Dokarmianie ptaków wolno żyjących.

Minusowe temperatury nadal za oknem. Wiele osób dokarmia ptaki, zwłaszcza w takim chłodnym okresie. Należy jednak robić to mądrze, aby nie zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Najważniejszą kwestią jest wybór pokarmu. Musimy pamiętać, że jedzenie które sami spożywamy w większości przypadków nie nadaje się jako pokarm dla ptaków. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną chorób, a nawet śmierci naszych pierzastych przyjaciół. Możemy sami przygotować mieszanki lub skorzystać z gotowych pokarmów dostępnych na rynku, skomponowanych specjalnie z myślą o dzikich ptakach.
AUTOR: Rafał Antoniszewski

Czas czytania: 3 min

Dla ptaków wodnych wybieramy gotowe granulaty wyprodukowane z nasion i innych części roślin. Możemy podawać również drobno pokrojone, gotowane bez soli lub surowe warzywa takie jak ziemniaki, marchew, buraki, kapusta. Dla małych ptaków wybieramy mieszanki nasion, specjalne pokarmy tłuszczowe z ziarnami, świeże owoce (jabłka, gruszki) oraz suszone owady (larwy mącznika, drewnojada lub świerszcze) jako urozmaicenie diety. Ptaki krukowate (gawrony, kawki, wrony siwe) dokarmiamy warzywami, gotowanymi bez soli kaszami oraz orzechami bez łupin lub tylko rozgniecionymi. Nie podawajmy ptakom chleba, który może zalegać i psuć się w wolu i żołądku, ma wiele szkodliwych dla ptaków dodatków (np. sól), szybko pleśnieje i nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. Choć to popularny pokarm, to może wywoływać wiele nieprzyjemnych, a także niebezpiecznych skutków doprowadzając nawet do śmierci ptaków.  Ważne jest miejsce w którym będziemy podawać pokarm. W przypadku ptaków wodnych pokarm wysypujemy na ziemi przy brzegu zbiorników wodnych lub do płytkich pojemników. Starajmy się nie karmić ich cały czas w tym samym miejscu. Zanieczyszczone odchodami podłoże jest świetnym wektorem chorób i pasożytów. Dla pozostałych ptaków musimy zaopatrzyć się w karmnik. Ważne, aby był on zadaszony oraz otwarty przynajmniej z dwóch stron, co ułatwia ptakom ucieczkę w przypadku ataku drapieżnika. Karmnik umieszczamy w pewnej odległości od budynków i miejsc często uczęszczanych przez ludzi, aby zapewnić ptakom spokój podczas żerowania i tym samym zwiększyć szansę na odwiedzenie go przez bardziej płochliwe gatunki. Zawieśmy go dość wysoko na gałęziach drzew lub metalowym słupku, aby ograniczyć dostęp do niego drapieżnikom takim jak kot, lis czy pies.

Jeżeli umieścimy go wśród krzewów lub niskich drzew zmniejszymy również szansę na skuteczne ataki ptaków drapieżnych. Możemy również używać gotowych pokarmów tłuszczowych w formie kul, kolb lub w niewielkich pojemnikach. Takie pokarmy wieszamy na cienkich gałęziach dość wysoko nad ziemią. Podobnie postępujemy z owocami, które zawieszamy na cienkich sznurkach. Warto jeszcze wiosną pomyśleć o ptakach i zasadzić w ogrodzie rośliny o jadalnych dla nich owocach takich jak jarzębina, róża, bez czarny. Pamiętajmy aby regularnie sprzątać karmnik z ptasich odchodów i wymieniać pokarm. Ustawmy również w pobliżu karmnika niewielki, płytki pojemnik z wodą. Jest to ważne zwłaszcza zimą i latem kiedy dostęp do wody jest bardzo ograniczony. Dokarmiając ptaki przyciągamy je do swojego ogrodu, a w okresie wiosny i lata odwdzięczą się nam ograniczając populację owadów. Dokarmianie można ograniczyć do okresu zimowego, kiedy ptaki mają utrudniony dostęp do naturalnej bazy żerowej. Wiosną, latem i jesienią znajdą odpowiednio dużo naturalnego pokarmu. Jednak jeżeli odczuwamy potrzebę dokarmiania również w tych okresach, ograniczmy się do wkładania mieszanki nasion bez dodatku tłuszczów.

Pamiętajmy, że dokarmianie ma służyć w pierwszej kolejności ptakom, aby mogły przetrwać w zdrowiu i dobrej kondycji niekorzystny okres. Jeżeli będziemy robić to właściwie zyskamy wspaniałą okazję do obserwacji zwyczajów dzikich zwierząt  i podziwiania ich piękna.

Wybrane dla Ciebie

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz