Kocie kawiarnie – hit, czy kit?

Wyobraź sobie, że zamawiasz swoją ulubiona karmelową latte, do tego serniczek ze spodem mango, a wokół Ciebie lata kilka bądź nawet kilkanaście mruczków, które będą Ci towarzyszyć przez całe Twoje posiedzenie! Dla wielu z Was będzie to brzmiało, jak totalna abstrakcja, lecz nic bardziej mylnego. Takie miejsca funkcjonują już w naszym kraju i jest ich całkiem sporo! Postanowiliśmy jednak podejść do tematu na chłodno i ocenić, czy jest to hit, czy może jednak… kit.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Atrakcja dla ludzi, czy schronienie dla mruczków?

Jak to bywa w przypadku nowych miejsc oraz niekonwencjonalnych pomysłów, często spotykają się one z natychmiastowym hejtem. Fala negatywnych słów została skierowana także w kierunku kocich kawiarni, ale czy słusznie? Bazując na historii jednej z poznańskich kocich kawiarni, możemy potwierdzić, że nie jest to tylko i wyłącznie miejsce, w które przychodzi się napić kawy, zjeść ulubione ciasto i pogłaskać kotki. Jest to także schronienie dla bezdomnych zwierząt. Właściciele tak naprawdę większość zysku przekazują na… wyżywienie i utrzymanie tego miejsca. Dodatkowo każdy kotek ma możliwość adopcji, której proces jest bardzo dokładny i stąd zyskujemy pewność, że zwierzę nie trafi w niepowołane ręce.

Czy aby na pewno kocie kawiarnie to miejsce przyjazne futrzakom?

Na pierwszą myśl kocie kawiarnie brzmią niczym raj dla fanów miauczastego świata. Jednak po głębszej analizie, mogą dopadać nas takie wątpliwości, jak to czy np. zwierzaki czują się dobrze w takim miejscu, gdzie są otoczone ludźmi – często także w tym gronie znajdują się małe dzieci, które chętnie wyciągają swoje rączki w kierunku kocich ogonków.

Możecie się uspokoić! Większość – o ile nie wszystkie – takich kocich kawiarni posiada regulamin, z którym należy zapoznać się przed wejściem. Sale z mruczkami są odpowiednio zabezpieczone w trosce o ich ewentualną ucieczkę, a stolików – i przede wszystkim kociaków – pilnuje opiekunka. Strażniczka kawiarni ma prawo podejść i zwrócić uwagę odwiedzającym oraz co więcej, wyprosić ich, jeśli sytuacja będzie tego wymagać. Dodatkowo są ustalone godziny tylko dla kociaków, kiedy to są one niedostępne dla odwiedzających – w trosce o ich zdrowie psychiczne. 

Warto wspierać, czy niekoniecznie?

Jeśli nachodzą nas wątpliwości w stosunku do danego miejsca, to przede wszystkim warto je samodzielnie zweryfikować. Pamiętajcie, że w Internecie nic nie ginie! Niewiele potrzeba, by natrafić na opinie o danym miejscu, które często okazują się prawdą. Kolejnym sposobem na weryfikację kocich kawiarni jest wybranie się tam osobiście i ocena sytuacji: czy miejsce posiada regulamin, czy na sali jest opiekun zwierząt, czy każdy dobrze traktuje zwierzaki, czy miejsce jest prowadzone z nastawieniem na zysk, czy może jest także schronieniem dla zwierząt lub po prostu wspiera dedykowane fundacje.

Kocie kawiarnie to niesamowite miejsce na spędzenie wolnego czasu! Jeśli jednak liczysz na chwilę relaksu, to pamiętaj, że wybierasz się do krainy mruczków, które nie pozwolą, by Twoje ciasto stało spokojnie na stole, podczas gdy one urządzają sobie zabawę życia! Z uwagi na coraz to niższą temperaturę i chęć spotykania się ze znajomymi w przytulnych lokalizacjach, warto tej jesieni, czy też w ciągu nadchodzącej zimy przekonać się, czym jest kocia kawiarnia. 

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz