Fontanna dla kota – hit czy mit

Woda w diecie kota to bardzo ważny temat. Kocie pochodzenie, tereny ubogie w wodę spowodowało, że większość potrzebnych do życia płynów pobierają wraz z pokarmem o dużej wilgotności. Niesie to za sobą poważną konsekwencję, koty nie odczuwają zbytnio pragnienia, dlatego do picia wody trzeba je zachęcać, a jednym ze skuteczniejszych sposobów na zainteresowanie wodą są właśnie kocie fontanny.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 3 min

Woda w diecie kota

Niestety brak większego zainteresowania wodą nie zmiania faktu, że woda jest bardzo ważnym elementem kociej diety. Powszechnie wiadomo, że najsłabszym ogniwem kociej anatomii są nerki, a zbyt mała ilość wody może doprowadzić właśnie do problemów z układem moczowym.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Chyba śmiało można stwierdzić, że większość kotów preferuje wodę cieknącą, zamiast stojącej. Pewnie niektórym udało się zaobserwować kota, który pije wodę z cieknącego kranu. Nie bez znaczenie jest także lokalizacja. Odnośnie lokalizacji takie same zasady dotyczą misek z wodą, jak fontanny, ale najważniejsza zasada to daleko od kuwety i nie przy jedzeniu, kot w naturze nigdy nie wypróżnia się obok źródła wody z której pije, tak samo nie je w tym samym miejscu co pije. Woda powinna być dostępna w kilku lokalizacjach, dlatego decydując się na fontannę nie rezygnujmy z dodatkowych misek z wodą.

Fontanny dostępne na rynku

Na rynku pojawia się coraz więcej fontann, dzięki czemu mamy coraz większy wybór i możemy wybrać fontannę niemalże idealną. Jeżeli chodzi o sprawy techniczne to warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: materiał z jakiego jest wykonana, głośność pompy, czyli poziom hałasu jaki wytwarza,  łatwość montaż i czyszczenia. Wydaje się zatem, że wygląd wizualny powinien zostać na ostatnim miejscu, aczkolwiek też jest ważny.

W sklepach zoologicznych dostępne są fontanny ceramiczne i plastikowe. Niestety większośc fontann wymaga regularnego wymieniania filtrów co podnosi koszty eksploatacji, choć istnieją fontanny, które filtra nie wymagają – jest to ciekawe i ekologiczne rozwiązanie. Niektóre.

Utrzymanie w czystości fontanny ceramicznej jest łatwiejsze niż plastikowej, dodatkowo niektóre fontanny ceramiczne można myć w zmywarce. Problemem w fontannach z plastiku są mikro szczeliny i zadrapania w których mogą rozwijać się bakterie.

Jaką fontannę wybrać?

Szeroka oferta fontann sprawia, że kiedy stajemy przed wyborem fontanny dla naszego kota często nie wiemy na co się zdecydować. W takich przypadkach zawsze doradzam, aby obserwować kota i wybrać fontannę, która będzie dopasowana do jego preferencji kota. Jedne koty przepadają za fontannami przypominającymi źródełko, w których nic nie cieknie i wystarcza im ruszająca się tafla wody, inne preferują fontanny w których woda spływa. Naszym celem jest zwiększenie pobierania wody przez kota, dlatego wybierzmy fontannę, która najskuteczniej pomoże nam osiągnąć ten cel.

Niezależnie od ostatecznego wyboru pamiętajmy o regularnej wymianie wody i nie podawaniu kotom wody mineralnej przeznaczonej dla ludzi 

Fontanna – hit czy mit?

Fontanna to nie tylko gadżet, a produkt, który podnosi dobrostan kota i ma realny wpływ na jego zdrowie. Fontanna to ruch na który wyczulony jest kot jako łowca, dlatego płynąca się woda wzbudza zainteresowanie i zachęca do picia.  Jeżeli jednak nie chcemy inwestować w fontannę, a zależy nam, aby nasz kota zwiększył pobieranie wody warto postawić w mieszkaniu kilka dodatkowych misek, w różnych lokalizacjach.

FONTANNA DLA KOTA TO HIT !

Wybrane dla Ciebie

Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?

Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.

czytaj

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz