Czy można oddać zwierzę do schroniska po adopcji?

Adopcja psa, to niewątpliwie wspaniały moment w życiu każdego człowieka. Psy są naszymi wiernymi przyjaciółmi, na dobre i złe. Szacuje się, że co czwarty pies nigdy nie wyjdzie za schroniskowych krat. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad adopcją powinieneś wiedzieć kilka rzeczy i sprawić, aby ta chwila była tą najpiękniejszą zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego czworonoga. Jak się przygotować do adopcji zwierzaka, żeby uniknąć przykrych niespodzianek? A co zrobić, kiedy mimo starań zwierzę nie spełni naszych oczekiwań?
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Bezdomne psy w większości mają za sobą smutną przeszłość. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich jest wypełniony problemami po brzegi. W dzisiejszych czasach jest wiele miejsc, gdzie przykłada się ogromną wagę do tego, aby poznawać zwierzęta i móc dopasować je do osób wyrażających chęć adopcji. Właśnie od tego powinieneś zacząć swoją przygodę. Poszukaj schroniska/azylu/fundacji, która ma dobre opinie, korzysta z usług wolontariatu, a na ich stronach internetowych opisy zwierząt obfitują w sporo szczegółów. To da gwarancję, że mimo przeciwności losu i ogromu podopiecznych ktoś czuwa i stara się, aby adopcja przebiegła pomyślnie. Kiedy wybierzesz konkretnego zwierzaka, zadzwoń pod podany w ogłoszeniu numer telefonu. Powiedz o swoich wymaganiach względem psa czy kota, ale również obszernie opowiedz o warunkach jakie możesz zapewnić oraz przedstaw wyraźnie zaznaczając to, czego najbardziej się obawiasz. Opiekun zwierzęcia będzie miał solidny obraz tego, czy dane zwierzę sprosta Twoim oczekiwaniom, ale też obiektywnie stwierdzi czy Ty nadajesz się na opiekuna tego konkretnego przedstawiciela gatunku.

Jeśli przejdziesz pozytywnie pierwszy etap koniecznie wybierz się do potencjalnego podopiecznego, aby poznać go w realnym świecie. Opisy zwierząt, nawet te najlepsze często są źle odbierane. Najlepiej pojechać, poznać, wziąć na spacer i wtedy podjąć tą ostateczną decyzję. Adoptujący często chcą zapewnienia, że zwierzę będzie się zachowywać dokładnie tak jak zostało to opisane w ogłoszeniu. Musisz pamiętać, że zwierzę czuje, myśli i tęskni. Okres zmiany miejsca zamieszkania, nowych bodźców, zapachów, dźwięków i ludzi jest dla niego wielkim stresem. Niektóre psy nie pokazują tego stresu, ale dla niektórych ten czas jest bardzo trudny. Przygotuj się na to, że pies, którego poznałeś w azylu może zacząć się zachowywać zupełnie inaczej, nawet od pierwszej sekundy w nowym domu. Nie ma w tym nic szokującego ani złego. Nikt z nas nie czuje się komfortowo w nowym miejscu, a na pewno nie pies, który ma inteligencję trzyletniego dziecka i bez Twoich wskazówek nie wie jak ma się zachowywać i na co sobie pozwolić. To jak poprowadzisz zwierzaka od pierwszych chwil po adopcji będzie miało ogromny wpływ na jego przyszłość. Jeśli nie czujesz się na siłach, to poproś o pomoc behawiorysty, który mając wiedzę i doświadczenie pomoże Ci wprowadzić nowego członka rodziny do Twojego domu i Twojego życia.

Fundacje i schroniska podpisują umowy w których zawierają punkt, że jeśli kiedykolwiek zechcesz oddać zwierzę, to nie może ono pójść do obcych osób. Każdą chęć oddania zwierzęcia musisz konsultować z osobami, które powierzyły Ci nad nimi opiekę. Oczywiście, te organizacje przyjmą do siebie zwierzaka, jeśli nie spełni Twoich oczekiwań, ale musisz wiedzieć, że to nie załatwi sprawy. Zwierzę oddawane z rąk do rąk traci psychiczną kontrolę nad sobą i każdy taki ruch jest dla niego emocjonalną huśtawką, dlatego decydując się na adopcję zacznij od jak najlepszego poznania zwierzaka, aby do takich sytuacji jak zwrot z adopcji nie dochodziło. Ty rozumiesz dlaczego oddajesz zwierzę, ale ono nie wie dlaczego tak się dzieje. Opieka nad zwierzętami wymaga wiele wyrzeczeń, a nad tymi „z drugiej ręki” czasami jeszcze więcej. Nie oznacza to, że każdy najmniejszy problem należy rozwiązywać oddaniem zwierzęcia. W dzisiejszych czasach jest ogrom behawiorystów i szkoleniowców, którzy pomagają i pokazują kierunek w którym należy iść, aby pomóc zwierzakowi się odnaleźć i rozwiązać jego problemy. Zanim zwrócisz zwierzę – skorzystaj z takiej pomocy. Być może jesteś ostatnią osobą w życiu tego zwierzęcia, która dała mu szansę i nie sprawi, że ten jedyny psiak będzie tym „co czwartym, który nigdy nie opuści betonowego kojca”. Postępuj odpowiedzialnie. Masz w rękach cudze życie.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz