10 ciekawostek o psach

Nos – nośnik zapachu, ale czy tylko? Psi nos wydziela śluz, dlatego wielu właścicieli widząc suchy nos podejrzewa chorobę. Śluz nie jest tylko wyznacznikiem zdrowia czy odpowiedniego nawilżenia. . Nosem, który pokrywa warstwa śluzu pies zbiera zapachy, a po oblizaniu się próbuje poznać smak owego zapachu.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

  • Nos – nośnik zapachu, ale czy tylko? Psi nos wydziela śluz, dlatego wielu właścicieli widząc suchy nos podejrzewa chorobę. Śluz nie jest tylko wyznacznikiem zdrowia czy odpowiedniego nawilżenia. Nosem, który pokrywa warstwa śluzu pies zbiera zapachy. A po oblizaniu się próbuje poznać smak owego zapachu.
  • Psy posiadają około 200 milionów receptorów zapachowych, a ludzie tylko 5 milionów. Świetnie odnajdują się w roli tropicieli. Dlaczego? Ich nosy są w stanie dostrzec zapachy, których ludzie nigdy nie byliby w stanie poczuć.
  • Uszy – u każdej rasy przybierają inną postać, ale nie zmienia to faktu, że każdy pies wykorzystuje je nie tylko do pobierania dźwięków z otoczenia, a również do wyrażania swoich emocji. Widziałeś kiedyś przestraszonego psa? Jego uszy zazwyczaj są położone blisko głowy.
  • Rasy – na świecie uznanych przez federację kynologiczną uznanych jest niemal 400 ras. Wciąż poprzez mieszanie różnych ras powstają nowe.
  • Psy rasy chow-chow rodzą się z różowym językiem, ale po kilku tygodniach ich języki przybierają barwę granatowo-czarną. Jest to jedyna rasa psa z takim kolorem języka.
  • Szczenięta dalmatyńczyków rodzą się całkowicie białe, a z czasem nabierają czarnych lub brązowych plamek. Hodowcy w pierwszych dniach nie mają pojęcia jak wybarwią się szczenięta i z niecierpliwością czekają na moment pojawienia się plamek. Na początku są szare, a z czasem stają się wyraźniejsze.
  • Psy rasy Bloodhound mogą wychwycić trop nawet po 250-300 godzinnym odłożeniu. Oznacza to, że są w stanie złapać trop człowieka czy zwierzyny nawet po 12 dniach.
  • Mopsy ze względu na bardzo krótką kufę oraz zdeformowaną czaszkę zupełnie odbiegającą od wyglądu zwykłego Azora są narażone na wypadanie gałek ocznych.
  • Istnieją rasy odgórnie uznane za agresywne. Należą do nich: amerykański pitbulterrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski. Na posiadanie psa z tej grupy trzeba uzyskać pozwolenie.
  • Pozwolenie trzeba również posiadać na charty i wszelkie ich mieszanki, chociaż nie występują na liście ras agresywnych. Rząd walczy w ten sposób z kłusownictwem.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz