Rasy kotów: Sfinks

Koty kojarzą głównie z miękkim futerkiem, niezależnie od jego długości. Istnieją jednak koty, których cechą charakterystyczną jest brak futra. Ich ciało nie jest jednak zupełnie łyse, ponieważ pokrywa je delikatny meszek, który sprawia, że ich skóra jest aksamitna w dotyku.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 3 min

Historia

Pierwszy kot bez sierści urodził się w wyniku mutacji w miocie owłosionej, czarno-białej kotki o imieniu Prune w 1966 w Toronto w Kanadzie. Nietypowy wygląd kota bez sierści wzbudził zachwyt, sprawiając, że postanowiono stworzyć nową rasę. dlatego przez wiele lat hodowcy europejscy i północnoamerykańscy prowadzili selektywną hodowlę bezwłosych kotów, a efektem ich działań jest rasa, którą znamy dziś.

Charakterystyka rasy

Osoby, które nie są przekonane do tej rasy z uwagi na specyficzny wygląd zapewne przekonają się do tych kotów poznając ich wspaniały charakter. Sfinksy nie przejawiają agresywnych zachowań, są zrównoważone i czułe. Koty tej rasy są żywiołowe, kochają ruch i zabawy, lubią być w centrum uwagi. Sfinksy są przyjacielskimi kotami, uwielbiają się przytulać, wylegiwać na kolanach i spać w łóżku. Te niezwykłe koty praktycznie nie przejawiają agresywnych zachowań, bardzo przywiązują się do opiekuna, a ich przyjazne nastawienie dotyczy także innych zwierząt. To koty dla domatorów, ponieważ źle znoszą rozłąkę. Zalicza się je do “gadatliwych” kotów, ale ich miauczenie nie jest uciążliwe, wydają z siebie dużo miłych dla ucha dźwięków. Sfinksy są niezwykle inteligentne dlatego szybko się nudzą i potrzebują regularnego stymulowania umysłu, bardzo dobre sprawdzają się u nich zabawki na inteligencję.


Wygląd

Sfinksy są szczupłe, długie, ale ich ciało jest dobrze umięśnione. Cechą charakterystyczną jest na pewno brak sierści, dopuszczalne jest jednak krótkie owłosienie na nosie, uszach, ogonie. Ciekawostką jest fakt, że Sfinksy nie mają wąsów ani rzęs. Głowa powinna być duża w kształcie  trójkąta. Głęboko osadzone duże skośne oczy mają kształt cytryny. Uszy nieproporcjonalnie duże i odstające. Nogi długie i smukłe, sprawiające wrażenie pałąkowatych. Ogon długi, zwężający się i twardy. W dotyku koty są ciepłe i miękkie. Sfinksy to koty bezwłose, ale kolor ich skóry może przybierać różnorodne kolory.

Pielęgnacja

Wydawać by się mogło, że kot bez futra nie wymaga pielęgnacji, nic bardziej mylnego. Opiekunowie Sfinksów  muszą mieć na uwadze utrzymywanie jego skóry w czystości. Skóra tych kotów wydziela brunatny łój dlatego należy regularnie kota kąpać lub myć gąbką, aby usunąć tłustą wydzielinę. Z uwagi, że regularne kąpiele są koniecznością należy przyzwyczajać do nich kota od pierwszych miesięcy życia. Poza dbaniem o sierść pielęgnacji wymagają również oczy i uszy, które są szczególnie podatne na zanieczyszczenia, dlatego należy je regularnie czyścić, aby zapobiec infekcjom.

Zdrowie

Sfinksy są bardzo delikatną rasą, wrażliwą na zmiany temperatury, łatwo się przeziębiają lub przegrzewają. Niestety mają skłonność do problemów skórnych, w tym wysypek i infekcji grzybiczych. Należy chronić sfinksy przed poparzeniami słonecznymi. Sfinksy są podatne na choroby serca – kardiomiopatia przerostowa i dysplazja zastawki mitralnej. Oczywiście tak jak wszystkie koty należy je szczepić i corocznie kontrolować ich stan zdrowia u lekarza weterynarza.

Pomimo braku włosów Sfinksy mogą powodować reakcje alergiczne. Nie każdy jest uczulony na alergeny obecne w kociej sierści, reakcja alergiczna może nastąpić na skutek alergenów zawartych w kociej ślinie lub naskórku, dlatego u niektórych osób nawet bezwłosy Sfinks może wywołać alergię.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz