Rasy psów: Owczarek szkocki długowłosy
Czas czytania: 5 min
Dziś opowiemy Wam o tym, dlaczego ta rasa skrada serca miłośników zwierząt na całym świecie. Czy to zasługa jej głównej roli w filmie Lassie, wróć!, a może to kwestia charakteru lub wyglądu? Przekonajmy się!
RASA W DWUPAKU
Decydując się na tę rasę, warto wiedzieć, że posiada ona dwie linie, które nieznacznie się od siebie różnią. Dzielą się one na brytyjską i amerykańską. Różnice tak naprawdę widać wyłącznie w wyglądzie, te zza oceanu są np. większe oraz bardziej postawne. Co ważne – FCI, czyli zrzeszenie legalnych hodowli, uznało wyłącznie linię brytyjską jako tę oficjalną, pod którą się w pełni podpisują.
SKĄD WZIĄŁ SIĘ ICH FENOMEN?
Czy rasa cieszyłaby się tak dużą popularnością gdyby nie kultowy już film: Lassie, wróć!? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu z nas. Pomimo tego, że film sprawił iż Owczarki Szkockie Długowłose stały się komercyjne, to są to wciąż psy, które przede wszystkim przykuwają uwagę drugiego człowieka, dzięki swojemu pięknemu oraz oryginalnymi wyglądowi.
CHARAKTER
Rasa ta wyróżnia się ponadprzeciętną inteligencją oraz zdolnością do szybkiego uczenia się nowych sztuczek, czy też zasad. Są one idealne dla rodzin z dziećmi – szybko się przywiązują i są oddanymi kompanami na długie lata. Ich widoczne na pierwszy rzut oka cechy to przede wszystkim: wierność, łagodny temperament oraz sympatia do najmłodszych mieszkańców domu.
Z racji wrodzonej empatii, owczarki bardzo mocno reagują na nastrój swoich opiekunów – jeśli jest on pozytywny to również emanują taką energią, natomiast jeśli jest on negatywny to czworonogi często wspólnie z właścicielem są przepełnione stresem i niepokojem.
Opis, który przedstawiamy, sam w sobie pokazuje, że są to psy stworzone do życia u boku drugiego człowieka, dlatego jeśli zdecydujesz się na zwierzaka tej rasy to pamiętaj, że będzie on stale oczekiwał Twojej obecności, miłości i zrozumienia.
WYGLĄD
Wygląd to jedna z tych charakterystycznych cech psów znanych jako Collie, której nie trzeba nikomu wyjaśniać. Postawne, długowłose, dostojne – po prostu piękne! Co ciekawe: nie wszystkie psy tej rasy prezentują się tak, jak kojarzymy to z filmy Lassie, wróć!. Niektóre z nich posiadają ubarwienie niebiesko-marmurkowe, a inne trójbarwne.
POSTURA
Owczarki Szkockie Długowłose osiągają wysokość aż do 61 cm. Tym samym kwalifikują się do grupy psów średniego rozmiaru. Ich waga waha się pomiędzy 18 a 25 kg. Jak zapewne się domyślacie – suczki zawsze są drobniejszej postury, zarówno jeśli chodzi o wysokość, a także jeśli chodzi o wagę. Co ciekawe – zgodnie z amerykańskimi standardami (nie podlegającymi pod FCI) pies tej rasy może osiągnąć nawet 34 kg!
HISTORIA
Ich pochodzenie, jak sama nazwa mówi, to Szkocja. Czworonogi te służyły jako psy pilnujące pastwiska już w XIII wieku – i właśnie wtedy zaczęto nazywać je po prostu “Collie”. Różne głosy mówią, że ich historia sięga aż czasów rzymskich, czyli jest tutaj mowa o V wieku. Fascynacja nad tą rasą zaczęła się tak naprawdę w 1840 roku, a poskutkowało to fascynacją tymi psami przez samą królową Wiktorii.
ZDROWIE
Psy tej rasy są nadwrażliwe na wybrane leki – każdy hodowca bądź weterynarz powinien poinformować, których dokładnie nie powinno w żadnych wypadku podawać się tym zwierzakom. Co więcej, część z nich cierpi na genetycznie schorzenie oczu, a dokładniej na niedorozwój naczyniówki. Prowadzi ono do zaburzeń pola widzenia, a w najgorszym wypadku do całkowitej ślepoty.
Zgodnie z prawem poszczególnych krajów Europejskich, nie należy parować psów o tym samym namaszczeniu tj.niebiesko-marmurkowym, bo może to doprowadzić do ślepoty oraz głuchoty potomstwa.
JEDZIENIE
Pamiętaj, że zabierając psa z hodowli, na samym początku powinien on jeść tę samą karmę, którą już doskonale zna. Jeśli zamierzasz zmienić jego dietę to koniecznie dokonuj tego stopniowo – w innym wypadku pies może nabawić się różnych dolegliwości. Jeśli chodzi o sam rodzaj karmienia to nie różni się on niczym od tego, co jedzą psy innych ras. Owczarki Szkockie Długowłose nie wymagają specjalnego traktowania.
PIELĘGNACJA
Ich długa sierść wygląda pięknie, ale jak to się przekłada na jej pielęgnację? Pamiętaj, by regularnie ją szczotkować, najlepiej w odstępach maksymalnie dwutygodniowych. Zwracaj uwagę na nogi oraz uszy, jeśli pojawiają się tam kołtuny to należy się ich pozbyć. Zbyt częste szczotkowanie nie jest wskazane – możesz tym sposobem uszkodzić cenny podszerstek psiaka!
Jeśli marzysz o wiernym przyjacielu, który stanie się Twoim kompanem na dobre i na złe to jest to rasa zdecydowanie dla Ciebie! Niezwykle łagodna, kochająca ludzi i przede wszystkim… oddana. To przyjaciel, którego każdy z nas chciałby mieć.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj