Pies czy suczka – co wybrać?

Zarówno jeśli chodzi o dziecko, tak samo w przypadku zwierząt - płeć prędzej, czy później zostaje przez nas analizowana. W obu przypadkach, człowieczych i zwierzęcych wniosek jest jednak ten sam - głównym aspektem jest temperament, a niekoniecznie fakt, czy jest to chłopiec lub dziewczynka. Są jednak pewne czynniki, które definiują konkretną płeć i jesteśmy w stanie te cechy zauważyć. Warto jednak pamiętać, że każdy zwierzak posiada indywidualny charakter, który może się nie wpisać w popularne schematy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Pies

Charakter psów zazwyczaj jest bardziej wyrazisty. Często pokazują one swoje zdanie oraz jeśli zajdzie taka potrzeba to… różki. Krąży pewna teoria, że to właśnie samce bywają bardziej agresywni – pamiętajmy, że jest to element behawioralny, który można zwalczyć. Mówi się także, że psy lepiej znoszą samotność, a co brzmi jeszcze bardziej paradoksalnie przy tym stwierdzeniu, są one także najlepszym stróżem człowieka. Ze względu na swój przebojowy temperament, samca o wiele łatwiej jest nauczyć poszczególnych sztuczek. 

Natomiast jeśli chodzi o pewne czynniki, które mogą być przeciwne przygarnięciu pieska, to na pewno jest to fakt, że posiadając chłopca, musimy liczyć się z tym, że będzie on oznaczał teren. Ten element jest szczególnie ważny dla osób, które posiadają ogród. Konsekwencją oznaczania terenu jest niszczenie zieleni, na co trzeba być gotowym. Jednak ze wszystkim można sobie poradzić, znajdując na to odpowiednie rozwiązanie. Jednym z nich jest np. kastracja psa, którą każdy właściciel czworonogów powinien uczynić, a w tym przypadku przełoży się to na zmniejszenie oznaczenia terenu, bądź nawet wyeliminowanie tej czynności.


Suka

W momencie, gdy psy bywają charakterne, suki są wręcz ich przeciwieństwem. Wyróżnia je spokój do otaczającego świata. Ze względu na swój potulny charakter, bardzo szybko przywiązują się do człowieka, często są typowymi domatorkami, a co więcej – angażują się w 100% podczas nauki pierwszych sztuczek, dzięki niezawodnemu skupieniu i gracji. Pamiętajmy jednak o tym, że sukę tak samo, jak i samce powinno się wykastrować. W innym przypadku czekać nas będzie nie tylko cieczka, która ma miejsce dwa razy do roku, ale także ryzyko zajścia w ciążę, ucieczki, czy, co gorsza, ciężkich chorób, które są wynikiem braku wykonania wspomnianego zabiegu. 

Biorąc pod skrzydła sukę, trzeba przemyśleć ten aspekt tak, by zapewnić jej spokojne, zdrowe i długie życie w naszym towarzystwie. 

Za i przeciw

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która płeć lepiej się sprawdzi w danym domu. Na pewno trzeba przemyśleć, czy w tym momencie jesteśmy gotowi na przygarnięcie zwierzaka – nie zważając na to, jakiej płci będzie. Pamiętaj, że oba te psiaki zaleją Cię lawiną miłości i możesz być pewien, że nie opędzisz się od psich całusków. Jednak posiadanie zwierzaka to coś więcej niż dobre chwile. Warto pod uwagę wziąć także ryzyko chorób, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami lub ewentualne wizyty z behawiorystą, jeśli zachowanie psiaka tego wymaga. Kieruj się sercem – a zwierzę zrobi dokładnie to samo. 

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz