Choroby u papug – lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Czas czytania: 3 min
Jak wykryć i zapobiegać chorobom?
Do najczęściej występujących objawów chorobowych papugi zalicza się: osowiałość, spanie w ciągu dnia czy zmiany w upierzeniu. Ostatnim stadium jest spanie na dnie klatki czy woliery. Jeśli my, właściciele będziemy dbali o papugi, to choroba nie powinna nam zagrażać. Codzienna zmiana wody, świeża karma, wyrzucanie nie zjedzonych po jednym dniu owoców, mycie miseczek, usuwanie resztek pokarmu czy owoców z podłoża to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna. Podawanie do wody zakwaszacza jest dobrym sposobem na zabijanie bakterii. Kwasy organiczne zakwaszają wodę przeznaczoną do picia, skutecznie ją konserwują i stabilizują. W ten sposób wyraźnie ogranicza się mnożenie bakterii i pleśni w wodzie. Lekko kwaśne pH wody pobudza procesy trawienne ptaków, stymuluje wydzielanie soków trawiennych i stymuluje apetyt. Zakwaszacz powinno podawać się do wody przez cały rok.
Odpowiednia suplementacja
Jeszcze parę lat temu nie było witamin czy innych suplementów dla papug. Teraz firmy prześcigają się w produkcji witamin i suplementów. Chcąc podać swojemu pupilowi suplementy powinniśmy robić to z głową. Najlepiej zapytać o radę naszego lekarza weterynarii. Dobrą opcją jest możliwość podania różnych witamin jednocześnie.
Mam na Ciebie oko!
Bardzo ważną sprawą dla hodowcy jest obserwacja papug. Nie trzeba tego robić codziennie, bo na pewno nie będziemy mieli na to tyle czasu, ale przy każdym karmieniu chwila (5-10 minut) obserwacji to ważna rzecz. Jeśli będzie coś nie tak to na pewno to zauważymy. Kolejną ważną rzeczą jest kwarantanna papug, które przynosimy do naszej hodowli. Szczególnie dotyczy to papug zakupionych na giełdzie. Jeśli zaprosimy je do swojego domu musimy zlecić im obowiązkową kwarantannę od 10 do 14 dni. Czasami ciężko wygospodarować miejsce w innym pomieszczeniu, ale warto o tym pamiętać. Jeśli przywozimy papugi od znajomej hodowli można zrezygnować z kwarantanny.
Inne schorzenia
Papugi często zapadają na choroby psychiczne m.in. depresję – widać to po skubaniu piór. Powodem może być stres związany z, np. źle wyposażoną wolierą. Dla przykładu Lory Wielkie czy Amazonki powinny mieć dostęp do różnych zabawek umilających im czas, np. liny czy łańcuchy albo kółko drewniane. Papugi te lubią takie właśnie otoczenie. Problemem może być też źle zabezpieczony dach woliery. Dzikie ptaki zazwyczaj są roznosicielami różnych chorób ale i temu można zaradzić wieszając sztuczne ptaki, które skutecznie odstraszają nieproszonych gości. Można również zawiesić małą flagę, która przepłoszy wróble i inne dzikie ptaki. Niestety także i w domu mając pupila trzeba bardzo uważać wypuszczając go wolno. W pokoju nie powinny znajdować się żadne kwiaty, a szczególnie takie, które mogą zaszkodzić naszemu pupilowi. Poważnym problemem jest wyjazd i pozostawienie ptaka pod opieka nieznanej mu osoby. Duże ptaki często zaczynają się skubać – co świadczy o problemie z psychiką. Najlepiej wprowadzać takiego opiekuna, który częściej gości w naszym domu, tak, aby nasz pupil się do niego przyzwyczaił.
Ale co jeśli?
Jeśli nasza papuga wykazuje symptomy choroby należy udać się do lekarza weterynarii i nie próbować leczenia na własną rękę. Niestety, znalezienie lecznicy, w której pracuje specjalista od chorób ptaków jest często bardzo trudne. Na szczęście ostatnimi czasy, ze względu na coraz większe zainteresowanie posiadaniem ptaka w domu i rynek specjalistów staje się większy. Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbaj o swojego przyjaciela najlepiej jak potrafisz.
Wybrane dla Ciebie
Nie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni
Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.
czytajRozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)
Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.
czytajSzczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.
czytajTerapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci
Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.
czytaj