Adopcja bez tajemnic
Czas czytania: 3 min
Zwierzęta będące pod opieką fundacji i schronisk zazwyczaj przechodzą pełną profilaktykę – szczepienie, odrobaczenie, odpchlenie, czipowanie, kastracje (w schronisku ten zabieg jest obligatoryjny, a jedynym odstępstwem są problemy zdrowotne oraz wiek, ponieważ nie kastruje się zbyt młodych osobników). Niektóre schroniska pobierają opłatę adopcyjną. Zanim pojedziesz po zwierzaka upewnij się czy taka opłata występuje oraz jaka jest jej wysokość, aby uniknąć niespodzianek. Niektóre organizacje zaznaczają, że oczekują dobrowolnej darowizny w kwocie, którą sam uznasz za stosowną. Pamiętaj, że o ile schroniska prywatne są finansowane ze środków gminnych o tyle fundacje utrzymują się tylko i wyłącznie z dobrowolnych darowizn. Sama profilaktyka zwierząt to koszty rzędu 300-600zł. Jeśli możesz – wesprzyj organizację. Dzięki twojemu datkowi będą mogli uratować kolejne, potrzebujące pomocy zwierzęta. Podczas adopcji pracownicy lub wolontariusze przeprowadzą z tobą wywiad. Większość fundacji oraz stowarzyszeń przeprowadza wizyty przedadopcyjne w twoim domu. Nie ma w tym nic złego. Jest to standardowa procedura na której poznaje się przyszłą rodzinę adopcyjną, sprawdza zabezpieczenia domu (w przypadku kotów). To również czas dla ciebie. Właśnie na tej wizycie możesz zadać konkretne pytania odnośnie zwierzaka oraz dowiedzieć się jak będzie przebiegał dalszy proces adopcyjny oraz ile będzie on trwał. Wielu ludzi ma negatywne nastawienie do takich spotkań, ale musisz pamiętać, że osoby, które powierzą ci nowego członka rodziny chcą być pewne, że trafi w dobre ręce. Organizacje ratujące zwierzęta wymagają również podpisania umowy.
Jest to dokument potwierdzający przekazania pupila z uwzględnionymi wytycznymi odnośnie dalszej profilaktyki, leczenia oraz tego, czego nie możesz lub musisz zrobić po przyjęciu psa lub kota. Taki dokument, to również zabezpieczenie dla ciebie. Możesz wymagać zapisu, że w razie choroby lub śmierci organizacja zaopiekuje się twoim zwierzakiem i nie wyląduje on z powrotem na ulicy. Niektóre podmioty zajmujące się adopcjami wyznaczają w umowach kary finansowe dla osób oddających zwierzęta. Nie jest to częsta praktyka. Warto czytać dokumenty, które podpisujemy i omawiać je z osobą odpowiedzialną za cały ten proces.
Decyzja o adopcji musi być przemyślana. To czujące istoty, które bardzo szybko przywiązują się do ludzi. Raz skrzywdzone potrafią pamiętać przez długi okres. Ważne jest, aby przed decyzją przyjęcia konkretnego zwierzaka pod swój dach poznać go najlepiej jak się da. Odpowiedzialnym działaniem w tej kwestii wydaje się być zabranie takiego zwierzaka kilkukrotnie na spacer. Podczas tej aktywności poznasz lepiej zwierzę, zobaczysz jego wady oraz zakochasz się w zaletach. Niektórzy podczas zapoznawczych spacerów proszę o pomoc behawiorystów, którzy znają się na psiej psychice jak nikt inny. To oni mają rzeczową wiedzę i potrafią określić czy dany pies nadaje się do twojego trybu życia. Niektóre organizacje zgadzają się wydać te trudniejsze przypadki na warunku domu tymczasowego, określając czas trwania takiej opcji. Po określonym czasie zdecydujesz czy zwierzę zostanie u ciebie czy wróci do schroniska.
Nie podejmuj pochopnych decyzji, rozmawiaj z rodziną oraz z osobami odpowiedzialnymi za zwierzę, którym jesteś zainteresowany, rozważ wszelkie opcje. Patrz w przyszłość! Psy małych ras dożywają do 18-20lat, średnich i dużych do 12-16lat. Koty nawet do 22lat. Adopcja, to decyzja na długie lata. Podejmuj ją świadomie.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj