Na co zwrócić uwagę przy wyborze psiej hodowli?

Mogłoby się wydawać, że zakup psa to nic trudnego. Przecież żyjemy w XXI wieku, gdzie po wpisaniu odpowiedniej frazy, w nasze dłonie wpada mnóstwo atrakcyjnych ogłoszeń. Naszym dzisiejszym zadaniem jest wyjaśnienie, dlaczego wybór odpowiedniej hodowli, to tak istotna sprawa. Często, z powodu bycia nieświadomym i z braku zgłębienia tematu, ludzie dłużej zastanawiają się nad zakupem kolejnej pary butów, niż nad wyborem przyjaciela, na co najmniej najbliższe kilkanaście lat.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Co na początku?

Szukając psiaka, możesz tak naprawdę korzystać z popularnych wyszukiwarek, czy też grup i profili w mediach społecznościowych. To tam znajdziesz ogłoszenia, czy też opinie na temat upatrzonej hodowli. Oczywiście oprócz tego, jeśli znasz konkretną nazwę właściciela Twojego przyszłego psiaka, to możesz przejrzeć jego stronę Internetową, gdzie znajdziesz wszelkie potrzebne informacje. Warto także przygotować sobie pytania i następnie zadać je hodowcy mailowo, czy też telefoniczne – pamiętajcie, że w tym wypadku absolutnie nie ma głupich pytań, w końcu w grę wchodzi przygarnięcie żywej istoty.

Jak sprawdzić, czy hodowla jest legalna?

Coraz częściej i głośniej mówi się o tym, by absolutnie nie decydować się na psiaka z niezarejestrowanej hodowli, ale wciąż wiele osób to robi. Dlaczego nie powinno się tego robić? Jak sama nazwa mówi – ta hodowla działa nielegalnie, i tym samym nie jest ona sprawdzana przez odpowiednie organizacje. W takich miejscach często rodzą się zwierzęta chore (co jest ukrywane przez hodowców), a suczki są wykorzystywane do wydawania na świat zbyt dużej ilości maluchów, co jest dla nich nienaturalne. Oprócz tego, psiaki zazwyczaj żyją w okropnych warunkach i nie są zsocjalizowane. Kupienie zwierzaka z takiej hodowli oznacza zezwolenie na tak przykry los zwierząt, a przekazywanie na to swoich pieniędzy dodatkowo wpływa na utrzymanie takiego miejsca i dalszą “produkcję” psiaków. 

Jeśli chcesz mieć czyste sumienie i przygarnąć do swoich czterech kątów futrzaka, który będzie pochodził z dobrego miejsca, to sprawdź, czy hodowla jest zarejestrowana w ZKWP – Związku Kynologicznego w Polsce, możesz do nich napisać, zadzwonić lub poszukać hodowli na dedykowanej stronie Internetowej: http://www.zkwp.pl/ 

Pamiętaj, by przede wszystkim zweryfikować, czy aby na pewno jest to “ZKWP”, ponieważ wiele nielegalnych hodowli przypisuje sobie bycie w nieznanym nikomu stowarzyszeniu, by zmylić zainteresowanego. 

Pies wybrany, hodowca także, weryfikacja przeszła pomyślnie – co dalej?

Gdy już zdecydujesz się na konkretnego psiaka, to pamiętaj, by koniecznie skontaktować się z hodowcą i zarezerwować swoją wymarzoną “małą kulkę”. Hodowca w ramach potwierdzenia, że na pewno ten konkretny szczeniak do Ciebie trafi, poprosi Cię o przekazanie zadatku. Następnie zostaniesz poinformowany, kiedy psiak będzie gotowy do odbioru, zazwyczaj jest to między 2 a 3 miesiącem życia, w zależności od etapu rozwoju maluszka. Natomiast podczas odbioru nowego członka rodziny, będziesz zobowiązany podpisać odpowiednią umowę, a także otrzymasz wyprawkę, która pomoże Wam w pierwszych chwilach z maleństwem. 

Wybór odpowiedniej hodowli to klucz do sukcesu. Wspierając legalnie działających właścicieli czworonogów, przyczyniasz się do polepszenia się dobrostanu zwierząt, a także okazujesz należytą empatię i zrozumienie. Pamiętaj, by edukować także swoich najbliższych, bo tylko wspólnie możemy coś zmienić. A jeśli podczas szukania swojego psiaka trafisz na nieuczciwych hodowców – pamiętaj, by zgłosić takie działania. Jesteśmy w tym razem!

Czy zakup psiaka to coś skomplikowanego? Oczywiście, że nie, ale na pewno wymaga poświęcenia sporej uwagi, następnie zrobienia weryfikacji, a także podczas tego procesu zachowania zasady ograniczonego zaufania.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz