Masz kota? Unikaj tych roślin – są dla niego trujące!

Jeśli posiadasz w domu czworonogiego przyjaciela w postaci kota to warto dowiedzieć się jakie rośliny są dla niego trujące. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko masz pod kontrolą - warto upewnić się, czy rzeczywiście tak jest. Pozostawienie kota samego z trującą dla niego rośliną może skończyć się: bólem brzucha, biegunką, zaburzeniem rytmu serca, drgawkami, a w najgorszym wypadku śmiercią. Zadbaj więc o swojego przyjaciela tak, jak na to zasługuje!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min


Jakie rośliny są trujące dla kota?

Okazuje się, że roślin, które mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi jest bardzo długa lista. Wśród nich znajdują się te bardzo popularne, takie jak: Bluszcz Pospolity, Fikus, Oleander, Chryzantema, Jemioła, Żonkil, Aloes, Hortensja, Monstera, Awokado, Przebiśnieg, Rabarbar, czy Lilia. Istnieje także grupa tych cieszących się mniejszym zainteresowaniem, ale jest ona również toksyczna dla kota, a są nimi: Azalia, Kliwia Pomarańczowa, Fiołek Alpejski, Poinsecja, Skrzydłokwiat, czy Ostrokrzew.

Dlaczego warto usunąć te rośliny z otoczenia kota?

Koty uwielbiają podgryzać trawkę – i nie będą dwa razy się zastanawiały nad tym czy chapsnąć blisko stojącą roślinkę. Zostawiając więc w jego zasięgu roślinę dla niego trującą narażasz się na przykre konsekwencje zdrowotne. Toksyny w roślinach powstają na skutek zawartych w nich substancji chemicznych, które w przyrodzie pełnią funkcję tarczy ochronnej. Tzw “kocia trucizna” zawarta w roślinności jest na tyle przebiegła, że często nie daje o sobie znaku w pierwszym momencie po spożyciu. Dopiero po kilku dniach od skonsumowania kawałka zakazanego owocu kot zacznie czuć się źle – i z niezbyt pozytywnych dla właścicieli informacji może okazać się, że zwierzę przez jeden drobny wybryk ma uszkodzone nerki i wątrobę. Co najgorsze – są to konsekwencje nieodwracalne, dlatego apelujemy, by przed zakupem roślinności zapoznać się dokładnie z informacjami na ich temat.

Co robić w przypadku zatrucia się zwierzęcia?

Jeśli zauważysz jakikolwiek z dziwnych symptomów i podejrzewasz, że doszło do zatrucia to czym prędzej skontaktuj się i umów z weterynarzem. W przypadku dostania się toksyn do organizmu nie ma czasu na zastanawianie się – działaj, bo każda minuta pod okiem specjalisty w tym momencie będzie dla Twojego zwierzaka na wagę złota.  Przed rozmową z weterynarzem zastanów się, czym dokładnie mógł zatruć się kot – przeanalizuj kilka ostatnich dni, to pozwoli na szybszą reakcję i dokładniejsze leczenie.

Czy istnieją rośliny przyjazne dla włochatych czworonogów?

Oczywiście, że tak i jest ich całkiem sporo – jeśli więc jesteś fanem roślinności to spokojna głowa! Masz z czego wybierać. Z tych popularnych roślin są to np.: Storczyki, Palmy, Juka, Paprocie, Fuksje czy aromatyczna Lawenda. Z racji tego, że właśnie wkroczyliśmy w rok 2021 jest to najlepszy moment na zmiany – proponujemy żebyś przejrzał roślinność w swoim domu i usunął tę, która może być niebezpieczna dla Twojego mruczącego przyjaciela. Cenimy przyrodę, dlatego prosimy byś nie wyrzucał darów natury lecz przekazał je swoim znajomym, rodzinie lub w inne miejsce, które przyjmie je z otwartymi ramionami. W Twojej ulubionej kwiaciarni na pewno znajdziesz roślinność, która zaprzyjaźni się z Twoim kotem – niektóre z nich wpływają dodatkowo korzystnie dla tych właśnie czworonogów. Wybierz się więc na zakupy i ciesz się brakiem toksycznej woni w powietrzu!

Wybrane dla Ciebie

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz