Co można robić z kotem w domu?

Czas jesienno-zimowy to ten okres w roku kiedy więcej czasu spędzamy w domu ponieważ pogoda często zniechęca nas do aktywności na zewnątrz. Z tego względu to idealny czas na zwrócenie uwagi na kocie potrzeby, których często zabiegani nie dostrzegamy, a nie ma chyba lepszej metody na budowanie relacji z kotem niż wspólne spędzanie czasu, w tej roli najlepiej sprawdzi się zabawa. Czas ze swoim kotem możesz spędzić na kocich projektach DIY. To doskonała okazja do pobudzenia kreatywności i zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ bardzo fajne zabawki możesz zrobić z tego co najprawdopodobniej masz w domu, a efekty Twojej pracy sprawią Twojemu kotu dużo dobrej zabawy, a Tobie dużo satysfakcji. Pamiętaj tylko o jednym każdy kot jest inny, dlatego zawsze szukaj idealnego rozwiązania dla swojego kota.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

5 pomysłów na wspólne spędzenie czasu z kotem

Zabawka z korka po winie

Potrzebujesz:

  • korek po winie
  • piórka
  • wstążeczki, sznureczki
  • nożyczki, nóż, wiertarka

Wykonanie:

Proponuję dwa warianty tej zabawki w zależności od tego czy posiadasz wiertarkę.

Jeżeli nie masz wiertarki wtedy wydrąż dziurkę, możesz wykorzystać tą, która została po korkociągu i umieść w niej piórka, które możesz przynieść chociażby ze spaceru po lesie.

Najprawdopodobniej nie wszystkie formy wspólnej aktywności przypadną kotu, czy Tobie do gustu, jeżeli jednak uda się Wam znaleźć choćby jedną aktywność, która da wiele satysfakcji Tobie i Twojemu kotu to warto to wykorzystać i taką zabawę stosować częściej.

Szukanie “skarbów”

Potrzebujesz:

  • wytłoczka po jajkach
  • bibułka, papier
  • piłeczki
  • kawałki materiału

Wykonanie:

W otwartym pojemniku  w miejscach gdzie normalnie są jajka umieść kocie przysmaki, możesz umieścić przysmak w każdym otworze, albo tylko w niektórych. Teraz przykryj to co ukryłeś, w tym także puste miejsca jeżeli takie zostawiłeś. Użyj do tego bibułki, papieru, piłeczek i kawałków materiałów.


Wypadające smaczki

Potrzebujesz:

  • kartonowa rolka (najlepiej od ręcznika kuchennego – jest dłuższa)
  • nożyczki

Wykonanie:

Wytnij na długości rolki kilka niewielkich otworów( niewiele większych niż przysmaki, które chcesz umieścić w środku). Włóż do środka przysmaki i złóż do środka papier po obu stronach rolki, tak aby zawartość nie wypadała. Krańcowe otwory możesz też zatkać papierem lub materiałem.

Modyfikuj wspólne aktywności, ponieważ element zaskoczenia też tworzy dobrą zabawę.

Zamiast maty węchowej

Potrzebujesz:

  • ścierka, kawałek materiału (dobrze ja nie jest błagi)

Wykonanie:

Na rozłożonej ścierce ułóż smakołyki, fajnie jeżeli Twój kot obserwuje Cię podczas tych czynności, wtedy łatwiej mu zrozumieć zasady tej zabawy. Następnie złóż ścierkę tak, aby smaczki nie były na wierzchu, utrudniając tym samym zadanie kotu. Uwaga! Jeżeli Twój zwierzak nie miał wcześniej styczności z tego typu zabawami związanym ze smaczkami dostosuj poziom trudności do jego umiejętności. Jeżeli do tej pory wszystko dostawał jak na tacy, możesz wykorzystać powyższe formy zabawy, ale staraj się, żeby na początek były one łatwe, czyli np. wytnij więcej większych dziur w rolce po papierze, albo nie przykrywaj wszystkich otworów w wytłaczanki po jajkach. Zależy nam na dobrej zabawie z kotem, a nie na wzbudzaniu jego frustracji. Nie każdy kot jest w stanie zrozumieć od razu wszystkie mechanizmy, dlatego wprowadzając ten rodzaj zabawek zaczynamy  od najprostszych i stopniowo zwiększamy poziom trudności.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków zwierzęcych co najmniej jeden posiłek powinien być podawany w sposób kreatywny, a więc takie zabawy to nie tylko rozrywka, ale także dbanie o dobrostan kota. Pamiętaj jeszcze o jednym. Jeżeli w powyższych zabawach stosujesz przysmaki, to nie mogą one stanowić więcej niż 10% dziennej dawki pokarmowej.

Nauka kocich sztuczek: podawanie łapy

Aktywność kota związaną z zabawą można urozmaicić dzięki nauce kota prostych sztuczek, np. podawanie łapy.

Potrzebujesz:

  • ulubione smaczki Twojego kota
  • zapał
  • cierpliwość

Wykonanie:

Wybierz nagrodę, która zmotywuje Twojego kota do zaangażowania i pamiętaj, że pozytywna nagroda jest najlepszą formą nauki. Oczywiście na samym początku kot nie poda Ci łapy, ale jeżeli będzie odpowiednio wzmacniał pożądane zachowania uda Ci się wypracować tą sztuczką na komendę.

Do nauki potrzebny Ci będzie kliker, który kupisz w sklepie zoologicznym. Na początek weź kocią łapę do dłoni, pogłaszcz i powiedz słowo które wybrałeś na komendę do tego zadania. Kliknij i daj kotu nagrodę.

Uwaga! No komendę najlepiej wybrać na komendę jedno, krótkie słowo.

Następnie powiedz komendę i poczekaj na reakcję kota. Nie dawaj nagrody za każdym kliknięciem, a tylko gdy kot wykona ruch, który przybliża go do  naszego celu. Stopniowo zwiększaj wymagania w tym zakresie, żeby nie nagradzać kota zbyt często i tym samym eliminować zachowania kota, które nie przybliżają nas do celu. Jeżeli będziesz wytrwale ćwiczyć i umiejętnie korzystać z klikera i smaczków, kot z całą pewnością nauczy się podawać łapkę na komendę. Podawanie łapki na komendą na pewno da Ci ogromną satysfakcję, ale też zmusi kota do myślenia co też jest bardzo ważne.  Powodzenia!

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz