
Jak objawia się przeziębienie u psa?
Czas czytania: 2 min

Mroźne i deszczowe dni sprzyjają osłabieniu odporności naszych zwierzaków. Idealnym lecz niepozornym przykładem będzie zwyczajne wyjście z domu na spacer. Atak drobnoustrojów jest wtedy możliwy poprzez gwałtowną zmianę temperatury. Tak samo działa tarzanie się w śniegu choć sprawia naszym futrzakom niezwykle wiele radości – to właśnie wtedy mogą powstać infekcje górnych dróg oddechowych.
Kolejnym przykrym lecz jakże realistycznym przykładem będzie zaniedbanie warunków bytowych psów żyjących w budach. Choć ta sytuacja nie musi dotyczyć bezpośrednio nas – warto obserwować sąsiadów i zwracać im uwagę jeśli widzimy, że zwierzak nie jest odpowiednio chroniony przed warunkami atmosferycznymi. Brak zadaszenia, dziurawe i spróchniałe deski oraz brak siana czy słomy, która pomogłaby przetrwać mroźne dni to idealne warunki aby psiak nabawił się przeziębienia, które nie leczone może skończyć się tragicznie.
Mimo, że przeziębienie dotyka znacznie rzadziej psy niż nas – ludzi, to nie oznacza wcale, że trzeba bagatelizować objawy, które powinny dać nam do myślenia. Czasami wydają się one błahe… brak euforii przy wyjściu na spacer, niechęć do zabawy, brak apetytu czy widoczna bolesność przy przełykaniu. A czasami bardzo przypominają te ludzkie jak zbyt częste kichanie. U psiaków może pojawiać się też płynna wydzielina z oczu i nosa a także odgłosy przypominające kaszel. Oprócz tego temperatura ciała ulega podwyższeniu. Z prawidłowej (38-39 stopni) pojawia się taka sięgająca powyżej 39 stopni. Wszystkie wymienione wyżej objawy to z pewnością wystarczający powód do odwiedzin u lekarza weterynarii. By szybko i skutecznie wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie leczone przeziębienie u psa prowadzi do poważnych powikłań takich jak zapalenie płuc a nawet do sepsy.
Aby ustrzec psa przed taką nieprzyjemnością jak przeziębienie, najlepiej za w czasu zadbać o odpowiednią profilaktykę. Nie spacerujmy zbyt długo w mroźne i deszczowe dni jeśli widzimy, że naszemu pupilowi zaczyna sprawiać to dyskomfort. Jeśli ma zbyt krótką sierść lub choruje to dobrze by było zaopatrzyć go w odpowiednie ubranko, które ochroni go przed warunkami panującymi na dworze a jednocześnie nie będzie krępować jego ruchów. W przypadku braku ubranka trzeba pamiętać o tym aby po powrocie do domu nie tylko wytrzeć łapy psiaka ale osuszyć całe jego ciało. I w te oto sposoby na pewno obniżymy ryzyko ewentualnego przeziębienia.
Wybrane dla Ciebie
Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką nosework i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytajNajstarsze rasy psów i kotów. Jak wyglądały ich początki?
Udomowienie to długotrwały proces, w wyniku którego zwierzę dostosowuje się do życia i wymagań człowieka. Udomowione zwierzęta poddawane sztucznemu doborowi zaczynają tworzyć rasy, w zależności od przeznaczenia i pożądanych cech.
czytaj