
Trzymanie psa na łańcuchu, a kwestie prawne
Czas czytania: 3 min

Co mówią polskie przepisy?
Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, każdy właściciel swojego psiaka, powinien pamiętać, że na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zakazuje się trzymania czworonogów na łańcuchu przez dłuższy czas niż 12 godzin. Sugeruje to więc, że całe pół doby każdy zwierzak powinien żyć wolno. Robiąc inaczej, łamiemy polskie prawo i narażamy się na otrzymanie grzywny, a w najgorszym wypadku na odebranie nam praw do opieki nad psem.
Jednak to nie wszystko, zgodnie z przepisami, psiak trzymany na łańcuchu nie może wykazywać oznak tak zwanego “maltretowania”. Jeśli na jego szyi będą widoczne rany spowodowane np. zbyt ciasną obrożą (powinna ona być elastyczna, absolutnie nie może być metalowa) lub gdy będzie on wychudzony, ponieważ właściciel zapomina o psie na uwięzi albo jeśli będzie on trzymany na łańcuchu także w trakcie silnego mrozu bądź upałów – to wszystko podlega bezwzględnej i natychmiastowej karze.
Skupiając się na samej kwestii łańcucha – nie może on być krótszy niż 5 metrów oraz jego waga nie powinna przekraczać jednej czwartej masy ciała psa – pamiętajmy, że piesek musi czuć się swobodnie. Wszelkie “więzienia”, które wprowadzają czworonoga w dyskomfort również podlegają karze grzywny.
Nawiązując do już wcześniej wspomnianych warunków atmosferycznych – każdy psiak na łańcuchu powinien w jego zasięgu posiadać schronienie, które zapewni mu bezpieczeństwo, w przypadku deszczu, wiatru lub innych niepożądanych zjawisk atmosferycznych.
Należy także pamiętać o podstawowych zasadach posiadania czworonoga, takich jak: stały dostęp do wody, regularnie karmienie, czy profilaktyka przed chorobami. Są pewne kwestie, o których nie powinno się przypominać, ale statystyki wyraźnie pokazują, że najprostsze czynności opieki nad zwierzęciem wciąż potrafią sprawiać ogromny problem

Łańcuch, a psychika psa
Każdy, kto decyduje się na trzymanie swojego własnego przyjaciela na łańcuchu powinien wiedzieć, że jest to forma, która wpływa negatywnie na psychikę czworonoga, a mianowicie:
- wzrastająca nieufność do drugiego człowieka, w tym często także do samego właściciela;
- pojawiająca się agresja, która uniemożliwia nawet proste czynności, takie jak podanie miski z jedzeniem;
- osamotnienie, które skutkuje lękami i depresją;
Kwestie prawne, a rzeczywistość
Pewnie zadajecie sobie pytanie: czy ktoś rzeczywiście to sprawdza? Do kogo się zgłosić z takim problemem? Jak to egzekwować? Otóż zgodnie z przepisami, każdy z Was może zgłosić niepokojący przypadek do służb. Opiekę nad psiakami z interwencji powinna zapewnić gmina, w której zdarzenie rzeczywiście miało miejsce – w to wlicza się także opłacenie kosztów związanych z całą akcją ratunkową. Pamiętaj, by zawsze reagować i zgłaszać cierpienie bliskich nam zwierząt. Niestety te istoty nie posiadają swojego własnego głosu, ale za to my możemy wypowiadać się za nich – i to też czyńmy.
Wybrane dla Ciebie
Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką nosework i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytajNajstarsze rasy psów i kotów. Jak wyglądały ich początki?
Udomowienie to długotrwały proces, w wyniku którego zwierzę dostosowuje się do życia i wymagań człowieka. Udomowione zwierzęta poddawane sztucznemu doborowi zaczynają tworzyć rasy, w zależności od przeznaczenia i pożądanych cech.
czytaj