10 produktów szkodliwych dla psa

Psy tak samo jak ludzie mają swoją czarną listę menu. Widnieją na niej produkty, które są szkodliwe już w małych ilościach. Takie, które powodują wymioty, biegunki lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu a nawet śmierć.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 6 min

Niestety mimo to wiele psów dostaje te produkty od swoich właścicieli poprzez swoje błagalne spojrzenie, popiskiwanie i czekanie pod stołem. Takie postępowanie najczęściej wynika z niewiedzy choć z pewnością zdarzają się przypadki w, których ludzie świadomie narażają swoje psy na zatrucie. Są przekonani, że mała ilość nie zaszkodzi. Ale nic bardziej mylnego, ponieważ na to składa się wiele czynników.

Nie liczy się wyłącznie produkt i jego dawka, ale również wielkość psa i jego ewentualne choroby. Pies o małej masie ciała znacznie gorzej poradzi sobie z taką samą dawką trucizny co większy psiak.

Coś co sprawia mi ogromną przykrość i czego nie jestem w stanie pojąć to z pewnością fakt, że ludzie często nie chcą nawet czegoś się dowiedzieć w temacie żywienia zwierząt. Traktują swoje psy jak śmietnik, który może jeść to co już nie nadaje się do spożycia.

Od przeterminowanych produktów po resztki z obiadu. Leczenie takich zwierząt też pozostawia wiele do życzenia, wiele objawów zostaje zlekceważonych. A później… jest już za późno. Dlatego też warto o tym wszystkim pisać, mówić i szerzyć wiedzę. Zwierzęta same nie powiedzą wprost czego im potrzeba, co jest dla nich dobre. Ale możemy zrobić to za nich MY – świadomi opiekunowie.

1. Czekolada

Słodycze należą do produktów na których punkcie psiaki naprawdę wariują. Od ślinotoku po ciągłe obdarowywanie spojrzeniami niczym kot ze Shreka. Idealna okazja do zdobycia czekolady nadarza się wtedy gdy w pobliżu znajduje się małe dziecko. Nawet gdy nie będzie chciało oddać słodyczy dobrowolnie to bez problemu można mu je zabrać. Dlatego trzeba bardzo uważać i starać się zapobiegać takim sytuacjom aby nie doszło do katastrofy. Dlaczego czekolada jest szczególnie groźna? Za sprawą teobrominy, która znajduje się w ziarnach kakaowca. Dawka śmiertelna teobrominy to już około 250-500 mg/kg masy ciała psa. Jednak mimo to odnotowano przypadki śmierci z jej dużo niższą zawartością sięgającą nawet poniżej 100mg.

2. Ksylitol

Po ksylitol sięgamy wtedy gdy chcemy zredukować liczbę kalorii w różnego rodzaju deserach. Dostarcza on znacznie mniej kalorii niż najpopularniejszy cukier. Kto by się spodziewał, że to kolejny cichy zabójca jeśli chodzi o psie menu? Z pewnością wiele osób nie ma o tym pojęcia podając swoim pupilom różnego rodzaju przekąski w formie nagrody. Omijając wyroby czekoladowe, podają „dietetyczne” zamienniki sądząc, że będzie to bezpieczna alternatywa. Niestety spożycie ksylitolu w większej dawce niż 0,1 g na kilogram masy ciała psa powoduje hipoglikemię. Większe ilości takie jak 0,5 g mogą spowodować ostrą niewydolność wątroby a także śmierć.

NIE DLA PSA KIEŁBASA!

3. Winogrona i rodzynki

Ten niepozorny owoc z rodziny winoroślowatych, który możemy znaleźć w różnego rodzaju daniach a także domowych przetworach stanowi poważne zagrożenie dla naszych czworonogów. Zatrucie nim powoduje ostrą niewydolność nerek. Ustalono, że toksyczna dawka to 19,6 g winogron lub 2,8 g rodzynek na kilogram masy ciała psa.

4. Owoce cytrusowe

Cytrusy takie jak pomarańcze czy mandarynki zawierają dużo olejków eterycznych, które zaburzają pracę układu moczowego psów. Przy większym spożyciu powodują męczące biegunki oraz wymioty.

5. Kości poddane obróbce termicznej

Kości nie są w stanie zastąpić pełnowartościowego posiłku jakim jest karma mokra, sucha lub dieta barf. Podawanie ich nie jest dobre dla psa i po pewnym czasie z pewnością odbije się na jego zdrowiu. Kości poddane obróbce termicznej (gotowane, smażone, pieczone, wędzone, grillowane) czyli tak zwane resztki są niedopuszczalne w psiej diecie. Ich kruche i ostre krawędzie mogą przebić żołądek i jelita w skutek czego doprowadzą do krwotoku. Warto też wspomnieć o tym, że na takich kościach znajdują się różne przyprawy których psy nie powinny jeść. Skutkiem mogą być brzuszkowe rewolucje a także uczulenie.

6. Kiełbasy i wędliny

Powiedzenie „Nie dla psa kiełbasa” w tym przypadku jest bardzo trafne. Wszystkie gotowe produkty zawierające mięso, nie są dobrym wyborem dla brzuszka naszego psiaka. Mimo, że on z chęcią pochłonąłby zawartość naszej torby z zakupami w mgnieniu oka, musimy mieć się na baczności i nie ulegać jego urokowi. Oprócz różnego rodzaju antybiotyków w składzie takich kiełbasek czają się spore ilości soli, które przyczyniają się do chorób skóry, zaburzeń przemiany materii a także rozregulowania gospodarki wodnej organizmu.

7. Grzyby

My ludzie dzielimy grzyby na jadalne i nie jadalne. Po spożyciu jednych może dojść do zatrucia a inne ze smakiem pałaszujemy przy świątecznym stole. Dla psiaków zjedzenie jakichkolwiek grzybów będzie wiązało się z niestrawnością czy biegunką. Natomiast zjedzenie tych niebezpiecznych dla nas, będzie dodatkowo zagrażało wątrobie i nerkom.

8. Cebula i czosnek

Do zatrucia wystarczy już 5-10 g cebuli lub 5 g czosnku na kilogram masy ciała. Po zjedzeniu cebuli w organizmie psa uwalniają się toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym. Ten stan powoduje nieodwracalną denaturację hemoglobiny. Natomiast spożycie czosnku może w konsekwencji powodować kontaktowe zapalenie skóry.

9. Alkohol

Alkohol jest skrajnie niebezpieczny dla zwierząt! Nawet mała ilość może pozostawić po sobie duże spustoszenie w organizmie. Od wymiotów i problemów z oddychaniem po śpiączkę a nawet śmierć.

10. Niektóre kwiaty

Jemioła i gwiazda betlejemska to rośliny, które przez długi czas przyozdabiają nasz dom w trakcie Świąt. Jeśli mamy w domu zwierzaki na pewno lepiej by było znaleźć dla nich jakiś bezpieczny zamiennik ewentualnie kupić te rośliny w wersji sztucznej. Ciągłe pilnowanie aby nie zostały pożarte może w końcu doprowadzić do katastrofy a nasz psiak może się nimi zatruć. Jagody jemioły wywołują silne bóle brzucha a mleczko, które wytwarza gwiazda betlejemska zawiera estry diterpenowe. Zjedzenie powoduje biegunkę i wymioty. Szczególnie narażone są szczenięta u, których może dojść do trwałego uszkodzenia nerek.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz