Jak wprowadzić do domu z psem nowego psa?

Dziś pora na temat odnośnie wprowadzenia do domu kolejnego psiaka. Mogłabym się nazwać ekspertem w tej dziedzinie bo nie raz i kilka lat z rzędu przez mój dom przewijały się nowe zwierzaki, głównie psy. No ale mimo to wciąż uważam, że wiem zbyt mało. To jest tak szeroki temat, że można się zaskoczyć. Teoretycznie można się świetnie przygotować dzięki blogom, poradnikom czy też książkom. Ale w praktyce okazuje się, że nie wszystko zawsze da się zrobić według schematów. Bo jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do tego by popełniać błędy.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 5 min

Organizacja wnętrza

Zanim przejdziemy do konkretów, chciałabym poruszyć ważny krok jakim jest małe przemeblowanie. Dlaczego? Ponieważ każdy psiak powinien mieć swoje miejsce do spożywania posiłków i odpoczynku. Nie chodzi tu tylko o to, że powinny mieć swoje miejsce w którym czują się swobodnie i bezpiecznie, jednocześnie dając sobie czas na zapoznanie się ale również o to aby będąc zbyt blisko nie musiały ze sobą walczyć o zasoby, na przykład zabawki.

Świetnym i przydatnym „meblem” jeśli można to tak nazwać jest klatka kennelowa. Klatka, która jest bezpieczną kryjówką gdy zarzucimy na nią koc lub specjalny pokrowiec. Ale pomaga również w sytuacjach gdy musimy wyjść z domu bez psów i muszą zostać same. Psiak może w niej zostać mając miejsce na sen i chrupanie ulubionych gryzaków. Jest tylko mały haczyk. Taka klatka wymaga odpowiedniego wprowadzenia do życia psów. Nie wolno zamykać pupila na siłę, wtedy zamiast polubić to miejsce osiągniemy odwrotny skutek.

Jak zapoznać ze sobą psy? I czy powinniśmy traktować je jednakowo?

Myślę, że najbezpieczniejszym gruntem do zapoznania okaże się jakiś spokojny park, las lub łąka. Będzie to miejsce w którym będziemy mogli skupić się tylko na naszych psiakach, nie kontrolując zachowań innych zwierząt. Do takiego spaceru powinniśmy mieć ze sobą jeszcze jedną osobę, kogoś z rodziny lub znajomego. Po to aby spacer mógł się odbywać na dłuższych smyczach równolegle. Dzięki temu nie narzucimy psom presji, że muszą wchodzić ze sobą w interakcje a jedynie pokażemy im, że mogą w spokoju eksplorować teren w swoim towarzystwie. Nie zmuszajmy ich do witania się czy wspólnych zabaw bo na to przyjdzie jeszcze pora.

Przez najbliższe dni nie powinniśmy pozostawiać psów samych sobie bez kontroli. To nowa sytuacja i trzeba brać pod uwagę fakt, że może dojść do większych lub mniejszych spięć, nawet jeśli zwierzaki początkowo nadają na tych samych falach. Lecz jeśli się boimy, nie odgradzajmy ich od siebie drzwiami. Paniczne i gwałtowne zachowania tylko wzbudzą ich niepokój i sprawią, że sytuacja będzie dla nich stresująca. Wszystko powinno działać na zasadzie małych kroczków. Dlatego przydatna okaże się bramka rozporowa. Psiaki będą mogły się widzieć a tym samym nie zrobią sobie krzywdy. Będą mogły stopniowo pozwalać sobie na więcej, spoglądając na siebie a później obwąchując. A my możemy usiąść obok nich karmiąc ich ulubionymi przysmakami. Obserwujmy i analizujmy mowę ich ciała, przecież psiaki doskonale potrafią zakomunikować na co mogą sobie jeszcze pozwolić a co je odstrasza.

Ludzie często ekscytują się nowym pupilem zapominając o zwierzaku, który do tej pory był najważniejszy. No nie, tak nie powinno się robić. To nowy psiak musi przyzwyczaić się do sytuacji panującej w domu, nie odwrotnie. Nasz dotychczasowy pupil powinien otrzymywać tyle samo uwagi co do tej pory. A jeśli coś idzie nie tak, to nie on jest winny. Trzeba jasno ustalić zasady i granice. Kiedy wolno się bawić a kiedy sytuacja zaczyna być dynamiczna i trzeba odpocząć w swoim zaciszu. Zwierzaki muszą wiedzieć o tym, że każdy ma swoje miejsce w stadzie i dla każdego znajdziemy czas i uwagę. Nie muszą ze sobą o to rywalizować.

Jeśli coś idzie nie po naszej myśli i któryś pies jest zbyt zestresowany to nie pocieszajmy go. Głaskaniem i miłym tonem naszego głosu nagradzamy lęk i strach. Wiem, że jest to trudne bo często robimy to automatycznie lecz wiele takich drobnych szczegółów potrafi utrudnić cały proces zapoznania się i zaakceptowania.

Dwie osoby to nie jedna, przyda się dodatkowa para rąk!

O tym, że w dwójkę jest raźniej wie chyba każdy. Lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak wielkie to ma znaczenie gdy musimy zapanować nad dwoma psami jednocześnie. Pewnie część ludzi myśli sobie „ej to tylko mały kundelek, masz już jednego więc dasz sobie radę”. Pewnie, że tak. Ale w pierwszych dniach pomoc jakiejś zaufanej osoby będzie na wagę złota. Przecież trzeba czasem wyjść do pracy czy sklepu a psy nie zawsze mogą zostać same. Trzeba szlifować szkolenie nowego psiaka, jednocześnie nie zapominając o drugim. Bo macie żyć wspólnie, robić wszystko razem, pamiętacie? Więc ktoś taki przyda się zarówno do pilnowania, do wspólnych spacerów i szkolenia ale też do… spania.

O tym doskonale przekonałam się na własnej skórze gdy moja nowa adopcinka Kaja chciała spać ze mną w łóżku. Moje trzy psiaki nie były wtedy zadowolone i oczywiście nie pozwalały na to. Jednak Kaja była zawzięta i nie potrafiła sama wysiedzieć w legowisku. Nie wiem czy jest to coś co pochwaliliby specjaliści od psich zachowań, jednak u nas to podziałało. Mój chłopak przez pierwsze dni spał z nią w tym ogromnym legowisku i była znacznie spokojniejsza. A moje psiaki nie musiały na nią burkać i odganiać. Sytuacja była coraz spokojniejsza i w końcu się udało. Teraz zostały nam tylko piękne wspomnienia bo był to dla mnie czas cenny w nowe wyznania. Ale dzięki temu mogę podzielić się tym z Wami, tuląc moje cztery włochate szczęścia.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz