnie odnajdują się w spokojnych domach, gdzie ceni się ciszę i harmonię.

koty birmańskie

KOT BIRMAŃSKI – CZUŁY I ŁAGODNY TOWARZYSZ

W poszukiwaniu kota o spokojnym usposobieniu warto też zwrócić uwagę na koty birmańskie. To zwierzęta, które są wesołe i chętne do zabawy, ale przy tym spokojne i opanowane. Towarzyskie, a jednocześnie nienachalne. Warto widzieć, że koty birmańskie bardzo przywiązują się do opiekunów i wyjątkowo nie lubią samotności, więc są odpowiednie dla tych, którzy dużo czasu spędzają w domu.

Inne rasy, na które warto zwrócić uwagę w poszukiwaniu spokojnego towarzysza, to między innymi koty syberyjskie leśne, angory tureckie, koty jawajskie czy też peterbaldy.

RASA TO NIE WSZYSTKO

Choć przedstawiciele każdej z kocich ras prezentują typowe dla niej cechy wyglądu i usposobienia, to musisz pamiętać, że każdy kot ma swój unikalny charakter. Nawet wśród ras uznawanych za spokojne mogą trafić się bardziej energiczne osobniki. Dlatego decydując się na zakup kota, warto pojechać do wybranej hodowli i poznać kociaka, który ma się stać częścią rodziny. Podczas wizyty zwróć uwagę, czy wybrane zwierzątko nie jest nadmiernie nieśmiałe lub strachliwe. Pamiętaj również, że każdy mały kociak z racji wieku będzie dość energiczny. Nadmierny spokój u kilku lub kilkunastotygodniowego kocięcia może zatem świadczyć o problemach ze zdrowiem.

Decydując się na adopcję kotka musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, czy będzie to kot perski, brytyjski, birmański, czy też przedstawiciel jednej z bardziej aktywnych ras, każdy kot ma takie same potrzeby gatunkowe. Tym samym nawet największe leniuszki powinny być zachęcane do polowania, eksplorowania przestrzeni i podejmowania intelektualnych wyzwań. Dzięki temu będą zdrowe i szczęśliwe.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rasy kotów: maine coon

Które koty żyją najdłużej?

Rasy kotów: Brytyjski krótkowłosy

Najstarsze rasy psów i kotów. Jakie były ich początki?

Koty rasowe vs koty dachowe – różnice i podobieństwa

Felinoterapia, czyli leczenie kotem – rozmowa z Katarzyną Pokorą (podcast, zdjęcia)

Jak dbać o kota? Rozmowa z Aliną Fijałkowską, zoopsycholożką i kocią behawiorystką (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

Najstarsze rasy psów i kotów. Jak wyglądały ich początki?

Udomowienie to długotrwały proces, w wyniku którego zwierzę dostosowuje się do życia i wymagań człowieka. Udomowione zwierzęta poddawane sztucznemu doborowi zaczynają tworzyć rasy, w zależności od przeznaczenia i pożądanych cech.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz