Fajerwerki – jak pomóc naszemu psu podczas Sylwestra?

Czas czytania: 2 min Twój pies czy kot źle znoszą głośne huki strzałów i petard? Nie wiesz jak mu ulżyć? Oto kilka rad: Zakryj to zło Zasłoń okna, zaciągnij rolety, zapal wszystkie światła, włącz telewizor albo radio z ulubioną muzyką. Takie postępowanie chociaż po części spowoduje, że zagłuszysz to co tak przeraża Twojego czworonożnego przyjaciela […]
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Twój pies czy kot źle znoszą głośne huki strzałów i petard? Nie wiesz jak mu ulżyć? Oto kilka rad:


Zakryj to zło

Zasłoń okna, zaciągnij rolety, zapal wszystkie światła, włącz telewizor albo radio z ulubioną muzyką. Takie postępowanie chociaż po części spowoduje, że zagłuszysz to co tak przeraża Twojego czworonożnego przyjaciela

Nie panikuj

Zwierzęta czują Twój strach. Jeśli widzisz, że pies czy kot bardzo się boją nie reaguj nadmierną czułością. Nie przytulaj zwierzaka, nie głaszcz go, nie pocieszaj. Jeśli będziemy to robić nasz przyjaciel pomyśli, że grozi mu niebezpieczeństwo i będzie bał się jeszcze mocniej. Dawaj odczuć swojemu pupilowi, że wszystko jest w porządku i to co się dzieje, nie jest niczym złym.

Zajmij go czymś

Co może pomóc? Wspólna zabawa. Stres skutecznie rozładuje duża dawka pozytywnej energii. Wymyśl zabawę, która będzie w pełni angażowała Twojego psa albo kota do całkowitego skupienia na danej czynności. Może to być mata węchowa ze smakołykami, albo tunel z przeszkodami! Ty najlepiej wiesz, co lubi Twój zwierzak.



Zostaw zwierzę w domu

Psy i koty podczas silnego stresu, np. podczas wybuchu petardy mogą ze strachu uciec i zgubić się. To bardzo częsta sytuacja w Sylwestra. Zwierzę w silnym strachu reaguje instynktownie – ucieka, biegnie przed siebie, traci orientację w terenie i gubi się.

Pozwól mu schować się w bezpieczne miejsce

Jeśli Twój zwierzak jest przestraszony i nie chce uczestniczyć w żadnych zabawach, pozwól mu schować się w bezpieczne miejsce. Daj mu swobodę i przestrzeń ale bądź na wyciągnięcie ręki.

Feromony

Możesz zastosować feromony. Będą one jednak skuteczne wtedy, kiedy zaczniesz ich używać kilka tygodni przez Sylwestrem.

Pomoc weterynarza

Jeśli stres jest bardzo silny, poszukaj pomocy u Twojego lekarza weterynarii. Z pewnością dostosuje on odpowiednią dawkę leków i zadba i to, aby Twój zwierzak przeżył tą noc najlepiej jak się da.

Wybrane dla Ciebie

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz