Dlaczego kastracja psów i kotów jest niezbędna?
Czas czytania: 3 min
Jakie zwierzę powinno poddać się kastracji?
Każde domowe zwierzę powinno przejść wspomniany zabieg w celu uniknięcia licznych chorób układu rozrodczego. Czworonogi, tak samo jak ludzie, mają w sobie hormony, które występujące, ale nie zaspokajane mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Często przez tego typu choroby – spowodowane brakiem kastracji – doprowadzają prędzej czy później do śmierci zwierzaka.
Co na to inne kraje?
W Stanach Zjednoczonych prawo jest skonstruowane tak, że każdy obywatel ma obowiązek kastracji swojego zwierzaka – jeśli tego nie zrobi podlega on grzywnie. Oczywiście są od tego wyjątkowi, takie jak np. zarejestrowane hodowle, czy przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu.
Czy samice także się kastruje?
Zaleca się wykonywanie kastracji zarówno u samców, jak i samic, ponieważ powszechnie znana “sterylizacja” to nic innego jak zabieg polegający na podwiązaniu jajowodów. Daje on pewność braku możliwości zachodzenia w ciążę, natomiast absolutnie nie wpływa na hamowanie niepożądanych chorób, w tym nowotworów. Jeśli możesz – zapewnij swojemu zwierzaki najzdrowszą i najpewniejszą z dostępnych z form, czyli kastrację.
Jakie są korzyści?
Głównie wyróżnia się takie aspekty jak: zapobieganie niechcianej ciąży, czy zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów, ale co jeszcze?
Kastracja posiada szereg korzyści, o którym warto mówić głośno. Samiec bez wykonanego zabiegu (w większości przypadków) będzie znaczył teren, co niekoniecznie stanie się przyjemne dla jego właścicieli. W większości przypadków to zachowanie dotyczy kotów. Warto też wspomnieć o wyciszeniu się zwierzaka po wykonanej kastracji, przestaje on być nabuzowany hormonami i możemy poznać jego prawdziwy, spokojniejszy temperament. Pamiętajcie – jednym ze skutków ubocznych obejścia zabiegu kastracji to uwydatniona agresja u zwierzęcia.
Dodatkowo, koty należą do zwierząt terytorialnych. Kastracja sprawia, że tym bardziej nie chcą one opuszczać swojego terenu, nawet jeśli jest on niezabezpieczony. To dodatkowy plus dla właściciela – jeśli posiada on wychodzące na dwór zwierzę.
Czy są inne rozwiązania niż kastracja?
Tak są, ale w większości przypadków nie są one zalecane. Kastracja to najzdrowszy, sprawdzony sposób, o którym może się wypowiedzieć szerzej każdy weterynarz. Pamiętaj by zawsze upewniać się w sprawie swoich wątpliwości doświadczonego specjalisty. Nie warto robić niczego bezmyślnie i bez stuprocentowej pewności. Zwierzę to żyjąca istota, o którą musisz zadbać tak, jak o swoich najbliższych.
Zabieg kastracji przez ostatnie lata stał się znacznie bardziej popularny. Jeśli ktoś z Was wciąż waha się nad jego wykonaniem to w celu szybkiej analizy sytuacji zachęcamy do odwiedzenia najbliższego schroniska przepełnionego bezdomnymi psami oraz kotami, które często trafiają tam właśnie przez brak kastracji u swoich rodziców. Warto także pomyśleć, czy znamy jakiś przypadek, w którym niewykastrowane zwierzę niestety dopadła złośliwa choroba. Działaj, zapobiegaj, dbaj o swojego przyjaciela.
Kastracja to nie przykry obowiązek, a miły gest w stronę Twojego zwierzaka!
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj